Tych pamiątek z wakacji nie wolno przywozić do Polski. "Konsekwencje są poważne"

Tych pamiątek z wakacji nie wolno przywozić do Polski
Nielegalne pamiątki z wakacji
Źródło: Dzień Dobry TVN
Niewinna pamiątka z podróży może się skończyć bardzo poważnymi konsekwencjami, a nawet karą pozbawienia wolności. Będąc na zagranicznym urlopie, zwykle odwiedzamy sklepiki, targowiska czy bazarki, na których kupujemy biżuterię, torebki ze skóry czy okazałych rozmiarów muszle. Dopiero na lotnisku lub przejściu granicznym może się okazać, że to, co nabyliśmy, powstało w nielegalny sposób. Co za to grozi? O tym w Dzień Dobry TVN mówiła mł. asp. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Nielegalne pamiątki z wakacji

Piasek z plaży w Sardynii, rogi zwierząt, skóry węża, zasuszone koniki morskie zasuszone - takie "pamiątki" podróżnicy chcą zabrać z wakacji do domu. Co najdziwniejszego próbowano wwieźć do kraju?

- Są to wszystkie pamiątki wykonane ze zwierząt zagrożonych wyginięciem. Najbardziej dziwne i szokujące są próby przemytu żywych zwierząt. Takie przypadki zdarzają się chociażby na przejściach granicznych drogowych. Mieliśmy próby przemytu sokołów wędrownych, które były przewożone w tragicznym stanie. Aby zachowały spokój, skrępowano ich szpony i dzioby. Mało tego, ptaki były również otumanione środkami nasennymi. Takie rzeczy się zdarzają i to nas najbardziej szokuje, że są osoby, które próbują przemycić zwierzęta żywe i to jeszcze w takich warunkach - wskazała mł. asp. Justyna Pasieczyńska.

Rzeczniczka prasowa Szefa Krajowej Administracji Skarbowej przyniosła do studia Dzień Dobry TVN kilka rzeczy, które zostały zatrzymane na granicy. Jedną z nich był niepozornie wyglądający naszyjnik.

- Jest wykonany z rzemienia, ale kluczowy jest tutaj wisiorek wykonany z niebieskiego koralowca, który jest na liście gatunków zagrożonych wyginięciem - dodała.

Kolejny produkt, na który należy uważać, to m.in. plastry przeciwbólowe stosowane w medycynie dalekiego wschodu.

- Podobno ma tam być sproszkowana kość tygrysa, która ma działać niesamowicie na różne bóle. Według przeprowadzonych badań kości tam nie ma, ale decydując się na zakup tego typu "pamiątki", mamy poważne konsekwencje, bo wystarczy sam napis, z czego te plastry są wykonane. Sam napis powoduje, że mamy już poważne problemy - wskazała Pasieczyńska.

Kara za przewóz nielegalnych pamiątek

Gościni Dzień Dobry TVN wyjaśniła, co może grozić osobom, które zostaną zatrzymane z powodu posiadania nielegalnej pamiątki z wakacji.

- Konsekwencje są poważne, ponieważ jest to przestępstwo przeciwko przyrodzie. Nie jest to wykroczenie, tylko przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto zostajemy wpisani do Krajowego Rejestru Karnego, czyli będziemy mieć problemy ze znalezieniem pracy albo z utratą pracy. Trzeba o tym pamiętać, musimy zdawać sobie z tego sprawę. To, że nie mamy świadomości, co przewozimy, nie zwalnia nas z poniesienia konsekwencji. Wybierając się na wakacje, powinniśmy się przygotować do tego, czego nie przywozić i jakie są wytyczne w zakresie przywozu i wywozu - podkreśliła rzeczniczka prasowa.

Gdzie zatem szukać informacji, co można kupić na zagranicznym urlopie, a czego lepiej się wystrzegać?

- Znajdziemy je w poradniku turystycznym przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową. Jest dostępny, to takie kompendium wiedzy. Możemy również poszukać informacji w biurach podróży, albo wpisać w wyszukiwarkę hasło "pamiątki zakazane". Wtedy pokazują nam się wszystkie wyniki. Wystarczy chwila, trochę chęci, czasu i z pewnością będziemy dobrze przygotowani do wakacji - przyznała mł. asp. Justyna Pasieczyńska.

Całą rozmowę można znaleźć w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości