Podróże

Jakie są największe atrakcje dla dzieci w Gdańsku?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Gdańsk

Gdańsk to popularne miasto odwiedzane przez polskich i zagranicznych turystów, które jest bardzo przyjazne rodzinom z dziećmi. Co można robić z najmłodszymi podczas wakacji w tym miejscu? Gdańsk z dzieckiem – ciekawe miejsca i atrakcje.

Atrakcje w Gdańsku dla dzieci 

Jedną z najpopularniejszych atrakcji dla najmłodszych turystów jest Hewelianum, słynne na całą Polskę centrum nauki znajdujące się na terenie byłego Fortu Góry Gradowej. Miejsce to stanowi ciekawe połączenie edukacji, kultury i historii, prezentuje dzieciom różne zagadnienia z wielu dziedzin w interesujący sposób. W starym forcie na najmłodszych i ich rodziców czekają interaktywne wystawy: fizyczna "Z energią!", geograficzna "Dookoła Świata", matematyczna "Łamigłówka" oraz dwie historyczne, czyli "Wehikuł Czasu – Człowiek i Pocisk" i "Wehikuł Czasu – Zabawy z Historią". Dodatkowo w Laboratorium Pana Kleksa regularnie odbywają się różne warsztaty dla młodszych dzieci. W centrum Hewelianum odbywają się również wystawy czasowe i imprezy popularnonaukowe.

Starsze dzieci mogą z kolei wybrać się do Europejskiego Centrum Solidarności. Wystawy stałe są przeznaczone dla nastolatków zainteresowanych historią. Maluchy mogą z kolei korzystać ze znajdującego się tam Wydziału Zabaw, który oferuje wiele atrakcji dla najmłodszych zwiedzających.

Będąc z dzieckiem w Gdańsku, warto również odwiedzić Ośrodek Kultury Morskiej, oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Jedną z najpopularniejszych atrakcji ośrodka jest interaktywna, świetnie przemyślana wystawa dla najmłodszych "Ludzie–Statki–Porty". Dzięki tej ekspozycji dzieci mogą dowiedzieć się więcej m.in. o budowie statków, archeologii podwodnej czy pracy w porcie.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku, który w swoim programie ma przedstawienia dla dzieci. Placówka ta oferuje też rodzinne zwiedzanie teatru, które jest świetną okazją do wspólnego spędzenia czasu z dziećmi.

Dzieci kochają zwierzęta, dlatego warto zabrać je do ogrodu zoologicznego w Oliwie. Na wizytę lepiej zarezerwować kilka godzin, ponieważ miejsce jest domem dla wielu gatunków zwierząt, zarówno tych żyjących na łonie natury w Polsce, jak i bardziej egzotycznych. W zoo znajduje się też park linowy, który z pewnością spodoba się dzieciom lubiącym sport i wyzwania. Przy okazji wizyty w zoo warto wybrać się na spacer po Oliwskim Parku, który nie bez przyczyny jest uważany za jedno z piękniejszych miejsc w mieście.

Jeśli dzieci chcą się pobawić na placu zabaw, można zabrać je do Krainy Zabawy w Parku Nadmorskim im. R. Reagana, jednego z największych placów zabaw w tej części Polski. Dzięki uniwersalnemu planowaniu w Krainie Zabaw znajdują się liczne atrakcje zarówno dla młodszych, jak i tych nieco starszych dzieci. Można tam skorzystać m.in. z huśtawek, zjeżdżalni, drabinek, małpich gajów, a nawet całorocznego zamku.

Popularne atrakcje Gdańska z dziećmi 

Będąc w Gdańsku, nie można nie przespacerować się po Głównym Mieście, nazywanym potocznie Starówką lub Starym Miastem. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w tym miejscu jest fontanna Neptuna, warto też zwrócić uwagę swojej pociechy na kolorowe, pięknie odrestaurowane kamienice ciągnące się wzdłuż ulicy. Końcowym punktem spaceru może być Zielony Most, z którego dobrze widać Żurawia. Po przechadzce warto odpocząć w jednej z licznych kawiarni lub restauracji – wiele z nich w swoim menu ma specjalne pozycje dla dzieci.

Dobrym pomysłem jest też zobaczenie miasta z jednego z punktów widokowych. Rodzice z dziećmi mogą w sezonie letnim wejść na wieżę Ratusza lub na wieżę słynnego Kościoła Mariackiego. Z obydwu tych punktów rozciąga się piękny widok na miasto, który z pewnością zachwyci zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieco mniej popularnym miejscem z pięknym widokiem jest znajdująca się na dworcu PKP Góra Gradowa.

Innym obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Gdańska jest rejs Motławą na Westerplatte. Sama wyprawa jest już dużą atrakcją dla maluchów. Wycieczka na Westerplatte to nie tylko rozrywka, lecz także ważna lekcja historii, z którą warto zapoznać swoje dzieci. Te starsze z pewnością słyszały o Westerplatte na lekcjach historii, a zobaczenie tego miejsca na żywo zrobi na nich duże wrażenie.

Wycieczka do Gdańska to też świetna okazja, by całą rodziną odpocząć nad Bałtykiem. W sezonie letnim najbardziej tłocznym pasmem jest to rozciągające się od Sopotu do Brzeźna. Plusem tych plaż jest to, że w ich pobliżu znajduje się wiele punktów gastronomicznych i zjeżdżalni. Poza sezonem plaże pustoszeją, dlatego to świetny czas na rodzinne, niespieszne spacery wzdłuż Morza Bałtyckiego.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Z wizytą w gdańskim ZOO

Z wizytą w gdańskim ZOO
Z wizytą w gdańskim ZOO

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: E+

Pozostałe wiadomości