Spędzasz czas nad wodą? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Jak zachowywać się nad wodą?
Bezpieczeństwo nad wodą
Źródło: Dzień Dobry Wakacje

Mimo że kąpiel w morzu czy jeziorze - zwłaszcza latem - daje nam przyjemne ochłodzenie, to woda może być też bardzo niebezpieczna. Od początku roku w Polsce utopiło się już 150 osób. Jak zachować bezpieczeństwo nad wodą? Jakich błędów nie popełniać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli asp. szt. Aleksandra Laskowska, Komenda Główna Policji oraz Robert Rodziewicz, wiceprezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego.

DD_20240630_Woda_REP
Uważaj nad wodą - ona nie wybacza błędów
Źródło: Dzień Dobry Wakacje

Czy wiemy, jak zachować bezpieczeństwo nad wodą?

Brak uwagi, brawura, spożywanie alkoholu - to najczęściej gubi nas nad wodą i prowadzi do nieszczęścia. - Później wchodzenie do wody rozgrzanym, skakanie to wszystko przyczynia się do utonięć, które niestety rosną. W tym roku jest ponad 150, w tym odkąd zaczęły się wakacje, jest to już 18 osób, które niestety straciły życie w wodzie. Te statystyki są zatrważające. Musimy zrobić wszystko, żeby zmniejszać tę liczbę - powiedziała w Dzień Dobry Wakacje sp. Szt. Aleksandra Laskowska, Komenda Główna Policji.

Mimo że każdego roku mówi się o tym, jak należy zachowywać się nad wodą, to w naszej mentalności niewiele się zmienia. - Wszędzie staramy się dbać o bezpieczeństwo, jednak ta rozwaga osób jest zaburzona, nie ma jej - dodała nasza rozmówczyni.

- Jak patrzymy na plaże i na to, jak się zachowują ludzie, [...], ludzie przychodzą na łono natury, żeby popatrzeć na wodę, ale po 5 sekundach sięgają po smartfona. Nie interesuje ich, że są ze swoimi dziećmi, że coś złego dzieje się obok w wodzie, czy na lądzie - zero reakcji - tłumaczył Robert Rodziewicz, wiceprezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego i dodał, że ogromnym problemem jest alkohol. - Jeżeli widzimy olbrzymie namioty sygnowane przez koncerny alkoholowe, jak my tutaj rozmawiamy, że nie należy pić alkoholu, a jednocześnie doskonale wiemy, co się dzieje na tych plażach i jakiego rodzaju jest tam alkohol, no to nam ręce opadają - stwierdził.

Co zrobić, jeśli widzimy niebezpieczną sytuację?

- Każdorazowo pod numer 112. Tam zostajemy połączeni z dyspozytorem, przekazujemy informację z jaką dzwonimy i wtedy odpowiednie służby są kierowane na miejsce. Zawsze kierowana jest na miejsce policja. Zawsze staramy się jak najszybciej na to miejsce dotrzeć - wyjaśniła sp. Szt. Aleksandra Laskowska.

Robert Rodziewicz, wiceprezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego przypomniał, że w sytuacji, gdy widzimy tonącą osobę - w pierwszej kolejności musimy wezwać odpowiednie służby. - Preferujemy numer 601 100 100. Dlaczego? Dlatego, że dzwoniąc pod ten numer, jesteśmy pozycjonowani, dyspozytor, który odbiera [...] wie, skąd dzwoni do nas dana osoba. To segreguje zdarzenie tylko dotyczące wody - tłumaczył.

Czy sami możemy pomóc? Co zrobić, aby samemu nie znaleźć się w niebezpieczeństwie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości