Braszów w Rumunii – historyczne miasto u podnóża Karpat Co warto w nim zobaczyć?

Braszów - co zwiedzić?
Braszów
Źródło: coldsnowstorm/Getty Images

Braszów to miasto położone w środkowej części Rumunii. Miejsce to wyróżnia się bogatą historią i zróżnicowanymi zabytkami, które przyciągają swoim pięknem i majestatem. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki do Braszowa?

Zlokalizowany u podnóża Karpat Braszów jest ósmym co do wielkości miastem Rumunii. Dzięki swojemu położeniu, a także wspaniałej architekturze, miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Nazywane bywa ostatnim bastionem łacińskiej Europy i charakteryzuje się specyficzną, pełną spokoju atmosferą. Zwiedzanie Braszowa to bez wątpienia wspaniała podróż w przeszłość, która może się spodobać nie tylko miłośnikom historii.

Historyczne miasto Braszów

Historia Braszowa rozpoczyna się w XIII wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat odnotowano w 1235 roku, a miasto nosiło wówczas nazwę Corona. Jako Brașov zostało określone w dokumentach z 1294 roku. Na tamtejszych terenach już wcześniej znajdowały się osady. Ziemie należące dziś do rumuńskiego Braszowa zamieszkiwali m.in. Węgrzy, Sasi czy przedstawiciele zakonu krzyżackiego. Ważne dla rozwoju Braszowa okazało się jego położenie. Przez pobliskie przełęcze w Karpatach prowadziło wiele szlaków handlowych, za sprawą czego miasto bardzo szybko się wzbogaciło. Dodatkowo, w 1395 roku, na polecenie króla Zygmunta Luksemburskiego zostało otoczone grubymi murami obronnymi, przez co Braszów stał się jedną z najbardziej znanych fortec na terenie historycznej Transylwanii. W XVI wieku miasto Braszów stanowiło również ważny ośrodek kultury wołoskiej. Działał w nim m.in. humanista Johannes Honterus. Tuż po zakończeniu I wojny światowej cała Transylwania, a więc i miasto Braszów, została włączona do Królestwa Rumunii. Co ciekawe, w latach 1950–1960 zyskało ono nazwę Oraşul Stalin, czyli Miasto Stalin. Po tym okresie powrócono jednak do właściwej nazwy i dziś urokliwe miasto w centralnej Rumunii znane jest całemu światu jako Braszów.

Zwiedzanie Braszowa, czyli co warto zobaczyć w rumuńskim mieście?

Braszów wyróżnia się wieloma historycznymi zabytkami. Zwiedzanie warto rozpocząć od odwiedzenia miejskiego rynku (Piața Sfatului). Najważniejszym budynkiem jest tam Casa Sfatului, czyli XV-wieczny ratusz, który był niegdyś miejscem spotkań Rady Miejskiej. Współcześnie znajduje się w nim Muzeum Historii Braszowa, które pozwala na lepsze poznanie przeszłości miasta. Niedaleko ratusza natrafić można na tzw. dom Hirschera (Casa Negustorilor), który w przeszłości pełnił rolę domu targowego, gdzie okoliczni kupcy sprzedawali swoje towary. Dziś można tam znaleźć galerię handlową oraz restaurację.

Zwiedzanie Braszowa nie może obyć się bez wizyty w słynnym Czarnym Kościele (Biserica Neagră), wybudowanego w stylu gotyckim. To jeden z najsłynniejszych zabytków, a przy tym prawdziwy symbol miasta. Jego budowa rozpoczęła się w 1385 roku. Gdy w 1421 roku prace dobiegały już końca, doszło do najazdu Turków, który spowodował ogromne zniszczenia. Ostatecznie kościół został konsekrowany w 1477 roku, jednak początkowe założenia nie zostały zrealizowane – w skład świątyni wchodziła tylko jedna wieża zamiast planowanych dwóch. To jednak nie koniec perypetii. W 1689 roku w mieście doszło do wielkiego pożaru, w którym ucierpiał również kościół. Jego odbudowa trwała kolejne 100 lat. Pod wpływem płomieni mury budynku pokryły się grubą i nieusuwalną warstwą sadzy. Od tamtej pory świątynia nazywana jest właśnie Czarnym Kościołem. Współcześnie w jego wnętrzu można podziwiać wspaniały, gotycki poliptyk, zabytkową chrzcielnicę z XV wieku, barokową ambonę z XVII wieku, a także historyczne obrazy i bogatą kolekcję anatolijskich kobierców. Przed kościołem znajduje się pomnik Johannesa Honterusa.

Interesującą świątynią w Braszowie jest także cerkiew św. Mikołaja (Biserica Sfântul Nicolae), która powstała pierwotnie w 1293 roku. W 1495 roku została jednak przebudowana i na miejscu poprzedniczki stanął murowany budynek w gotyckim stylu. Jego obecny kształt jest wynikiem kolejnych zmian, które nastąpiły kolejno w XVI i XVIII wieku. Cerkiew w Braszowie wyróżnia się głównie pięknymi, zewnętrznymi polichromiami.

Podczas zwiedzania Braszowa warto również zwrócić uwagę na mury miasta, które są pozostałością po średniowiecznych fortyfikacjach. Spacer wzdłuż nich pozwoli na zobaczenie takich obiektów, jak np. doniosła Brama Katarzyny (Poarta Ecaterinei), Biała Wieża (Turnul Alb), która stanowi doskonały punkt widokowy, Bastion Kowali, w którym znajduje się archiwum miejskie Braszowa czy Czarna Wieża (Turnul Negru), gdzie podziwiać można wystawę związaną z artefaktami sztuki wojennej.

Góra Tâmpa w Braszowie

Niewątpliwą atrakcją Braszowa jest szczyt Tâmpa o wysokości 955 metrów. Góra znajduje się w centrum miasta i stanowi doskonały obiekt widokowy. Można wejść na nią piechotą, jednak zajmuje to około 40 minut. Pomocna okazuje się więc kolejka linowa w Braszowie, dzięki której można dotrzeć na szczyt w zaledwie 2 minuty.

Ze szczytu Tâmpy rozpościera się wspaniały widok na cały Braszów. Ponadto, dużą część wzniesienia stanowi rezerwat przyrody, w którym żyją m.in. niedźwiedzie. Na górze znajduje się też napis „Braşov”, który nazywany bywa rumuńskim Hollywood.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Kot podróżnik

DD_20211004_Kot_rep_REP
Kot podróżnik
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości