Podróże

Ejlat to coraz popularniejsze miasto turystyczne w Izraelu. Co warto zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
trabantos/Getty Images Ejlat

Jeszcze do niedawna Ejlat był mało znanym izraelskim miastem. Jednakże od kiedy uruchomiono połączenie lotnicze, które zapewnia szybki i tani transport do tego kurortu, zyskał on dużą popularność wśród polskich turystów. Co takiego ma w sobie Ejlat? Co zwiedzić i na co zwrócić uwagę?

Ejlat to turystyczna miejscowość, gdzie sezon trwa praktycznie przez dwanaście miesięcy w roku. Tutaj znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy biernego, jak i aktywnego wypoczynku. Jeśli ktoś lubi całodniowe plażowanie, wygrzewanie się na słońcu i podziwianie krajobrazów, z pewnością znajdzie to w Ejlat. Kitesurfing i nurkowanie to z kolei propozycja dla osób, które lubią spędzać czas na sportowo.

Ejlat – atrakcje i najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić

Kurort zyskał sławę między innymi ze względu na swoje specyficzne położenie. Usytuowany jest na styku trzech kontynentów: Azji, Afryki oraz Europy. Dzięki temu wchłonął tradycję i kulturę każdego z tych regionów. Polscy turyści coraz chętniej wybierają się do Ejlat. Bezpieczeństwo jest tutaj na wysokim poziomie – w odróżnieniu do Turcji i Egiptu. Pomimo bliskiego sąsiedztwa z ojczyzną piramid oraz jordańskiej Akaby, mieszkańcy Ejlat żyją z nimi w zgodzie. Wynika to głównie z uwarunkowań handlowych, ponieważ wszystkim zależy na znajdujących się w ich granicach złożach ropy naftowej. Niemniej ważny jest również aspekt turystyczny, który nabiera coraz większego znaczenia.

Jedną z najciekawszych atrakcji Ejlat jest znajdująca się na jego południu Rafa Delfinów z prywatną plażą. Za niewielką opłatą można popływać z tymi zwierzętami. Sesja snorkelingowa odbywa się na otwartym morzu, dzięki czemu ssaki czują się swobodnie i komfortowo. Turyści mogą nie tylko zaznać przyjemności z przebywania wśród delfinów, ale również przy okazji podziwiać piękne koralowce. Na terenie Rafy Delfinów w Ejlat znajduje się także kompleks SPA, w którym można skorzystać z podgrzewanych basenów z wodą o różnym stopniu zasolenia oraz muzyką relaksacyjną, którą można usłyszeć jedynie po zanurzeniu głowy poniżej lustra wody.

Co jeszcze oferuje Ejlat? Izrael słynie ze swoich pięknych wzgórz, których nie brakuje również w pobliżu tego kurortu. Zjawiskowe Góry Ejlat swoim wyglądem przypominają powierzchnię Marsa, dlatego na zwiedzanie warto wypożyczyć jeepa. Panorama widoczna ze szczytu z pewnością zaparła dech w piersiach niejednemu turyście, a bystre oko dostrzeże nawet Egipt, Arabię Saudyjską oraz Jordanię. Inną, godną uwagi atrakcją jest Dolina Timna, na której terenie znajduje się najstarsza na świecie kopalnia miedzi. Można tutaj podziwiać okazałe malowidła i formacje naskalne pochodzące jeszcze z czasów prehistorycznych: Filary Salomona oraz wielki kamienny grzyb. Ponieważ park jest położony poza Ejlat, aby tam dotrzeć, należy wypożyczyć auto lub skorzystać z zorganizowanej wycieczki.

Jak zorganizować wyjazd do Ejlat?

Urlop w Izraelu nie należy do najtańszych przyjemności. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku Ejlat koszty pobytu nie są szczególnie wysokie. Dużym udogodnieniem dla turystów jest fakt, że izraelski rząd utworzył w kurorcie specjalną strefę, gdzie nie obowiązuje podatek VAT. Wybierając się do tego miasta, należy najpierw sprawdzić, jakie są możliwości transportowe. Na szczęście turyści mają wybór, ponieważ nie są skazani jedynie na samodzielne organizowanie wyjazdu. Bez problemu można skorzystać z wycieczki dostępnej w ofercie biura podróży. Uruchomienie lotów przez tanich przewoźników bardzo ułatwia sprawę – podróż jest nie tylko szybka, ale również tania. Ejlat oferuje rozbudowaną bazę hotelową, dostępną zarówno dla oszczędnych, jak i dla tych, którzy lubią luksusy.

Szabat w Ejlat

W Izraelu, jak w każdym kraju, w którym religią wyznaniową jest judaizm, obowiązują pewne obrzędy i zwyczaje, które muszą uszanować również turyści, niezależnie od wyznawanej wiary. Dotyczy to też miasta Ejlat. Szabat, czyli ostatni dzień tygodnia traktowany jako święty, trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Należy mieć na uwadze fakt, że w tym czasie sklepy i punkty usługowe są zamknięte. Można powiedzieć, że zwalnia wówczas życie. Nie ma jednak powodów do niepokoju, ponieważ są miejsca, w których można zrobić zakupy oraz się posilić. Ejlat jest bardzo przyjaznym miastem dla turystów, nie ma więc obawy, że podróżujący będą w jakikolwiek sposób czuć się ograniczeni.

Zobacz wideo: Miecz sprzed 900 lat odnaleziony na dnie Morza Śródziemnego. Prawdopodobnie należał do krzyżowca

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: trabantos/Getty Images

Pozostałe wiadomości