W Bieszczadzkim Parku Narodowym, na Połoninie Wetlińskiej stoi Chatka Puchatka. Historia tego miejsca zaczęła się 60 lat temu, a schronisko do dzisiaj przyjmuje turystów, którym zapewnia nocleg, wyjątkową atmosferę i niesamowite widoki. A to wszystko za sprawą pana Lutka Pińczuka i pani Doroty Nowosielskiej.
Majówka to dla wielu czas pieszych wędrówek po górach podczas których napawać się można pięknymi widokami i zapachem budzącej się przyrody. Propozycje ciekawych szlaków, na których nie spotkamy zbyt wielu ludzi przedstawił naszym widzom przewodnik górski.
Kutaisi to drugie co do wielkości miasto w Gruzji, zaraz po Tbilisi. Położone jest w zachodniej części państwa. Pierwsze informacje o mieście pochodzą z VI–III wieku p.n.e. Od 806 roku Kutaisi pełniło stolicę Imperium Abchaskiego. Od XII do XVIII wieku należało do władców gruzińskich. Od 1810 wchodziło w skład Imperium Rosyjskiego. Od 1991 jest jednym z ważniejszych miast niepodległej Gruzji.
W czasach prehistorycznych jaskinie przez długie lata stanowiły jedno z najlepszych schronień przed niekorzystnymi warunkami panującymi na zewnątrz, a także przed niebezpiecznymi zwierzętami. Z czasem ludzie zaczęli je ozdabiać malowidłami, jak to jest np. ze słynną jaskinią w Lascaux. Część z jaskiń nigdy nie została zapomniana przez ludzi, inne są stopniowo odkrywane na nowo. Najbardziej fascynujące są jednak te, które dopiero współcześnie „ukazują” się człowiekowi przez tysiące lat kryjąc swoje sekrety. Przykładem takiej jaskini jest Hang Son Doong. Ludzka stopa stanęła w niej po raz pierwszy dopiero w 1991 roku.
Założony w VIII wieku Fez to drugie pod względem wielkości miasto w Maroku (zaraz po Casablance). Liczy prawie 1,5 miliona mieszkańców. Medyna w Fezie, czyli stara dzielnica tego arabskiego miasta, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otoczona murem, rokrocznie przyciąga tysiące turystów z całego świata.
7 cudów świata to listy najważniejszych, najbardziej zapierających dech w piersiach obiektów będących dowodem najwyższych osiągnięć inżynieryjnych i artystycznych. Oryginalna lista 7 cudów świata starożytnego została opracowana przez Antypatra z Sydonu, a następnie modyfikowana w średniowieczu.
Ten niezwykle malowniczy łańcuch górski znajduje się w północnej części Hiszpanii. Najwyższym szczytem w górach Kantabryjskich jest Torre de Cerredo, który po raz pierwszy został zdobyty w 1882 roku. Jego wierzchołek znajduje się na wysokości 2648 m n.p.m. Długość całego łańcucha wynosi około 450 km. Grzbiety większości gór zbudowane są z marmuru, wapienia oraz kwarcytu. Na całym obszarze występują liczne złoża cynku, węgla kamiennego oraz rud żelaza.
Sorrento to małe miasteczko, które leży na półwyspie o tej samej nazwie, nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie). Sorrento to jedno z wielu miasteczek, które sprawia, że Włochy są nieustannym celem wakacyjnych wypraw turystów z całego świata. Największą atrakcją Sorrento są przepiękne widoki.
Frauenkirche to bez wątpienia najważniejszy symbol Drezna. Każdego roku budynek świątyni odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów. Na przestrzeni dziejów budowla była wielokrotnie niszczona i odbudowywana, a swój obecny wygląd zyskała dzięki gruntownej renowacji w 2005 roku. Jakie tajemnice kryje słynny drezdeński kościół Marii Panny? Poznaj fascynującą historię Frauenkirche!
Chichen Itza w tłumaczeniu oznacza „na ustach”. Najciekawszą i najbardziej charakterystyczną budowlą Chichen Itza jest piramida El Castillo. To nie tylko świątynia, ale też wyjątkowy i niezwykły kalendarz Majów.
Chiang Mai to miasto położone w północnej części Tajlandii, co przekłada się na nieco chłodniejszą pogodę w porównaniu z pozostałą częścią kraju. Średnie roczne temperatury wynoszą ok. 25℃. Na turystów czeka tu mnóstwo atrakcji – od niesamowitych gór po klimatyczne wioski zamieszkane przez lokalne plemiona i liczne ogrody botaniczne. Chiang Mai co roku odwiedzane jest przez miliony ludzi z całego świata. Ogromną popularnością cieszą się świątynie z charakterystyczną architekturą.
Al Kaaba w Mekce jest najważniejszą świątynią dla każdego muzułmanina. Wyznawca islamu przynajmniej raz w życiu powinien odbyć pielgrzymkę do tego świętego miejsca. Jakie są najważniejsze informacje o Al Kaabie?
Joanna Szeler na początku marca wyruszyła w podróż na północ. Zabrała ze sobą dwie suczki rasy husky, sanie i namiot. Jak wygląda kwarantanna w przypadku tej podróżniczki? Koniecznie obejrzyjcie materiał z wyjazdu, który dla nas zrealizowała.
Diana Marszewska i Damian Kuraciński 5 lat temu postanowili przeprowadzić w swoim życiu rewolucję i przeprowadzić się na Islandię. W programie opowiedzieli o tym, co skłoniło ich do podjęcia tej decyzji oraz jak obecnie wygląda ich życie na wyspie.
Radosław Araszkiewicz od lat jeździ do Nepalu, a od marca pomaga Polakom, którzy z powodu koronawirusa utknęli w Katmandu. Dzięki jego zaangażowaniu cześć z nich wróciła już do kraju. Jak aktualnie wygląda sytuacja w stolicy Nepalu?
Koronawirus pokrzyżował urlopowe plany wyjazdowe wielu osób, w tym najmłodszych, bo odwołano wszystkie obozy. Jak tanio zaplanować wakacje w Polsce tak, by dzieci nie odczuły braku kolonii? Kilka ciekawych propozycji mają dla nas doświadczeni podróżnicy Eliza i Wojciech Łopacińscy.
Szymon Radzimierski ma zaledwie 14 lat, a już zwiedził około czterdziestu krajów na sześciu kontynentach. Swoim przygodom poświęcił bloga oraz książki z serii „Dziennik Łowcy Przygód”. Szymon jest bohaterem nowego cyklu w Dzień Dobry TVN, w ramach którego opowiada o swoich podróżach. Tym razem opowiedział nam o swojej wyprawie na Galapagos.
Antarktyda to prawdopodobnie jedyne miejsce na świecie gdzie nie ma koronawirusa. Alina Markiewicz, podróżniczka i dziennikarka była w tym miejscu już dwa razy, to właśnie tam widziała najpiękniejsze obrazy natury, jakie kiedykolwiek miała szansę zobaczyć. O swoich doświadczeniach opowiedziała w Dzień Dobry TVN.
Sześć lat temu spakowała plecak i ruszyła z 20-miesięczną córką w podróż do Ameryki Południowej. Od tego czasu Joanna Nowak i Gaja podróżują po świecie mając 23 zł na osobę dziennie. Przejechały całą Amerykę Łacińską i dużą część Azji. Gdy były na Sri Lance wybuchła epidemia, więc wróciły do Polski. O swojej niezwykłej wyprawie Joanna Nowak - fizjoterapeutka, podróżniczka i blogerka - opowiedziała w Dzień dobry TVN.
Chwilowo wszelkie podróże musimy odłożyć na dalszy plan. Gdy jednak sytuacja się unormuje warto pomyśleć o odwiedzeniu Portugalii, a szczególnie dwóch jej miast – Porto i Bragi. Swego czasu wybrał się do nich Michał Cessanis, a oto wspomnienia z jego wyprawy.
Długotrwały pobyt w domu wzmaga w nas marzenia o egzotycznych podróżach i tropikalnych zakątkach świata. Jak w praktyce wygląda kwarantanna pod palmami? Na to pytanie odpowiedzieli nam Ania i Bartek Dawidowscy, którzy od 5 lat mieszkają pływają trimaranem po Karaibach.
Agnieszka Barańska-Cieślak i Marcin Cieślak są zafascynowani Indiami. Małżeństwo postanowiło wybrać się w podróż do tego odległego kraju. Na wyprawę zabrali swoje dzieci i w piątkę spędzili tam ostatnie pół roku. Jak wyglądała ich przygoda i czy planują kolejne wyjazdy?
Rodzina Jakubczaków przebywa obecnie na jachcie przy granicy Hiszpanii z Gibraltarem. Polscy żeglarze - podróżnicy nie mogą opuścić portu ze względu na pandemię koronawirusa. Jak wygląda ich życie na morzu i kwarantanna na hiszpańskim wybrzeżu?
Arkadiusz Winiatorski pokonał obie Ameryki pieszo, pchając bagaż na dziecięcym wózku. Na południu Meksyku poznał miłość swojego życia – Olę Synowiec. – Zapytałem ją, czy pójdzie ze mną na mały spacer i poszła – powiedział z uśmiechem. Jego trasa wyniosła 12 tys. kilometrów, a jej - 7 tys. Gdzie planują następną podróż?
Wielu z nas planowało już urlopy, wakacje marzeń lub zagraniczne wyjazdy do rodziny i przyjaciół. Niestety panująca obecnie sytuacja pokrzyżowała wszystkie plany. My siedzimy w domach, a linie samolotowe zawiesiły połączenia. Kiedy możemy spodziewać się ich wznowienia? Na to pytanie odpowiedział nam podróżnik, Robert Szulc.
Leszek Mikulski to podróżnik, sportowiec, a także miłośnik gór i wyjątkowych wyzwań. Do tej pory zdobył kilka szczytów Korony Ziemi, m.in. Mont Blanc, Elbrus (dwukrotnie), Kilimandżaro i Aconcaguę. Teraz zamierza wjechać na te dwa ostatnie i zjechać z nich na rowerze przystosowanym do ostrej wspinaczki, ale i długich zjazdów.
Wielu z nas marzy o egzotycznych wakacjach i relaksie pod palmami. Są jednak tacy, którzy pragną przeżyć przygody w najodleglejszych rejonach świata. Jedną z tych osób jest Angelika Milli, która wraz z rodziną podróżuje konno przez Amerykę Południową.
Koronawirus pokrzyżował urlopowe plany wyjazdowe wielu osób. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują końca kryzysu epidemiologicznego. Wybiegając w przyszłość sprawdzamy, jak tanio zaplanować wakacje w Polsce, by docenić jej walory turystyczne.
Kuba Witek to reżyser, który w lipcu 2019 r. wziął udział w wyprawie Instytutu Oceanologii w Sopocie na zachodni Spitsbergen. Celem ekspedycji była obserwacja zmian klimatu i arktycznych lodowców. W marcu Witek miał realizować nowy film na Grenlandii, ale koronawirus zatrzymał go na Wyspach Owczych. W programie opowiedział o tym, co zaobserwował w trakcie swoich podróży.
Seweryn Kubicki realizuje swój projekt, którego celem jest pokonanie pieszo wszystkich puszczy w Polsce. W ten sposób promuje piękne i dzikie tereny naszego kraju. Zobacz, jak przygotowuje się do swoich wędrówek.