Urlopowicze nie zawsze są świadomi, jakie przepisy obowiązują na plażach nad Bałtykiem. Część z nich zapomina o tym, że niektóre zachowania mogą zakończyć się wysokim mandatem. Sprawdź, czego nie wolno robić.
Czy na plaży można rozbić namiot?
Plażowicze, którym marzy się noc pod gołym niebem, powinni być ostrożni. W Polsce namiot legalnie można rozbić tylko w wyznaczonych miejscach. Biwakowanie na nadbałtyckiej plaży w celach turystycznych jest zabronione, chyba że uzyska się specjalne zezwolenie.
Polskie plaże podlegają pod Urząd Morski w Szczecinie oraz Urząd Morski w Gdyni. I to właśnie one podejmują decyzje dotyczące organizacji obozowisk na wybrzeżu.
Mandat na plaży za spanie w namiocie
Bez specjalnego zezwolenia za nocleg w namiocie na plaży grozi mandat w wysokości do 500 złotych.
- Do tego rodzaju czynności wyznaczone są odpowiednie bazy noclegowe jak np. pola namiotowe, kempingi oraz inne miejsca spoczynkowe. Ponadto plaże są to w większości tereny, na których nie ma odpowiedniej infrastruktury sanitarnej oraz często występują zagrożenia powodziowe i pożarowe, mogące stworzyć niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia - czytamy na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni.
Natomiast w ciągu dnia możliwe jest rozbicie lekkiego namiotu plażowego w celu ochrony przed słońcem.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wakacyjny savoir-vivre. Tego nie wolno Ci robić!
- Niezbędnik plażowicza z dziećmi. Co zabrać ze sobą nad morze, by nie zamienić się w stragan?
- Skandal w Łebie. Właściciel wyrzucił rodzinę z kempingu
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: umgdy.gov.pl/decathlon.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shaiith/Getty Images