Polska

Karsibór - polska wyspa, na którą przyjeżdżają turyści z całego świata. "Mamy tu najpiękniejszą tęczę na świecie"

Polska

Karsibór to trzecia pod względem wielkości wyspa w Polsce. Mieści się w północnej części Zalewu Szczecińskiego i zamieszkuje ją tylko 700 mieszkańców. Prawdziwą perełką jest rezerwat Karsiborska Kępa, gdzie można podziwiać nie tylko piękną przyrodę, ale również wiele gatunków ptaków.

W królestwie dzikiej natury

Na wyspie Karsibór od 12 lat mieszkają Adrianna i Piotr Kutelscy oraz ich syn, Janek. Rodzina prowadzi dom gościnny, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata. - Byłem szefem kuchni na statkach, a żona chciała do domu, żeby już zakończyć tę przygodę z morzem i zakotwiczyliśmy tutaj. (...) Mieliśmy gości z Australii, Nowej Zelandii, Singapuru - powiedział Piotr.

Przyjezdnych przyciąga wyjątkowa przyroda oraz ogromna liczba ptaków - naliczono, że wyspę zamieszkuję ponad 300 ich gatunków. Docenia to fotograf Krzysztof Chomicz, który spędza tam każdą wolną chwilę. - 86 proc. to łąki, lasy, pastwiska - stwierdził. - To też orla wyspa. Tutaj jest największe skupisko Bielików w Europie. Przebywanie w naturze to jest sama frajda. Co przyroda da, to to biorę pełnymi garściami - dodał fotograf.

Dobrodziejstwa wyspy Karsibór

Na Karsiborze mieszkańcy zajadają się rybami złowionymi w Bałtyku i w Zalewie Szczecińskim. Popularnymi daniami regionalnymi są: tatar z troci, czyli dzikiego łososia, śledzie w czosnku, forszmak na bazie ryby wędzonej i wędzony leszcz. Wyspa słynie też z trzciny. Wycina się ją na przełomie lutego i marca, a następnie pokrywa się nią dachy lub wysyła na eksport.

To wyjątkowe miejsce w Polsce często odwiedzają wędkarze. Wody otaczające Karsibór niemal na pamięć zna Andrzej Kwietniewski, który od lat oprowadza turystów po okolicy.

- Urodziłem się w Świnoujściu, na tej wyspie jestem od 1990 roku i nie opuściłbym jej - powiedział.

Co jest najpiękniejsze na Karsiborze? - Ta cudowna cisza. Wszystko jest jak w zegarku, o określonej godzinie wylatują i przylatują nietoperze. Wiemy po kwiatach, kiedy będzie padał deszcz. Mamy najpiękniejszą tęczę na świecie - zachwala Adrianna Kutelska.

Zobacz także:

Jak "Big Brother" zmienił polską telewizję? Andrzej Sołtysik: "Moja żona pisała o tym pracę magisterską"

Jak się odżywiać, aby nie przytyć na wakacjach? "Chodzi o to, żeby nasze wybory były mądrzejsze"

Klaudia Halejcio po raz pierwszy pokazała, jak wygląda jej córka. "Uśmiech po mamusi"

Autor: Justyna Piąsta

Reporter: Szymon Brózda

Pozostałe wiadomości