Podróże

Stuttgart - największe atrakcje turystyczne miasta

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Stuttgart, Niemcy. Fontanna miejska w mieście Stuttgart

Stuttgart jest stolicą i zarazem największym miastem kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Stuttgart oferuje zwiedzającym wiele atrakcji turystycznych, począwszy od pięknej architektury, a skończywszy na galeriach i muzeach, które imponują swoimi zbiorami. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Mieszkańcy Stuttgartu w średniowieczu zajmowali się hodowlą koni. Stąd wzięła się nazwa miasta - w staroniemieckim oznacza ‘stadninę koni’. Dzisiaj to ponad półmilionowe miasto leżące w południowo-zachodniej części Niemiec ma wiele do zaoferowania turystom. 

Stuttgart - co warto zobaczyć?

Nasz spacer po mieście najlepiej zacząć od zobaczenia Schlossplatz i Neues Schloss, czyli Nowego Zamku. Plac w centrum miasta to miejsce uwielbiane zarówno przez lokalnych mieszkańców, jak i turystów. W lecie chętnie korzystają oni z dobrej pogody i spędzają tu czas na świeżym powietrzu, relaksując się na trawie i podziwiając piękny, barokowy pałac. Dodatkowo co roku na placu przed zamkiem organizowany jest festiwal letni Sommerfest. Podczas imprezy można posłuchać muzyki i posmakować pysznej, lokalnej kuchni. Nowy Zamek z racji swojego przepychu był często porównywany do Wersalu. Budynek powstał na początku XIX wieku. W zamku, który ma kształt podkowy, jest aż 365 komnat, które zostały zaprojektowane w różnych stylach. Dzisiaj jest on siedzibą ministerstwa finansów Wirtembergii. Istnieje możliwość zwiedzenia części budynku.

Kolejną niezwykle ciekawą budowlą jest Stary Zamek, który był wielokrotnie przebudowywany. Dzisiaj w budynku mieści się muzeum landu. Instytucja posiada w swoich zbiorach wiele ciekawych eksponatów, m.in. prace słynnych malarzy - Rembrandta i Rubensa.

Charakterystyczną budowlą Stuttgartu jest również imponująca, prawie 217-metrowa wieża telewizyjna Fernsehturm. Na szczycie wieży znajduje się restauracja i platforma widokowa. Roztacza się z niej piękny widok na całe miasto. Panoramę Stuttgartu można również podziwiać z 56-metrowej wieży na dworcu głównym. W wieży możemy również zapoznać się z historią i etapami rozwoju miasta przedstawionymi na stałej ekspozycji. Sam budynek, który powstał w latach 1914-1927, był w tamtym okresie innowacyjną konstrukcją, wykonaną ze stali i betonu.

Galerie i muzea w Stuttgarcie

Miasto słynie również z licznych muzeów i galerii. To prawdziwy raj dla miłośników samochodów - w Stuttgarcie znajdują się siedziby i muzea Mercedesa i Porsche. W Muzeum Mercedesa zwiedzający mogą podziwiać ponad 160 modeli aut wyprodukowanych przez tę słynną markę. Muzeum oferuje też swoim gościom zapoznanie się z historią motoryzacji - audioprzewodnik jest dostępny w pięciu językach. Sam budynek muzeum jest niezwykle imponujący - efektownie podświetlana w nocy, nowoczesna bryła zapiera dech w piersiach. W muzeum mieści się również restauracja i sklep z pamiątkami. W Muzeum Porsche fani motoryzacji mogą z kolei zobaczyć wszystkie modele tych ekskluzywnych aut. Budynek ten również został zaprojektowany w nowoczesnym, przyciągających wzrok stylu.

Miłośnicy sztuki nowoczesnej również się nie zawiodą. W Stuttgarcie funkcjonuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego zbiory liczą ponad 15 tys. eksponatów. Zwiedzający mogą podziwiać prace znanych na całym świecie artystów, takich jak Will Baumeister, Otto Dix czy Dieter Roth. Kunstmuseum w ciągu dnia wygląda jak sześcian ze szkła. Po zachodzie słońca, dzięki efektownemu podświetleniu, zobaczymy przez szkło wnętrze budynku.

Miłośnicy sztuki powinni też odwiedzić Galerię Miejską. Instytucja w swoich zbiorach posiada prace najsłynniejszych artystów, takich jak Picasso i Chagall. Galeria może się również pochwalić zbiorem grafik i rysunków europejskich twórców. Kolekcja liczy ponad 400 tys. egzemplarzy.

Opera w Stuttgarcie

Zwiedzając Stuttgart powinniśmy też odwiedzić operę. To jedna z najważniejszych tego typu instytucji w Europie. O bardzo wysokim poziomie opery świadczą chociażby liczne nagrody, które jej przyznano. Opera Narodowa w Stuttgarcie aż sześć razy zdobyła nagrodę "Opera House of the Year". Chór Opery Narodowej uważany jest za jeden z najlepszych chórów na Starym Kontynencie. Zespół chóru może poszczycić się wielokrotnie zdobywanym tytułem „Operowego Chóru Roku”. Również orkiestra została wyróżniona nagrodą „Orkiestry Roku”. Dlatego też miłośnicy opery z pewnością będą zachwyceni poziomem. Bilety do opery możemy kupić zarówno w budynku instytucji, jak i przez internet.

Zobacz także:

Zobacz wideo: W Niemczech zaprezentowano Velocopter - elektryczną, latającą taksówkę

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości