Jak co roku w Sylwestra sprawdzamy, jak zamierzają go spędzić Polacy poza granicami Polski. Czy to wizyta na stacji arktycznej na Spitsbergenie, czy plażowanie na złotym piasku Zanzibaru. Zawsze możemy powiedzieć: "nasi tam byli". Dziś sprawdziliśmy, jak żeglująca rodzina Jakubczaków przywita Nowy Rok.
W związku z panującą pandemią koronawirusa i stale rosnącą liczbą zakażeń, co rusz w Polsce, jak i za granicą, wprowadzane są kolejne obostrzenia oraz rozporządzenia. Jak ta sytuacja wygląda w Niemczech? Adwokat Eliza Kuna wyjaśniła, czy można w tym kraju odwiedzić bliskich podczas zbliżających się świąt.
Dopiero co uporaliśmy się z drugą falą koronawirusa, a specjaliści już alarmują, że przed nami trzecia. Tym razem jednak rząd postanowił nie nawoływać do odpowiedzialnego zachowania, lecz wprowadzić dodatkowe obostrzenia. Przez nie wiele osób musiało odwołać noworoczne wyjazdy. Inni jednak nadal planują obejść przepisy. Czy jest to możliwe i na kim spoczywa w takim wypadku odpowiedzialność, wyjaśniała adwokat Eliza Kuna.
Co roku w okresie przedświątecznym w Gdańsku powstaje szopka betlejemska wykonana... z piasku. Dla wielu mieszkańców Pomorza stanowi już nieodzowny symbol rozpoczynającego się Bożego Narodzenia. Jak powstaje ta niezwykła budowla? Wyjaśnili w Dzień Dobry TVN organizatorka akcji Marzena Świtała oraz rzeźbiarz Bartosz Chylewski.
Michał Malinowski własnoręcznie zbudował łódź, porzucił dotychczasowe życie i po prostu pożeglował przed siebie. Po prawie rocznej podróży obecnie znajduje się na Teneryfie, niebawem wypłynięcie do Capo Verde. Jak spędzi święta?
Kojarzy się z ciszą, spokojem i malowniczymi widokami. A Podlasie to także niezwykłe kulinarne tradycje. Piotr Wojtasik odwiedził ten wyjątkowy region Polski i poznał tamtejsze bożonarodzeniowe potrawy.
"Co kraj, to obyczaj" – głosi znane porzekadło. W powiedzeniu tym jest jednak sporo prawdy. Chociaż święta są te same, w różnych częściach świata obchodzone są inaczej. Gdzie na pasterkę zakłada się wieczorowe suknie?
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Wiemy, jak wyglądają w Polsce, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak obchodzi się je na dalekiej północy? Ilona Wiśniewska, reportażystka mieszkająca w Tromso, opowiedziała nam o tradycjach na Grenlandii.
Wyjątkowy smak i aromat suski sechlońskiej znany jest w całej Polsce. Mikołaj Rey postanowił odwiedzić Beskid Wyspowy, gdzie specjał jest produkowany. Czego się dowiedział?
Michał Cessanis pojechał w swoje ulubione góry - Dolomity. Po drodze zabrał nas do jednego z najpiękniejszych włoskich miasteczek Riva del Garda oraz parku przyrody Adamello Brenta. Podróżnik pokazał nam również niezwykły wodospad, którego łączna wysokość wynosi prawie 100 m.
Zdalne nauczanie to także więcej możliwości na tak zwane ściąganie. Dyrektor LO XI w Łodzi, Bogumił Olejniczak, przeprowadził anonimową ankietę wśród uczniów - 66 procent licealistów przyznało się do ściągania. Jaka jest przyczyna?
12. sezon programu "Kobieta na krańcu świata" dobiegł już końca. W Dzień Dobry TVN Martyna Wojciechowska ujawniła kulisy powstawania tej edycji. Z jakimi trudnościami musiała mierzyć się ekipa? Który odcinek była dla podróżniczki szczególny? Czy utrzymuje kontakt z bohaterkami z wcześniejszych sezonów i czy ma już pomysł na 13. edycję programu?
Magdalena Gorzkowska to utytułowana lekkoatletka, która porzuciła bieżnię i od 2 lat próbuje swoich sił w zdobywaniu szczytów. Ma na koncie już trzy ośmiotysięczniki. Niebawem, bo 18 grudnia, wyrusza na zimową wyprawę na K2.
Szamani i przeprowadzane przez nich rytuały fascynują wiele osób. Do tego grona zalicza się Jacek Hugo-Bader, który po długiej reporterskiej przymiarce wydał książkę opowiadającą o szeroko pojętym szamanizmie na terenie byłego Związku Radzieckiego. O zbieraniu materiałów do niej i niezwykłych spotkaniach opowiedział w Dzień Dobry TVN. Obejrzyjcie również historię Ixk’at Chavez, przewodniczki duchowej Majów.
Obecnie coraz rzadziej na podwórkach czy w oknach spotyka się bożonarodzeniowe ozdoby, a szkoda - nawet gdy na zewnątrz nie ma śniegu, to właśnie one tworzą świąteczną atmosferę. O odpowiedni zimowy klimat dba jednak Bogdan Mamcarczyk z Chełmka koło Oświęcimia. Jego dom jest podobno najbardziej rozświetlonym budynkiem w Polsce.
W górach każdy z nas powinien wypoczywać i oddychać świeżym powietrzem, jednak w okresie grzewczym trujemy się dymem z kominów. Nie tylko klimat i atmosfera zimy unoszą się tam bowiem w powietrzu, ale także smog. Naprzeciw temu wyszedł inżynier Bartłomiej Zubek, który udowadnia, że górale nie tylko idą z duchem czasu, ale wyznaczają nowe trendy w budownictwie i nowoczesnych technologiach.
Dagmara Kowalczyk wybrała się do Głogowa, gdzie jest bardzo świątecznie i mikołajkowo. Patronem tego miasta jest, nie kto inny, a sam… św. Mikołaj! W tym roku po raz 16. na wieży ratuszowej na okres bożonarodzeniowy zawisła czapka świętego.
Witajcie w Królewskim Ogrodzie Światła, czyli zaczarowanej krainie, gdzie z każdym wydeptanym metrem pokochacie to niezwykłe miejsce. Dzieci poczują się jak w baśni Andersena, każdy z dorosłych gości znajdzie coś bliskiego sercu, a rozświetlone zakamarki zachęcą do spacerowania i rozkoszowania się bożonarodzeniowym klimatem. Przekonajcie się sami!
Co roku tysiące rodzin boryka się z dramatem zaginięcia bliskich. Znikają dzieci, kobiety i mężczyźni. Pewnego dnia po prostu nie wracają z pracy czy szkoły. Wiele z nich nigdy się nie odnajduje. Aby nagłośnić ten problem, ruszyła właśnie kampania "Nieobecni".
Dziennikarka, reżyserka, fotografka i historyczka sztuki, która najbardziej znana jest ze swoich podróży. Programy Elżbiety Dzikowskiej w czasach PRL-u dla wielu Polaków były oknem na świat. To właśnie ona jest bohaterką setnego odcinka "Kobiety na krańcu świata" Martyny Wojciechowskiej. W naszym programie obie panie opowiadały o swojej znajomości i współpracy na planie.
Michał Cessanis zabrał nas do Trydentu, który graniczy z jeziorem Garda. To tam znajduje się serce sadów oliwnych. Jak rozpoznać najlepszą oliwę? Jak zrobić dobrą włoską pizzę i nie zepsuć jej smaku? Na te pytania odpowiedzieli mieszkańcy włoskiego miasta, którzy byli bohaterami reportażu Dzień Dobry TVN.
Spragnieni ruchu i świeżego powietrza Polacy, tłumnie wyruszyli na stoki narciarskie. Jakie obowiązują na nich ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa? Opowiedział o tym Grzegorz Lenartowicz, dyrektor do sp. komunikacji ośrodka narciarskiego w Krynicy Zdroju.
To jedyna taka galeria w Polsce. Wielkoformatowe dzieła sztuki można podziwiać na odremontowanych wiejskich wiatach PKS-u. Folkowe Przystanki są prawdziwą atrakcją regionu łódzkiego. Skąd wziął się ten pomysł?
Ten rok przyniósł nam mnóstwo nieoczekiwanych zwrotów akcji, na które musieliśmy się zgodzić niezależnie od nas. Zmęczeni pandemią, zdalną pracą, świętami bez rodziny czy ograniczeniami w wyjazdach marzymy o wielkich zmianach. Czy będziemy do nich tacy skorzy, gdy wszystko ucichnie? O strachu przed tym, co nowe i trudnościach, jakie sprawia podejmowanie życiowych decyzji, opowiedział Jakub Bączek, trener mentalny.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówienie w Polsce dialektem było czymś wstydliwym. Dziś gwara śląska i góralska wracają z podwójną siłą. Dlaczego tak się dzieje? W Dzień Dobry TVN wyjaśniali to Grzegorz Kulik, tłumacz na język śląski oraz Bartłomiej Kuraś, autor książek o Podhalu i dziennikarz.
12. sezon programu "Kobieta na krańcu świata" realizowany był w szczególnym okresie, ponieważ w trakcie pandemii. Martyna Wojciechowska nie miała możliwości wyjazdu na krańce świata, jednak i tak znalazła wiele poruszających historii, które przedstawiła w poszczególnych odcinkach. Najnowszy z nich zrealizowała na Malcie.
Choć Zjednoczone Emiraty Arabskie również zostały dotknięte koronawirusem, zdołały szybko się z nim uporać. Co spowodowało, że mają pandemię pod kontrolą, liczba chorych i zmarłych na Covid-19 systematycznie spada, a społeczeństwo ufa swojemu rządowi? Mówił o tym Krzysztof Sadecki, który od 11 lat pracuje w ZEA. Natomiast o ciekawych miejscach w Dubaju opowiedział Michał Cessanis.
Ryszard Tunkiewicz stał się inspiracją dla wielu ludzi. W wieku 70. lat może pochwalić się podróżami do wielu zakątków świata. Żadne kilometry nie są mu straszne. - Realizuję swój plan po kolei, w różny sposób i różnymi środkami lokomocji – pieszo, pociągiem i autobusem - powiedział podróżnik w Dzień Dobry TVN.
Chris Maliński dzięki nietypowej pracy był niemalże w każdym zakątku świata. Muzyk szukając swojego miejsca na ziemi, zatrudnił się na statkach, umilając turystom czas swoimi występami. - Nigdy nie powiedziałbym, że będę jechał do pracy do Miami z mojej rodzinnej Piły - powiedział artysta w Dzień Dobry TVN.
Pałac w Kozłówce to niezwykłe miejsce na Lubelszczyźnie, które powstało w latach 40. XVIII wieku. Przez 140 lat pałac należał do rodziny Zamoyskich, która sprawiła, że miejsce to stało się niezwykle nowoczesne. Dzisiaj jest tu galeria sztuki socrealizmu oraz muzeum. Jakie kryje tajemnice?