Angela Merkel - najsilniejsza kobieta w polityce. Jaka jest prywatnie?

Angela Merkel nad polskim Bachotkiem
Źródło: Dzień Dobry TVN
Angela Merkel to jedna z najważniejszych kobiet w polityce. Po szesnastu latach bycia kanclerzem Niemiec zdecydowała się zrezygnować ze stanowiska. Jak pod jej rządami zmieniły się Niemcy? Jak postrzegają ją inni przywódcy?

Angela Merkel - prywatnie

Angela Merkel jako młoda kobieta często bywała w Polsce i to właśnie podczas jednego z takich pobytów poznała swojego przyszłego męża - Joachima.

- Mimo że oboje pracowali wtedy w jednym instytucie, to dopiero te dwa tygodnie, które spędzili razem nad jeziorem Bachotek, pozwoliły im się lepiej poznać. Dwadzieścia lat później pobrali się - opowiadał w rozmowie z naszym reporterem prof. Włodzisław Duch, dawny znajomy Angeli Merkel.

Podczas pobytu nad jeziorem Bachotek Angela Merkel poznała również prof. Jacka Karwowskiego, z którym nadal się przyjaźni. - Ona najpierw myślała, potem mówiła. Była bardzo skromna i bardzo poważna - mówił prof. Karwowski. Warto dodać, że to właśnie w jego towarzystwie przyszła pani kanclerz oglądała, jak demontowany jest Mur Berliński. - Miała wtedy łzy w oczach. Powiedziała, że czekała na to całe życie, a kiedy to się w końcu dzieje, jej tam nie ma - wspominał.

Angela Merkel bardzo mocno chroni swojej prywatności. Kiedy miała zostać kanclerzem, sugerowano, że jej mąż tak naprawdę nie istnieje. Wtedy małżonek Angeli Merkel zaprosił do siebie dziennikarzy i powiedział, że bardzo chętnie będzie z nimi rozmawiał, pod warunkiem, że będą pytali o jego naukowe dokonania. W kwestii żony nie będzie się wypowiadał. Równie wielkie emocje budziły też stronie pani kanclerz. Uważano, że jako osoba na tak wysokim stanowisku powinna lepiej się ubierać. Choć wielcy kreatorzy mody zapowiedzieli, że będą jej oferować swoje stroje za darmo, odmówiła.

Jak Niemcy zapamiętają rządy Angeli Merkel?

Dr Anna Kwiatkowska, kierowniczka Działu Niemieckiego w Ośrodku Studiów Wschodnich uważa, że Niemcy bardzo doceniają sposób rządzenia Angeli Merkel. - W czasie tych wszystkich kryzysów zapewniała im stabilność oraz dobrobyt. To również dzięki jej staraniom Unia Europejska nie rozpadła się i dalej funkcjonuje. Bez niej nie byłoby też sankcji na Rosję za zajęcie Krymu - mówiła Dzień Dobry TVN politolożka.

Zdaniem specjalistki Merkel jest raczej taktykiem, a nie strategiem. Każda podjęta przez nią decyzja jest bardzo dokładanie przemyślana. - Choć czasem zarzucano jej, że zbyt długo się zastanawia, to dzięki temu mogła wysłuchać wielu stron i wypracować kompromis - dodała dr Kwiatkowska.

Z Angelą Merkel wielokrotnie spotykała się Róża Romaniec, dziennikarka, kierowniczka działu polityki w "Deutsche Welle". Jak wspomina te spotkania? Dowiecie się tego tego z dalszej części rozmowy.

Zobacz wideo: Jak Angela Merkel tworzyła historię?

Jak Angela Merkel tworzyła historię?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Marek Zieliński

podziel się:

Pozostałe wiadomości