Mariusz Potocki z zawodu jest geografem i glacjologiem (bada lodowce). Uczestniczył w wyprawie na Mount Everest, której celem było zamontowanie najwyżej położonej stacji mereologicznej i pobranie rdzenia lodowego z wysokości ponad 8 tys metrów, a wszystko po to, by na tej podstawie zbadać zanieczyszczenie środowiska i zmianę klimatu. O swojej pracy Mariusz opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Państwa Bałkańskie słyną z pięknych widoków i bogatej historii. To jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków kierunków turystycznych. Jakie kraje na Bałkanach warto zobaczyć?
Pustynia w Polsce? Tak, istnieje taka krajobrazowa ciekawostka. Pustynia Błędowska jest długa na 10 km i na 4 km szeroka. Położona jest na granicy województw śląskiego i małopolskiego. Jakie atrakcje oferuje?
Trolltunga, w tłumaczeniu z języka norweskiego Język Trolla. To charakterystyczna skała w Norwegii, która od kilku lat zdobywa coraz większą popularność, głównie dzięki mediom społecznościowym i temu, że jest doskonałym obiektem do fotografowania – szczególnie podczas robienia tzw. selfie.
Somalia jest średniej wielkości państwem leżącym w południowo-wschodniej Afryce. Zamieszkuje ją ponad 11 milionów ludzi. Językiem urzędowym jest somalijski, którego używają również mniejszości narodowe zamieszkujące m.in. Kenię oraz Etiopię. Obowiązująca waluta to szyling somalijski. Kraj leży przy Oceanie Indyjskim, średnia temperatura roczna to 28℃. Od 1991 r. w Somalii trwa konflikt, w wyniku którego powstało kilka odrębnych państw wewnątrz kraju.
Tunezja to afrykańskie państwo położone nad Morzem Śródziemnym, które jest bardzo popularną destynacją wśród polskich turystów. Jakie atrakcje oferuje Tunezja? Do Tunisu wybrał się Michał Cessanis, który udowadnia, że Tunezja to coś więcej niż morze i plaże.
Djerba jest tunezyjską wyspą znajdującą się w Zatoce Kabiskiej o powierzchni 514 ㎢. Stanowi najpopularniejszy cel wyjazdów turystycznych w miesiącach jesiennych i zimowych. Wybrzeże jest bardzo malownicze, temperatury wysokie, a ceny lepiej niż umiarkowane (już za 1600 zł można wykupić ciekawą wycieczkę). Wyspę odwiedza wielu turystów z Polski, nie tylko ze względu na atrakcyjną cenę, ale także na krótki czas lotu na Djerbę, wynoszący tylko trzy godziny.
Kreta od lat jest popularnym celem wycieczek. Ta grecka wyspa ma do zaoferowania turystom naprawdę wiele – piękną pogodę, piaszczyste plaże, pyszne jedzenie i zachwycające zabytki. Na Krecie znajdują się też najpiękniejsze laguny Europy – jedną z nich jest Balos.
Benin to miejsce, które powinno stać się obowiązkowym punktem na turystycznej mapie każdego, kto podróżuje do Afryki. Choć wydawać by się mogło, że Benin nie ma nic do zaoferowania pod względem turystycznym, okazuje się, że co roku jest odwiedzany przez tysiące osób. Dzieje się tak, ponieważ Benin to zupełnie inny świat – dowie się o tym każdy, kto odwiedzi to państwo.
Davos jest niewielkim miasteczkiem w Szwajcarii, o którym co roku mówi cały zachodni świat, a to za sprawą corocznej konferencji – spotkań szefów największych światowych firm z politykami, dziennikarzami i intelektualistami. Konferencja organizowana jest przez fundację Światowe Forum Ekonomiczne. Jednak Davos warto odwiedzić także ze względu na ciekawe miejsca i atrakcje.
Spitsbergen znajduje się w archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym i należy do Norwegii. Wyspa zajmuje obszar około 39 tys. km². Ukształtowanie terenu jest górzyste, a najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 1717 m n.p.m. Na Spitsbergenie działa też Polska Stacja Polarna w Hornsund. Niedawno Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie ogłosił nabór kandydatek i kandydatów na uczestników 43. wyprawy polarnej. Robert Stockinger postanowił dowiedzieć się jak wygląda praca i życie w Polskiej Stacji Polarnej w Hornsund.
Paryż przez wielu jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast. Przyciąga turystów z całego świata, którzy chcą poczuć słynną romantyczną paryską atmosferę. Anna Kalczyńska spotkała się z Karoliną Ziębińską-Lewandowską, która jest kuratorką w Centrum Pompidou - jednym z najsłynniejszych muzeów sztuki nowoczesnej na świecie. Jak wygląda Centrum Pompidou od kulis? Co jeszcze warto zobaczyć w Paryżu? Poznajcie najważniejsze atrakcje turystyczne!
Wyspa Niedźwiedzia to wyspa należąca do Norwegii, położona w zachodniej części Morza Barentsa. Jej mroźny klimat sprawia, że niewiele jest na niej zwierząt i roślin. Mimo swojej nazwy nie jest zamieszkana przez niedźwiedzie polarne, choć bywa, że docierają na nią po lodzie.
Korona Himalajów to określenie używane od 1986 roku. Tworzy ją 14 gór, których wysokość przekracza 8 tys. m n.p.m. Z uwagi na lokalizację tych szczytów, często określa się je mianem „Korona Himalajów i Karakorum”.
Historia Persji, czyli dzisiejszego Iranu, obfituje w wiele ciekawych wydarzeń, podbojów i postaci, które zapisały się w dziejach całego regionu perskiego i Bliskiego Wschodu. Także dziś Persja, czyli Iran, jest krajem, w którym ścierają się nadal interesy światowych mocarstw, stale przykuwającym uwagę światowych mediów.
Polska oficjalnie dołączyła do programu umożliwiającego bezwizowe podróżowanie do USA. W rozmowie z Filipem Chajzerem amerykanista Tomasz Płudowski wytłumaczył na co należy uważać szykując się do podróży po Stanach Zjednoczonych.
Maciej Pietrowicz to inicjator projektu i uczestnik wyprawy "Jelczem w Himalaje", której celem jest uczczenie czterdziestej rocznicy pierwszego w historii zimowego zdobycia szczytu Mount Everest, którego dokonali Polacy. O szczegółach wyprawy Maciej Pietrowicz opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Braga, miasto w Portugalii, jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie założone jeszcze w czasach rzymskich. Choć miasto obecnie liczy około 800 tysięcy mieszkańców, mieści się w nim ponad 30 kościołów a w jego bliskiej okolicy najsłynniejszy – sanktuarium Bom Jesus do Monte. W Bradze był podróżnik Michał Cessanis.
Jak będzie wyglądała podróż do USA po 11 listopada? Czy zniesienie wiz oznacza, że możemy po prostu wsiąść w samolot i polecieć do Stanów Zjednoczonych? O nowych zasadach podróżowania do Ameryki rozmawialiśmy z Dorotą Malesą, dziennikarką i autorką książki "Ameryka.pl".
Przed tobą pierwszy lot samolotem? Masz mnóstwo pytań o to, czego możesz się spodziewać na lotnisku i po wejściu na pokład samolotu? Sprawdź ABC pierwszej podróży samolotem. Dowiedz się, jak ubrać się do samolotu, co zrobić po dotarciu na lotnisko i jakie jedzenie możesz zabrać ze sobą w podróż.
Tunel miłości znajduje się w północno-zachodniej Ukrainie. Drzewa rosnące przy torach kolejowych stworzyły niezwykłą, łukowatą strukturę. Tunel miłości jest niezwykle malowniczy zwłaszcza wiosną, latem i jesienią.
Patrycja Wanat zabrała kamerę Dzień Dobry TVN na Festiwal fig w Mas d'Azil na południu Francji. Figa to egzotyczny owoc, bogaty w witaminy i składniki mineralne. Spożywanie jej korzystnie wpływa na organizm – i co najlepsze – można znaleźć różne przepisy na figowe ciasta czy sałatki. Sprawdź, jak jeść figę i do jakich potraw najlepiej pasuje.
Honfleur to niewielkie miasteczko w Normandii, w północnej części Francji. Położone jest przy ujściu Sekwany do kanału La Manche i nazywane jest „najpiękniejszym portem na normandzkim wybrzeżu”. Ze względu na niepowtarzalną aurę, zakochali się w nim impresjoniści, tacy jak Claude Monet, Eugène Boudin czy Gustave Courbet, którzy uwiecznili port i plażę na licznych swoich płótnach. Piękne oświetlenie i charakterystyczne molo okazało się dla nich wielką, twórczą inspiracją. Nieodparty urok mają też wąskie, kolorowe kamieniczki obłożone łupkowymi płytkami.
Ciechocinek to miasto, które słynie m.in. z bogatych złóż leczniczych solanek ciepliczych. Miasto każdego roku odwiedzają tysiące kuracjuszy, by leczyć choroby układu nerwowego, oddechowego, krążenia, ruchu lub dolegliwości reumatyczne.
Damaszek to stolica Syrii i drugie co do wielkości miasto w tym państwie. Usytuowany jest w południowo-zachodniej części kraju, w oazie nad rzeką Barada. Z jednej strony graniczy z górami Antyliban, a z drugiej z Pustynią Syryjską.
Odwiedzając Zamość, warto nie tylko zwiedzić typowe atrakcje turystyczne, ale również zorganizować sobie spacer po starówce i podziwiać architekturę miasta. Jakie ciekawe miejsca w Zamościu warto zobaczyć? Zaplanuj swoją wycieczkę i spraw, żeby była niezapomniana.
Szczepienia do Tajlandii nie są obowiązkowe, jednak aby chronić swoje zdrowie, warto skontaktować się z lekarzem medycyny pracy. Pomoże on dobrać szczepienia ochronne, aby podróż była w 100% udana. Tajlandia położona jest w południowo-wschodniej Azji, jej klimat jest zupełnie inny od tego, jaki znany jest w Europie. Występują tam również choroby, na które Polacy nie są odporni, w przeciwieństwie do mieszkańców Tajlandii.
Ojmiakon to niewielka wieś w syberyjskiej części Rosji. Nazywany bywa biegunem zimna, ponieważ słynie z wyjątkowo niskich temperatur, które utrzymują się tam od października do kwietnia. Jak wygląda codzienne życie w Ojmiakonie na Syberii?
Cmentarz na Rossie jest jedną z największych polskich nekropolii zagranicznych. Co roku przyciąga wielu turystów. Odbywają się tutaj również uroczystości upamiętniające ważne postaci, które spoczywają na cmentarzu na Rossie. Historia tego miejsca ukazuje bogactwo więzi polsko-litewskich.
Afryka kojarzy się głównie z wielką przygodą, ale też pewnym niebezpieczeństwem. Dzika przyroda, niebezpieczne zwierzęta, pustynie. W zgodnej opinii doświadczonych podróżników jednym z bezpieczniejszych krajów, od którego warto zacząć przygodę z podróżami po Afryce, jest Namibia.