Sajgon to stara nazwa Ho Chi Minh, czyli stolicy Wietnamu. Na obecną nazwę zmienili ją w 1976 roku komuniści. Mimo to w wielu przewodnikach nadal stolica Wietnamu figuruje jako Sajgon.
Latarnie morskie są ozdobą całego wybrzeża. Łącznie jest ich siedemnaście i wspólnie tworzą szlak, który ciągnie się przez ponad 600 kilometrów. Czym się charakteryzują? Które z nich są szczególnie warte uwagi? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Już za tydzień rozpoczną się wakacje, a rodziny z dziećmi ruszą nad polskie morze. W co w tym roku warto się zaopatrzyć, aby urozmaicić wypoczynek na plaży? O najnowszych wakacyjnych gadżetach opowiedział Bartek Jędrzejak.
Ania i Bartek Dawidowscy pewnego dnia zamienili dom na ogromną łódź. Od tego czasu para wraz z dziećmi podróżuje trimaranem po świecie. Na początku czerwca rodzina wróciła z Karaibów do Gdańska. Jak wspomina podróż i jakie plany ma na najbliższą przyszłość?
Góry choć piękne, bywają bardzo niebezpieczne. Każdy, kto wybiera się na szlak, musi mieć świadomość, że na wysokościach pogoda zmienia się bardzo szybko i zwykły spacer może się zmienić w niezwykle groźną przeprawę. Dlatego, aby uniknąć problemów, do wyjścia w góry trzeba się dobrze przygotować. Co należy zapakować do plecaka? W co wyposażyć dziecko, jeśli planujemy zabrać je ze sobą? Na ten temat rozmawialiśmy z Pawłem Skawińskim, byłym dyrektorem Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz jego wnuczkami.
Andrzej Łagowski pragnął spełnić swoje największe marzenie i z Lubelszczyzny ruszył nad Morze Czarne na tratwie. Niestety koleje losu sprawiły, że musiał opuścić swój środek transportu i zamienić go na rower. Nie zwracając uwagi na przeciwności losu podróżnik kontynuuje swoją wyprawę, a o jej szczegółach opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Kanion Colca w Peru uważany jest za najgłębszy na świecie. Pierwszymi ludźmi, którym udało się go przepłynąć byli członkowie krakowskiego klubu kajakowego. Polscy studenci dokonali tego ponad 40 lat temu. Ich wyczyn przeszedł do historii i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Jak wspominają tę niezwykłą wyprawę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Przez Polskę przechodzi fala upałów. W tak gorące dni najlepiej odpoczywa się nad morzem. Kurortem, który warto odwiedzić jest Kołobrzeg. Co można tam zobaczyć? Jakie atrakcje oferuje turystom?
Karsibór to trzecia pod względem wielkości wyspa w Polsce. Mieści się w północnej części Zalewu Szczecińskiego i zamieszkuje ją tylko 700 mieszkańców. Prawdziwą perełką jest rezerwat Karsiborska Kępa, gdzie można podziwiać nie tylko piękną przyrodę, ale również wiele gatunków ptaków.
Władze w Zagrzebiu zaktualizowały wymagania co do konieczności posiadania testów, świadectw szczepień lub odbywania kwarantanny. Na jakiej liście są Polacy?
Ras Al Khaimah leży w północno-wschodniej części Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego stolica to piękne i różnorodne miasto, do którego można pojechać, aby uciec od wielkomiejskiego zgiełku. Sprawdź, dlaczego warto tam się wybrać.
W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem władze Portugalii postanowiły, że Lizbona, stolica kraju, zostanie otoczona kordonem sanitarnym. Do miasta będzie można wjechać lub z niego wyjechać tylko z bardzo ważnych powodów.
O zachowaniu Polaków na wakacjach krąży wiele legend. Zabierają jedzenie z bufetów na zapas, nie stronią od alkoholu, słowem, pozwalają sobie na więcej niż zazwyczaj. A jak jest naprawdę? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli Justyna Dżbik- Kluge, dziennikarka i autorka książki "Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek" oraz jeden z bohaterów Jędrzej Kamzelewski, rezydent i pilot wycieczek.
Przez kilkadziesiąt lat Muzeum Narodowe w Warszawie myślało, że jest w posiadaniu mumii kapłana, jednak okazało się, że to ciężarna kobieta. To odkrycie na skalę światową, o którym mówi cały świat - kilka dni temu donosiło już o tym BBC i "New York Times". Co wiadomo o tym eksponacie?
Jakuck znajduje się w północno-wschodniej Syberii. Zimą temperatura dochodzi tam do –40 st. C. Nawet dla mieszkańców tego miasta warunki pogodowe bywają ekstremalne.
Nieustępliwa, tajemnicza, kochana i niezwykła taka jest Warszawa oczami braci Śmigielskich. Panowie urodzeni w stolicy od najmłodszych lat słuchali opowieści dziadków i zapamiętywali inspirujące historie. Dziś sami dzielą się z turystami ciekawostkami, oprowadzając ich po miejscach, których nie znajdziemy w przewodnikach.
Wojciech Sobierajski chce zmierzyć się z rekordem Aleksandra Doby, który dopłynął kajakiem do Świnoujścia z Przemyśla w 13 dni. Przez niespełna dwa tygodnie będzie funkcjonował na wodzie zupełnie sam. W podróż mógł zabrać tylko to, co zmieściło się w kajaku. Przy starcie towarzyszyła mu ekipa Dzień Dobry TVN. Za kim będzie najbardziej tęsknił?
Przed wakacjami 2021 r. warto się zabezpieczyć na wypadek ewentualnego zachorowania w ich trakcie, również na COVID-19. Jednym z rozwiązań jest EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. To dokument, o który warto postarać się przed wyjazdem za granicę, nie tylko w trakcie pandemii. Posiadacze karty mogą korzystać z pomocy medycznej na takich samych warunkach, jak obywatele danego kraju. Warto jednak sprawdzić, w których państwach działa, a do których warto wykupić dodatkową polisę.
W Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu znajduje się najstarsza maszyna parowa na świecie. Dzięki niej górnicy mogli zejść pod ziemię do pracy. Z jej pomocą wyciąganą również wydobyty przez nich węgiel. Jak jeszcze była wykorzystywana? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Marcin Ciepielewski został laureatem międzynarodowego konkursu fotografii górskiej, a to oznacza, że robi najlepsze zdjęcia na świecie. Pokonał ponad 300 doświadczonych fotografów z niespełna 60 krajów. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak powstało zdjęcie, które poruszyło jury.
Wyspy Jońskie – wyspy marzeń wielu osób, spragnionych widoku niebiańskich krajobrazów i wypoczynku w bardzo ciepłej, ale nie skwarnej temperaturze. Czym charakteryzują się greckie Wyspy Jońskie? Czy to dobry wybór na letnie wczasy?
Orla Perć to jeden z najtrudniejszych tatrzańskich szlaków. Nie jest to na pewno szlak dla amatorów rozpoczynających dopiero przygodę z górskimi wędrówkami. Wymaga dużej kondycji i doświadczenia w wędrówkach po szczytach.
Dean Nicholson jest zapalonym podróżnikiem, który przemierza świat na rowerze. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że w wyprawach towarzyszy mu kotka Nala. Jak to się stało, że wspólnie zwiedzają świat?
Przed nami lato i wakacje. Planujemy urlopy, zastanawiamy się, gdzie je spędzić. W ubiegłym roku za sprawą pandemii większość z nas wypoczywała w Polsce. Teraz, gdy poluzowano restrykcje i podróżowanie staje się łatwiejsze, chętnie wybierzemy się na zagraniczne wczasy. Jak się na nich zachowujemy? Jakie błędy popełniamy? O tym w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl opowiada Justyna Dżbik-Kluge, autorka książki „Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”.
Sada Hanasaki jest tancerką i nauczycielką tańca jiutamai. W Dzień Dobry TVN ubrana w kimono opowiedziała, na czym on polega. Zdradziła też, ile czasu trwa zakładanie kimona oraz zaprezentowała kilka ruchów.
W województwie dolnośląskim znaleźć można wiele wspaniałych zamków i pałaców otwartych dla zwiedzających. Jednym z nich jest charakteryzujący się piękną architekturą Zamek Kliczków. Zwiedzanie obiektu to atrakcja dla całej rodziny.
Przy Mierzei Wiślanej powstaje nowy kawałek Polski. Specjaliści budują tam sztuczną wyspę, na której mają zamieszkać ptaki. Kiedy prace się zakończą? Dowiecie się tego z naszego materiału.
27-letnia Michalina Kupper kocha podróżować. Na swoim koncie ma wiele wyjazdów, ale to Bliski Wschód zdobył jej serce. Podczas wypraw nie tylko zwiedza, ale stara się też pomagać lokalnej ludności - w tym kobietom, które były niewolnicami seksualnymi. - Jeśli jest okazja, próbuję to wsparcie zorganizować - deklaruje.
Przed nami sezon urlopowy, a co za tym idzie podróże i odkrywanie egzotycznych zakątków świata. Niestety wymarzone wakacje mogą nam jednak popsuć dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które zwykle pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Wandę Baltazę, dietetyk kliniczną, jak się przed nimi uchronić.
Niedawno media na całym świecie obiegła wiadomość, że misja pod dowództwem jednego z najwybitniejszych egiptologów na świecie odnalazła największe starożytne miasto. Teraz dr Zahi Hawass opowiedział o swoim odkryciu w Dzień Dobry TVN.