Montreal w Kanadzie - miasto wielu atrakcji. Co warto w nim zobaczyć?

Montreal
Montreal
Źródło: Rudy Sulgan/Getty Images
Montreal położony jest nad rzeką Świętego Wawrzyńca we wschodniej części Kanady. To drugie co do wielkości miasto w kraju, stanowiące ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny francuskojęzycznej prowincji Quebec. Jakie atrakcje turystyczne oferuje Montreal?

Montreal w Quebecu to wyjątkowe miejsce. Położony jest w większości na dwóch wyspach: Île de Montréal i Jésus. Zespół miejski słynie z ciekawej architektury i interesujących zabytków, a także różnorodnych terenów zielonych. Muzea i historyczne budynki przyciągają uwagę, a piękne parki pozwalają na chwilę oderwać się od zgiełku dnia codziennego. Ta różnorodność atrakcji sprawia, że każdego roku tysiące turystów decydują się spędzić wakacje w Montrealu.

Montreal - pogoda, klimat i strefa czasowa

Klimat Montrealu jest typowo wilgotny i kontynentalny. Zimy są wietrzne ze średnią dzienną temperaturą wahającą się w granicach od –9 do –10,5℃. Słupki rtęci niejednokrotnie pokazują też wartość –20℃. Do najzimniejszych miesięcy należą grudzień, styczeń, luty i marzec. Wtedy też notowane są opady śniegu.

Pogoda w Montrealu poprawia się latem. W okresie od czerwca do września słupki rtęci znacząco przekraczają 20°C. W lipcu bardzo często zdarzają się też upalne dni z temperaturą ponad 30℃. Lato uznawane jest za najbardziej słoneczną porę roku, choć możliwe są wówczas burze i duże opady deszczu.

Czas w Montrealu mierzony jest według strefy GMT–5. Gdy w Polsce zegarki pokazują 13.00, w Montrealu wybija godzina 07.00.

Stary Montreal i jego zabytki

Na terenie kanadyjskiego Montrealu zlokalizowanych jest wiele interesujących zabytków. Kluczowym miejscem jest Old Montreal (Vieux-Montréal), czyli stare miasto. Jest to jeden z najstarszych terenów miejskich w Ameryce Północnej. Przechadzając się po nim, można natrafić na budynki z XVII, XVIII i XIX wieku. Warto przyjrzeć się bliżej zwłaszcza niektórym z nich.

Na uwagę zasługuje budynek ratusza miejskiego, czyli Montreal City Hall (Hôtel de Ville de Montréal), wybudowany w drugiej połowie XIX wieku. Monumentalna budowla reprezentuje specyficzny nurt architektoniczny, znany jako Second Empire, czyli styl wywodzący się z czasów II Cesarstwa. W 1984 roku montrealski ratusz został wpisany na listę National Historic Sites of Canada i tym samym uznany za jeden z najważniejszych pomników historycznych w kraju.

Ciekawym budynkiem w Montrealu jest również Bonsecours Market (Marché Bonsecours), którego budowa rozpoczęła się w 1844 roku. To ogromny gmach, zachwycający przyjezdnych górującą nad miastem kopułą. Podobnie jak ratusz, w 1984 roku został uznany za pomnik historii. Obecnie na jego terenie odbywają się wystawy i koncerty, a lokalni rzemieślnicy sprzedają tam swoje wyroby.

Kolejnym historycznym zabytkiem jest Kaplica Notre-Dame (Notre-Dame-de-Bon-Secours Chapel). To jeden z najstarszych kościołów w Montrealu. Wzniesiony w 1771 roku budynek do dziś zachwyca swoim majestatem. Dziś oprócz wspaniałych wnętrz, można tam zwiedzić muzeum poświęcone Marguerite Bourgeoys - francuskiej świętej i założycielce Zgromadzenia Sióstr Naszej Pani w Montrealu. Wystawa przybliża jej życie, a także pozwala poznać historię miasta i kaplicy. Oprócz tego, turyści mogą wejść na wieżę kościoła i stamtąd podziwiać panoramę miasta oraz Stary Port.

Na terenie Starego Montrealu warto również wybrać się do jednego z muzeów. Miejscem, które przyciąga wielu turystów, jest Château Ramezay. Budynek ten jako pierwszy w Quebecu został wpisany na listę kanadyjskich pomników historycznych. Miało to miejsce w 1949 roku. Sam gmach Château Ramezay wzniesiono w 1705 roku jako siedzibę gubernatora miasta. Obecnie na jego terenie znajduje się muzeum, które udostępnia przeszło 30 tys. eksponatów. Wśród nich znajdują się, m.in. stare dokumenty i manuskrypty, zbiory numizmatyczne, obrazy i meble.

Atrakcje turystyczne różnych zakątków Montrealu

Na ciekawe miejsca można natrafić nie tylko na obszarze Old Montreal. Tak naprawdę całe miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych. Punktem obowiązkowym wizyty w Montrealu jest wejście na Mont Royal. To najwyższe wzniesienie w mieście o wysokości 233 m. Stanowi doskonały punkt obserwacyjny i zapewnia niesamowite widoki.

Odwiedzając Montreal trzeba też koniecznie zawitać do muzeum sztuk pięknych, czyli Musée des beaux-arts de Montréal (Montreal Museum of Fine Arts). Obiekt założony w 1860 roku jest największym muzeum w mieście i najstarszym w całej Kanadzie. Jego kolekcja obejmuje ponad 38 tys. dzieł sztuki i prezentuje dorobek artystów z całego świata.

Innym ciekawym miejscem jest muzeum środowiska Montreal Biodome (Biodôme de Montréal). Wizyta w nim pozwala na spacer pomiędzy czterema różnymi strefami klimatycznymi Ameryki.

Miłośnicy przyrody powinni również odwiedzić ogród botaniczny w Montrealu. Jego obszar to aż 75 hektarów, na których można podziwiać tysiące gatunków roślin. Miejsce to uznawane jest za jeden z najważniejszych ogrodów botanicznych na świecie.

Montreal słynie też z obiektów sportowych. Najważniejszy z nich to Stadion Olimpijski, na którym w 1974 roku odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie. W mieście znajdzie się też coś dla fanów piłkarskiego klubu Montreal Impact - zlokalizowany jest tam stadion drużyny o nazwie Stade Saputo.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kanadyjskie płynne złoto

Kanadyjskie płynne złoto

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Rudy Sulgan/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości