Podróże

Nietypowy widok na Morzu Grenlandzkim. "Cóż za zapierający dech w piersiach widok"

Podróże

Autor:
Martyna
Trębacz
Źródło:
https://www.facebook.com/Rifresearch
Morze Grenlandzkie

W północno-wschodniej Islandii naukowcy zauważyli nietypowy zjawisko. Mowa o górze lodowej, która swoim kształtem przypomina średniowieczną katedrę. Swoim odkryciem podzielili się w mediach społecznościowych. Skąd się wzięła góra lodowa?

Niecodzienny widok na Morzu Grenlandzkim

Naukowcy ze stacji badawczej Rif w Islandii dokonali niecodziennego odkrycia. Na Morzu Grenlandzkim pojawiła się wielka bryła lodu, która wzbudziła duże zainteresowanie za sprawą nietypowego kształtu. Badacze okrzyknęli ją "Lodową katedrą", a jej zdjęcia obiegły internet. Na facebooku pojawiły się fotografie, wykonane z latarni morskiej Hraunhafnartangi na Islandii, około 800 metrów na południe od koła podbiegunowego. Post został opatrzony podpisem: "Cóż za zapierający dech w piersiach widok: Lodowa Katedra".

Skąd wzięła się "Lodowa katedra"?

Choć "lodowa katedra" wzbudziła wielkie zainteresowanie to można się zastanawiać, skąd się wzięła. Zdaniem meteorologów, lodowa góra musiała oderwać się od lądolodu grenlandzkiego i dzięki prądom morskim znalazła się aż na wybrzeżu Islandii. Zwłaszcza, że okoliczni mieszkańcy kilka dni wcześniej zauważyli na morzu dwie inne lodowe wyspy. Pojawienie się nietypowej bryły lodu najprawdopodobniej ma bezpośredni związek z ociepleniem klimatu, przez co śnieżna czapa pokrywająca Grendlandię zaczyna się topić.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Lodowce umierają

Lodowce umierają
Lodowce umierają Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Martyna Trębacz

Źródło: https://www.facebook.com/Rifresearch

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

Pozostałe wiadomości