Podróże

  Podróże

  Indie są niezwykle różnorodnym, ciekawym i pełnym bogactwa celem podróży. Należy wykonać kilka szczepień ochronnych, aby bezpiecznie zwiedzać Indie. Szczepienia te można zacząć już na 6 miesięcy przed wyjazdem, ponieważ w niektórych przypadkach trzeba przyjąć kilka dawek w określonych odstępach czasu.

  Petra to ruiny miasta w Jordanii wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku. Jest nazywana kamiennym miastem ze względu na liczne budynki wykute w skałach. Budowniczy miasta nazywali je Rakmu, czyli "wielobarwny". Pojawia się w Starym Testamencie jako "Sela" i – być może – jako "Bosra".

  Mówi się, że Tasmania to wyjątkowe miejsce ze względu na łagodne wzgórza, piękną zieleń, a także bogactwo zwierząt. Rzadko jest to kierunek urlopowy Europejczyków, jednak zdecydowanie warto się tam wybrać. Dowiedz się, co możesz tam zwiedzić.

  Bariloche to miasto w Argentynie, które jest otoczone jeziorami oraz górami. To miejsce atrakcyjne i urokliwe, które zapewnia fantastyczne krajobrazy. Miasto słynie jednak nie tylko z widoków, ale także ze sportów wodnych, alpinistyki i czekolady.

  Saranda to turystyczne miasto z największą bazą hotelową w całej Albanii. Jest nastawione na turystów i stara się im zapewnić mnóstwo atrakcji. W ścisłym centrum miasta znajduje się publiczna plaża z kilometrowym deptakiem i słynną restauracją serwującą lokalne specjały. W centrum Sarandy znajdują się ruiny starej synagogi z V wieku. Warte zwiedzenia są także ruiny zamku Lekursi z piękną restauracją, kawiarnią i pizzerią. Również najbliższa okolica Sarandy to miejsca, które trzeba zobaczyć: miasto Gjirokaster wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Ksamil nazywany europejskimi tropikami i antyczna osada Butrint.

  Palermo to miasto i stolica regionu Sycylii. Wyspa, usytuowana na „skrzyżowaniu” Morza Śródziemnego, była zajmowana przez niemal każdego sąsiada, co ukształtowało jej niezwykle wszechstronny charakter. Od arabskiej kuchni, po hiszpańskie ulice, normandzkie wieże i w końcu włoskie dolce far niente – w Palermo każdy znajdzie coś dla siebie.

  Za nami wakacje, ale to nie oznacza końca naszych podróży. Jeśli ktoś ma jeszcze do wykorzystania urlop, nie powinien odbierać sobie tej ogromnej przyjemności zwiedzania świata, poznawania innych kultur i zdobywania międzynarodowych przyjaźni. Jesień to doskonały czas na wycieczki. A co z zimą? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marzeną German, ekspertką rynku turystycznego z wakacje.pl.

  Hydropolis to zdecydowanie jedna z najnowocześniejszych ekspozycji interaktywnych w Polsce. Muzeum wody we Wrocławiu wprowadza zwiedzających w zupełnie inny świat, a przy tym uczy i bawi. Wizyta w nim to rozrywka zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

  Obwód Kaliningradzki jest rosyjską eksklawą (czyli fragmentem terytorium państwa, całkowicie oderwanym od właściwego terytorium, ale w rzeczywistości będącym jego częścią) w Europie Środkowej i najbardziej wysuniętym na zachód rejonem Rosji. Graniczy z Polską oraz z Litwą. Jego największym miastem (jednym z 21) i zarazem stolicą jest Kaliningrad, w którym skupiona jest prawie połowa mieszkańców tego regionu.

  Marrakesz to jedno z najpiękniejszych miast w Maroku, które przyciąga turystów z całego świata. Miejsce zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ale również bogatą historią. Zabytki Marrakeszu wyróżniają się oryginalną architekturą i formą. Dowiedz się, co warto zwiedzić w tym mieście.

  Choć sezon wakacyjny dobiegł końca, to Tatry wciąż przyciągają tysiące piechurów. W sieci pojawiły się zdjęcia turystów oczekujących w 300-metrowych kolejkach, by wejść na Rysy, najwyższy szczyt Polski. - Ludzi masa i wcale mnie to nie dziwi, taka pogoda - czytamy.

  Miami Beach na Florydzie należy do ulubionych miejsc gwiazd i zamożnych osób. Luksusowe apartamentowce i kurorty przeplatają się tam z piaszczystymi plażami oraz krystalicznie czystą wodą. Panująca w Miami Beach pogoda zachęca do wypoczynku, choć w sezonie temperatury są wysokie, dlatego chcąc dłużej przebywać w tym miejscu, trzeba przyzwyczaić się do upałów.

  Poligamia to dosyć znane pojęcie. Równie popularny staje się termin poliamorii. W Tybecie częstym zjawiskiem była zaś poliandria. Jest to odmiana poligamii - kiedy jedna kobieta bierze za męża więcej niż jednego mężczyznę. Chociaż w czasach maoistycznych praktyka ta została zakazana, to odradza się na nowo na tybetańskiej wsi i wśród tybetańczyków pozostających na emigracji, zwłaszcza na terenie Nepalu.

  Wietnam jest zlokalizowany na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z trzema państwami. Jego prawie 100-milionowa społeczność sprawia, że jest to 15. kraj na świecie pod względem liczby mieszkańców. Stolicą Wietnamu jest drugie co do wielkości miasto w kraju – Hanoi. Pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1975 roku. W 2010 roku miasto obchodziło tysięczną rocznicę powstania.

  Federacja Saint Kitts i Nevis to idealny przykład państwa, które – choć jest niewielkie – może wiele zaoferować. To doskonałe miejsce na przyjemny wypoczynek z dala od obleganych kurortów i zatłoczonych plaż. Przed planowaniem podróży warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

  Tuluza to ważny ośrodek akademicki i przemysłowy we Francji. Położona jest niedaleko Pirenejów, na południu Francji. Turystów kusi licznymi, zabytkowymi kościołami oraz niepowtarzalnym klimatem. Wiele budynków w Tuluzie zostało zbudowanych z charakterystycznej, różowej cegły, dlatego określana jest mianem "różowego miasta".

  Pula jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na półwyspie Istria. Miasto kusi przede wszystkim pięknym położeniem w jednej z zatok Adriatyku. W Puli możemy podziwiać także szereg cennych dla światowego dziedzictwa zabytków. Część z nich pochodzi z czasów starożytnych.

  Gujana Holenderska, obecnie niezależne państwo Surinam, w czasach kolonizacji została opanowana przez Holendrów. Pojawili się oni na terenie Gujany w 1600 roku i założyli tu swoje osiedla.

  Złoty Stok to miasteczko jak z bajki. Wąskie uliczki wiją się finezyjnie między niskimi, kolorowymi domkami, przypominając miejsce zamieszkania bajkowych postaci. Co więcej, miejscowość wzniesiona została na… złocie. Dosłownie. Znajdujące się tam kopalnia złota i park linowy to największe atrakcje regionu.