Marzysz o wakacjach za granicą? Turyści z Polski nadal muszą mieć na uwadze pewne obostrzenia, ale wyjazdy do innych krajów są coraz bardziej dostępne. Podpowiadamy, gdzie i w jakich warunkach możesz wyjechać na wczasy.
1096 kilometrów w 48 dni i 16 godzin przeszedł podróżnik Łukasz Supergan. Trasę zaczął w Świeradowie-Zdroju, a zakończył na Przełęczy Bukowskiej na wschodnim skraju Bieszczad. O swojej najdłuższej zimowej wędrówce opowiedział w Dzień Dobry TVN.
W Polsce marzec to moment, kiedy zima spotyka się z wiosną. Jest jeszcze chłodno i mało kto wyobraża sobie wypoczynek w kraju. Ale są miejsca, do których można dotrzeć tanio i szybko, gdzie w marcu można cieszyć się przedsmakiem lata. Podpowiadamy, dokąd pojechać na wakacje w marcu.
Gdzie występuje dzień polarny? Zjawisko to występuje jedynie na obszarach kół podbiegunowych i jest ściśle związane z ruchem Ziemi wokół Słońca. Gdzie można doświadczyć dnia polarnego?
Anna Śwircz w mieszkaniu o powierzchni 22 m2 prowadzi Muzeum Wiewiórek. Ma około 2 tysięcy eksponatów i cały czas ich przybywa. Kiedy zaczęła się ta niezwykła pasja? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.
Od zmierzchu do świtu nie można poruszać się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakaz, który wszedł w życie 1 marca, będzie obowiązywał do końca listopada br. Władze TPN tłumaczą to bezpieczeństwem turystów i troską o dobro zwierząt.
Beskid Sądecki to jedna z najpiękniejszych części polskich Beskidów. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu jedne z najnowocześniejszych stacji narciarskich, a porośnięte bukami i świerkami zbocza gór nadają im wyjątkowy klimat. Michał Cessanis w cyklu "Do zobaczenia" odwiedził nie tylko stoki, ale także źródło wody oraz dom Nikifora Krynickiego.
Żył w podróży i zmarł spełniając swoje marzenie, jakim było zdobycie Kilimandżaro. Aleksander Doba odszedł 22 lutego w wieku 74 lat. O pasji, która staje się stylem życia, rozmawialiśmy w naszym programie z podróżniczką i pisarką Elżbietą Dzikowską.
Anna Małecka-Mutambi w 2016 r. przeniosła się do Mbarara w Ugandzie. To tam aktywnie realizuje swoją życiową misję - pomoc potrzebującym w Afryce. Polka otworzyła Fundację Agandi i prowadzi dom opiekujący się sierotami. Jak trafiła do Ugandy? Jak dzieli się rodzinnym ciepłem z tyloma poszkodowanymi przez los maluchami?
Cebularz lubelski to wywodzący się z kuchni żydowskiej pszenny placek pokryty pokrojoną w kostkę cebulą wymieszaną z makiem. Przysmak, który dziś możemy kupić niemal w każdej piekarni, ma niezwykle ciekawą historię. Czym różni się od innych wypieków? O tym opowiadał nam podróżnik Mikołaj Rey.
Nazwa Gjirokastra pochodzi z języka greckiego. W XIII wieku, za czasów panowania bizantyjskiego, miasto nosiło nazwę Argyroupolis, co w tłumaczeniu oznacza "Srebrne Miasto". Obowiązywało też określenie Argyrokastron, czyli "Srebrna Twierdza". Sami mieszkańcy miasta uważają, że nazwa pochodzi od starożytnego plemienia Argyrów, które w starożytności zamieszkiwało to terytorium.
22 lutego zmarł Aleksander Doba. Podróżnik miał 74 lata. Jak dowiadujemy się jego oficjalnego profilu na Facebooku, do śmierci doszło podczas wspinaczki na Kilimandżaro. Zdobycie afrykańskiego szczytu było jednym z marzeń Aleksandra Doby.
Gambia to najmniejszy, ale i jeden z najbiedniejszych krajów Afryki usytuowany nad Oceanem Atlantyckim. Średnie miesięczne zarobki mieszkańców Gambii to 40 dolarów. ONZ zalicza kraj do jednego z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Ogromnym problemem jest brak edukacji. "Coś" dobrego dla Gambii postanowił zrobić Mister Polski 2017 Jakub Kucner, który wraz z grupą Polaków z całego świata już po raz trzeci odwiedził Gambię. Jakubowi towarzyszyła dziennikarka Dzień Dobry TVN Barbara Pasek. Polacy intensywnie działają na rzecz tamtejszej szkoły poprzez zaopatrzenie placówki w niezbędne materiały pedagogiczne, jedzenie oraz poprzez spędzanie z dzieciakami czasu. Dla gambijskich dzieci posiłek zjedzony w szkole jest zwykle jedynym w ciągu dnia. Jednak największym ich dramatem jest brak miłości rodzicielskiej. Wielu bowiem rodziców umiera przez zbyt drogi dostęp do usług medycznych. Jak można pomóc gambijskim dzieciom?
Mikołaj Sondej i Dominika Knitter wybrali się do Gambii ponad 30-letnim samochodem. Ich podróż była prawdziwą życiową przygodą, podczas której zrobili też wiele dobrego. O szczegółach wyjazdu opowiedzieli Bartkowi Dajnowskiemu.
Marcin Gabrowski i Agnieszka Bohosiewicz-Gabrowska to nie tylko blogerzy i miłośnicy podróży, ale także rodzice. Odkrywaniem nowych zakątków pasjonują się prawie od zawsze. Teraz tę pasję dzielą ze swoim córkami. W studiu Dzień Dobry TVN małżeństwo opowiedziało, jak wyglądają ich wyprawy z dziećmi.
Widoki na Islandii bez wątpienia zapierają dech w piersiach. Katarzyna Paluch postanowiła udowodnić, że również dźwięki tej wyspy mogą zachwycić. Dlatego właśnie stworzyła wyjątkową mapę, o której opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Sushi, świetne samochody i elektronika, a także słynne pokemony, to pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, myśląc o słowie Japonia. Kraj Kwitnącej Wiśni to jednak nie tylko wynalazki, ale także miejsce pełne historii, tradycji i zasad. Filip Chajzer zabrał nas na krótką wycieczkę i sprawdził, co jeszcze Japonia dała światu i Polsce.
Nie wszyscy muszą zimą wspinać się na K2. Są mniej ekstremalne alternatywy dla przeżycia przygody w górach. Paweł Pabian wybrał, liczący ponad 500 kilometrów, Czerwony Szlak Beskidzki.
Agnieszka Traczewska długo pracowała jako producentka filmowa. Jednak w 2001 r. swoją uwagę zwróciła w stronę wąskiej grupy społecznej. Od 15 lat zajmuje się fotografowaniem chasydów, którzy każdego roku odwiedzają grób cadyka w Leżajsku na Podkarpaciu. Jak udało jej się przeniknąć do tego hermetycznego środowiska?
Mimo panującej na świecie pandemii, wiele osób marzy o wakacjach. Czy warto już teraz wykupić urlop wakacyjny w biurze podróży, licząc na promocyjne ceny first minute, czy lepiej poczekać na rozwój wydarzeń i ofertę last minute?
"W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie, a Szczebrzeszyn z tego słynie" – wielu obcokrajowców za pomocą tego wierszyka Jana Brzechwy ćwiczy swoje językowe umiejętności. Szczebrzeszyn to jednak nie tylko miasteczko o trudnej do wymówienia nazwie – to miejsce o bogatej, sięgającej XIV wieku historii oraz przestrzeń spotkań wielu kultur i religii. Co warto zwiedzić przy okazji wizyty w Szczebrzeszynie?
Ustroń leży w Beskidzie Śląskim w rejonie Śląska Cieszyńskiego, w niewielkiej odległości od Szczyrku. Nazwa Ustroń zdaniem większości językoznawców pochodzi od miejsca określonego jako zaciszne, położone w spokojnej okolicy, "na stronie". Natomiast przekazy z legend mówią o dużo mroczniejszym pochodzeniu tej nazwy. W 1241 roku oddział tatarski miał spalić żywcem kilkuset polskich jeńców. "Ustrina" lub "ustrinum" oznacza pogorzelisko z ludzkich ciał.
Chengdu (Chiny) to miasto o wielowiekowej historii, sięgającej XI wieku p.n.e. Chengdu to miejsce, w którym nowoczesna, przemysłowa i biznesowa tkanka miejska łączy się z tradycją i wieloma historycznymi zabytkami. Poznaj historię i atrakcje Chengdu.
Indie słyną ze wspaniałej kultury, smacznej kuchni i pięknych zabytków. Na liście najważniejszych indyjskich budowli znaleźć można m.in. dwie wspaniałe twierdze: Czerwony Fort w Agrze i Czerwony Fort w Delhi. Czym charakteryzują się słynne indyjskie zamki obronne?
Hayato Kitabande od lat interesuje się historią oraz sztuką wojenną. Dziś z powodzeniem realizuje swoją pasję, jednak los, a przede wszystkim ludzie, nie zawsze mu sprzyjali. Dzięki historii udało mu się odnaleźć w nowym kraju.
W czasie pandemii koronawirusa wiele osób marzy, by wyjechać do innego kraju. W większości przypadków przez panujące obostrzenia jest to niemożliwe, jednak można sobie zaplanować, co chcielibyśmy zobaczyć już po lockdownie. W Dzień Dobry TVN z pomocą przyszła dziennikarka, podróżniczka i autorka bloga, Patrycja Jaskot, która opowiedziała o najpiękniejszych miejscach na świecie.
Monumentalne grobowce Mada'in Salih to jedna z najbardziej tajemniczych i ekscytujących zagadek historycznych. Z jakiego okresu pochodzą te budowle? Kto był ich twórcą? Dla kogo powstały? Odpowiedzi na te pytania wciąż są niejasne. Odkryj sekrety, jakie skrywa przeklęte miasteczko Mada'in Salih!
Małgorzata Rozenek dodała na Instagramie kolejne zdjęcie ze swoich wymarzonych wakacji w Meksyku, które spędza z rodziną. Nowe zdjęcie uruchamiało lawinę spekulacji. Fani zaczęli zarzucać Perfekcyjnej Pani Domu, że w rzeczywistości wcale nie wygląda tak, jak na zamieszczonym zdjęciu. Gwiazda postanowiła w końcu rozprawić się z tymi komentarzami.
Od lat Wenecja jest znana nie tylko z rozległych kanałów i romantycznej atmosfery, ale także wyjątkowego karnawału. Już w XIII wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o noszeniu wymyślnych masek, a miłość do nich trwa do dziś. W Dzień Dobry TVN o ich wyjątkowości opowiedziała para projektantów, Mirek Trymbulak i Jola Słoma.
Możliwości podróżowania ze względu na pandemię są teraz ograniczone. Zamiast marzyć o wyjeździe w dalekie kraje, z powodzeniem można zwiedzić najbliższą okolicę, która niekiedy gwarantuje egzotyczne doświadczenia. Do takich wyjątkowych miejsc należy Oceanarium w Międzyzdrojach. Jego uroki podziwiała reporterka Dzień Dobry TVN Agata Zjawińska.