Grillowana kapusta nadziewana mięsem
Składniki:
- 0,2 kostki masła,
- 150 g boczku pokrojonego w kostkę,
- mała cebula drobno posiekana,
- główka kapusty,
- 250 g mięsa wołowego zmielonego (łopatka),
- 1/2 szklanki sosu do grilla,
- plaster sera,
- sól wędzona i pieprz.
Sposób przygotowania:
Łyżkę masła rozpuść na średnim ogniu, a potem dodaj boczek i cebulę. Smaż do zbrązowienia, a następnie odcedź na sicie, tak by odzyskać tłuszcz. Odstaw tłuszcz. Z puszki po tuńczyku zrób krążek, obręcz pozbawioną denka z dwóch stron, która będzie podstawą dla kapusty. Odetnij głąb kapusty, wykonując okrężne, skośne ciecie, dookoła głąba. Wydrąż łyżką do lodów, tak, by po wycięciu powstał lejek, czyli miejsce na farsz.
Wymieszaj mięso razem z odrobiną tłuszczu ze smażenia boczku, a potem usmaż i dodaj sos. Kapustę odwróć otworem do góry i postaw na podstawce z puszki, a następnie posmaruj z wierzchu pozostałym ze smażenia tłuszczem za pomocą pędzelka, posyp solą i pieprzem, a potem włóż do kapusty nadzienie i dodaj ser.
Kapustę z podstawką ustaw na tacce na środku piekarnika. Piecz w ustawieniach dwie grzałki góra-dół przez godzinę, w temperaturze 180 stopni. Potem wyjmij kapustę. Nastaw grill na 240 stopni i grilluj ją, doglądając stanu zwęglenia liści co 30 minut. Grilluj kapustę przez 1-1,5 godziny, aż będzie bardzo miękka. Można to sprawdzić patykiem do szaszłyków albo wykałaczką. Przed podaniem usuń zwęglone liście, podawaj w całości dla efektu, krój w trójkąty, serwuj na wielkich pajdach wiejskiego chleba, który cudownie wchłonie sos. Pozostały sos zagotuj i redukuj na małym ogniu przez 20 minut, aż stanie się brązowy i gesty.
Sos do mięsa z grilla z Kansas City
Składniki:
- 2 szklanki ketchupu,
- 1/4 szklanki octu jabłkowego,
- 1/4 sklanki sosu worcestershire,
- 1/4 szklanki brazowego cukru,
- 2 łyżki miodu,
- 2 łyżki musztardy,
- łyżka tabasco,
- łyżka przyprawy do grilla,
- łyżeczka pieprzu,
- łyżka wędzonej papryki chipotle,
- łyżka wody gazowanej,
- łyżka soli wędzonej.
Sposób przygotowania:
Połącz wszystkie składniki, dobrze wymieszaj i odstaw do przegryzienia się.
Gruszki z orzechami włoskimi, masłem orzechowym i kolendrą
Składniki:
- 6 dużych dojrzałych gruszek Wiliams,
- 1/2 cytryny,
- 5 łyżek masła orzechowego,
- herbatniki,
- rum,
- 5 łyżek pokruszonych orzechów włoskich,
- po 1/2 łyżeczki cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków,
- 3 łyżki prażonych, zmielonych ziaren kolendry,
- zielona kolendra do przybrania.
Sposób przygotowania:
Z podstawy każdej gruszki odkrój cienki plaster, a z góry zetnij pokrywkę z ogonkiem. Odcięte miejsca posmaruj cytryną, żeby nie ciemniały. Łyżeczką do wydrążania owoców wydrąż gniazda nasienne i miąższ, a potem dodaj do środka po kilka kropel cytryny. W misce utrzyj masło orzechowe z herbatnikami, przyprawami i rumem. Nafaszeruj gruszki masą i przykryj odkrojonymi wcześniej "pokrywkami", lekko dociskając. Ułóż gruszki w natłuszczonej aluminiowej brytfannie, możesz to zrobić wcześniej i trzymać gruszki w lodówce. Umieść brytfankę w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni i pozostaw w nim gruszki przez 40-60 minut, aż się przyrumienią i zmiękną po bokach. Na 15 ostatnich minut przełącz piekarnik na grill - 240 stopni.
Eton Mess - deser w słoiczku
Składniki:
- 500 g świeżych truskawek i borówek,
- 500 ml słodkiej śmietanki 36%, schłodzonej,
- po 100 g bezy, krakersów, biszkoptów,
- 1/2 łyżki cukru pudru,
- Do dekoracji: kilka truskawek i listki mięty.
Sposób przygotowania:
Truskawki umyj, osusz i usuń z nich szypułki. Trochę mniej niż połowę zmiksuj blenderem na mus, a resztę pokrój na kawałki. Wymieszaj razem i dodaj cukier puder (ilość cukru zależy od truskawek. Jeśli są słodkie, cukier można pominąć). Bezy pokrusz na grube kawałki. Śmietankę ubij, aż zgęstnieje, ale nie będzie całkiem sztywna. Dodaj do niej pokruszone bezy i wymieszaj delikatnie łyżką lub szpatułką. Połowę truskawek z musem rozłóż do czterech ozdobnych słoiczków. Wyłóż na nie połowę bitej śmietany z bezami. Na wierzch wyłóż resztę truskawek i przykryj resztą śmietany z bezami. Można udekorować kawałkami truskawek i listkami mięty. Deser podaj od razu lub przez chwilę schładzaj go w lodówce.
Faszerowane dojrzewającym serem, orzechami piniowymi i czosnkiem kapelusze portobello
Składniki:
- 4 duże kapelusze pieczarek portobello,
- 2 ząbki czosnku, pokrojone w słupki,
- 100 g twardego sera, pokrojonego na kawałki,
- kilka gałązek świeżego rozmarynu,
- 2 łyżki pestek dyni,
- 1/2 szklanki octu balsamicznego,
- sól, pieprz,
- 1,5 szklanki oliwy z oliwek,
- listki bazylii do dekoracji.
Sposób przygotowania:
Oczyść kapelusze pieczarek wilgotnym ręcznikiem papierowym, zrób od spodu kilka nacięć i powkładaj w nie: pestki z dyni, ser, czosnek i rozmaryn. Zmieszaj w misce ocet, sól i pieprz, a potem dodaj oliwę. Do płaskiego naczynia wylej trochę powstałej marynaty, poukładaj w niej grzyby blaszkami do góry, a pozostałą cześć marynaty wylej na grzyby. Odstaw przykryte naczynie do lodówki na 3 godziny. Wyjmij grzyby i odlej marynatę. Kapelusze piecz w podwójnym pieczeniu w piekarniku, w temperaturze 200 stopni, przez 40-60 minut, aż się przyrumienią i zmiękną po bokach. Na koniec włącz funkcję grill - 240 stopni - i piecz jeszcze przez 15 minut.
Zobacz także:
- Śródziemnomorskie smaki Umami: chłodnik z arbuza, tabbouleh, klaftiko i wszech-placek z przepisów Joanny Brodzik
- Co przygotować na spotkanie z przyjaciółmi przy grillu? Sałatka z młodą kapustą i kiełbasą oraz warzywne pakieciki
- Deser - bałagan. Przepis na wegański eton mess
Autor: Regina Łukasiewicz
Źródło: Joanna Brodzik
Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News