Podróże

Co warto zobaczyć w Buenos Aires?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Buenos Aires, stolica Argentyny, to jedno z największych miast Ameryki Południowej. Mieszka tu prawie 3 miliony ludzi, a ponadto co roku odwiedza je wielu turystów. Buenos Aires to nie tylko miasto turystyczne. Jest to jednocześnie centrum handlowe, finansowe i naukowe kraju.

Wszyscy wiemy, gdzie jest Buenos Aires, ale nie wszyscy znamy historię, zabytki i kulturę tego miasta. Dopiero w XIX wieku zostało stolicą Argentyny i od tamtego czasu stało się jedną ze światowych metropolii. Jaka jest historia Buenos Aires, gdzie dokładnie leży i co warto zobaczyć?

Historia Buenos Aires

W 1526 roku założona została hiszpańska osada, którą nazwano Miastem Przenajświętszej Maryi Panny Pomyślnego Wiatru. Późniejsza nazwa Buenos Aires pochodzi od słów "Buen Aire", które oznaczają pomyślne wiatry. Rozkwit miasta datuje się na koniec XIX wieku i to właśnie z tego okresu pochodzą budynki i domy mieszkalne. W 1826 roku miasto zostało stolicą Argentyny. W XX wieku w Buenos Aires pojawiło się sporo wpływów europejskich, zwłaszcza francuskich, dlatego miasto to nazywane jest Paryżem Ameryki. Prawdziwy rozkwit przeżyło w latach trzydziestych XX wieku, gdy powstało metro, linie tramwajowe, oświetlenie ulic i kina. Obecnie Buenos Aires uważane jest za jedną z najbardziej atrakcyjnych metropolii świata.

Argentyna, Buenos Aires - informacje ogólne

Wybierając się do Buenos Aires, należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Klimat jest raczej niekorzystny, ponieważ odznacza się wilgotnością, częstymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Lato jest bardzo gorące, a średnie temperatury oscylują w granicach 25℃. Zimy są wilgotne, ale raczej łagodne - temperatury wynoszą 8-14℃. W Buenos Aires jest największe skupisko polonijne w całej Argentynie. W latach czterdziestych Polskie Linie Lotnicze próbowały nawet uruchomić trasę Polska - Argentyna, niestety bez rezultatów.

Transport w mieście jest rozwinięty, jest tam wiele linii metra, a w centrum znajduje się najszersza ulica świata - Avenida 9 Julio. Stoi przy niej 70-metrowy obelisk, który upamiętnia próbę założenia miasta w 1516 roku. Jest też Różowa Avenida Floryda, czyli krótka i ekskluzywna ulica, na której znajdują się modne butiki. Obecnie ruch samochodowy w centrum Buenos Aires jest właściwie zabroniony, jednak mimo to miasto wciąż jest dosyć zakorkowane.

Buenos Aires - co warto zobaczyć?

Buenos Aires to miejsce różnorodne, łączy tradycję z nowoczesnością. Plac Majowy wraz z trzema przyległymi ulicami tworzy centrum miasta. Na Avenida Santa Fe znajdziemy ogromną księgarnię, która została założona w budynku po teatrze. Na scenie znajduje się kawiarnia, a działy księgarni umieszczone są na piętrach teatru.

W Argentynie bardzo popularnym sportem jest piłka nożna, a w Buenos Aires działa wiele klubów piłkarskich. W Buenos Aires znajdziemy także sporo terenów zielonych, zwłaszcza w dzielnicy Palermo.

Wybierając się do Buenos Aires, nie należy zapominać o dzielnicy artystów, czyli San Telmo, gdzie znajdziemy urocze restauracje i kluby muzyczne. Dzielnica Manzana Jesuitica w 2000 roku została wpisana na światową listę UNESCO. Dla osób, które są zainteresowana sztuką, świetnym wyborem będzie Muzeum Miejskie oraz Narodowe Muzeum Sztuk Pięknych. W tym drugim miejscu znajdują się obrazy Maneta, Renoira oraz Van Gogha. Warto zobaczyć także Pałac Prezydencki, Teatr Kolumba, Katedrę Metropolitalną i kościoły katolickie.

Boskie Buenos Aires - stolica tanga

Około 1900 roku w Buenos Aires powstał nowy styl tańca, czyli tango. Za konkretne miejsce narodzin tanga uznaje się dzielnicę La Boca, która pierwotnie była zasiedlona przez Włochów. Początkowo tańczono w lokalach, domach publicznych i barach, jednak już po kilkunastu latach tango zostało wypromowane i stało się tańcem narodowym. W latach dwudziestych XX wieku tango argentyńskie było już znane w całej Europie i w Stanach Zjednoczonych. Złoty okres tanga datuje się na lata czterdzieste i pięćdziesiąte, natomiast od lat sześćdziesiątych zainteresowanie tym tańcem zaczęło spadać. Wtedy też zaczęło brakować nauczycieli tanga. Stopniowo zaczęły pojawiać się nowe szkoły tańca i od lat dziewięćdziesiątych tango zaczęło przeżywać swój renesans.

Obecnie nowoczesny styl to tango nuevo, które wykorzystuje figury dynamiczne. Kobieta jest też bardziej niezależna. Obecnie tango można tańczyć do muzyki elektronicznej lub alternatywnej. W Buenos Aires działa kilkanaście klubów tanga, a najsłynniejszym jest Casablanca. W lecie odbywają się festiwale, a także darmowe pokazy tanga. W weekendy warto odwiedzić dzielnicę Palermo, gdzie kwitnie życie nocne.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mikołaj Tey i argentyńskie klimaty

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Fabian Schmiedlechner/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości