19-latka z Polski wśród 50 najlepszych uczennic na świecie. Stworzyła rewolucyjne urządzenie

Oliwia Raniszewska
Polka wśród 50 najlepszych uczennic na świecie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Oliwia Raniszewska jest licealistką ze Świeca, która znalazła się w rankingu 50. najlepszych uczennic na świecie, czyli Global Student Prize TOP 50. Nastolatka skonstruowała, razem z przyjaciółmi, urządzenie do wykrywania niebezpiecznych zmian skórnych.

Oliwia Raniszewska doceniona w światowym rankingu

Oliwia Raniszewska zgłosiła się do konkursu, składając, jak mówi, bardzo obszerny wniosek. Musiała opisać nie tylko projekt naukowy, który chciała zaprezentować, ale także wszystkie dokonania naukowe i aktywności. - Potem jest jeszcze rozmowa rekrutacyjna - podkreśliła laureatka. - Generalnie stres jakiś mały był, ale raczej pozytywny. Bardzo się cieszyłam, że w ogóle zakwalifikowałam się potem do tego etapu rozmów, bo to też już nie było dla wszystkich - dodała.

Oliwia przyznała, że nie nakładała na siebie presji, jeśli nie dostałaby się w tym roku, podjęłaby kolejne próby w kolejnych edycjach plebiscytu. Urządzenie, które stworzyła razem z przyjaciółmi, było tak rewolucyjne, że studentka została doceniona. W programie Dzień Dobry TVN opowiedziała, na czym polega innowacyjność ich projektu.

- Dermatolog musi sam mieć tą wiedzę, zerknąć sobie przez te dermatoskopy i samemu ocenić. A tutaj założenie było takie, że tak, jak mamy ciśnieniomierz i termometry, czyli takie domowe, tanie narzędzia, z których samodzielnie możemy skorzystać, żeby jakieś tam parametry sobie posprawdzać, a do kontroli zmian skórnych nic takiego nie mamy. Tutaj wykorzystujemy sieci neuronowe, to jest taka bardziej związana z informatyką metoda, i dzięki temu taka sieć jest w stanie samodzielnie pokazać użytkownikowi czy jest to zmiana prawdopodobnie chorobowa, czy nie - tłumaczyła Oliwia.

Oliwia Raniszewska o rozwoju projektu i planach na przyszłość

Za projekt, o którym Oliwia Raniszewska opowiadała w Dzień Dobry TVN, ona i jej koledzy, otrzymali 25 tysięcy złotych od Fundacji Empiria i Wiedza. Postanowili wykorzystać te środki na rozwój.

- Zakupiliśmy różne, nowe komponenty, więc dalej z tego grantu sobie różne elementy zmieniamy, testujemy. Przeprowadziliśmy też akcję społeczną "Zapobiegaj, zamiast leczyć" i w wakacje w Gdańsku na plaży rozdawaliśmy ludziom jakieś bezpłatne ulotki, kremy z filtrem, czapki z daszkiem, więc to również było z tego grantu. Wydaje mi się, że ta część taka społeczna, edukacyjna też jest bardzo istotna - podkreśliła.

Oliwia Raniszewska rozpoczyna właśnie studia medyczne. Nie wie jeszcze, czy wybierze specjalizację dermatologiczną, bo zastanawia się nad psychiatrią. Mimo wszystko razem ze swoim zespołem będzie rozwijać rozpoczęty projekt. Ułatwi im to studiowanie na jednym uniwersytecie.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości