Mem "miasto zachodnie po tygodniu w Polsce" stał się prawdziwym hitem Internetu. Ukazuje on zielone i zadbane miasto, które stało się brudne, szare, zaśmiecone, przepełnione billboardami i samochodami parkującymi na trawnikach. Czy obrazek ten faktycznie odzwierciedla rzeczywistość polskich miast? O to zapytaliśmy Jakuba Głazę, krytyka architektury.
Walencja to trzecie największe miasto Hiszpanii, zaraz po jej stolicy, Madrycie oraz słynnej Barcelonie. Miejsce to zachwyca turystów niezwykłą atmosferą, stworzoną m.in. dzięki połączeniu budowli zabytkowych z nowoczesnymi, a także rozległymi, malowniczymi plażami.
Robert Szulc wraz z początkiem roku wyruszył w swoją kolejną, niezwykłą podróż, podczas której ma odwiedzić cztery kontynenty. Ma konkretny cel: spotkać ludzi i zapytać ich, jak pandemia zmieniła ich życie. Teraz przebywa w Afryce, gdzie spełnił wyjątkową misję - ku pamięci Aleksandra Doby zdobył szczyt Kilimandżaro.
Oman wciąż nie jest celem masowej turystyki, dlatego doskonale nadaje się dla podróżników, którzy podążają mało uczęszczanymi szlakami. Problemu nie stanowi spanie na dziko w namiocie ani bezpieczeństwo – w Omanie spotkamy przyjaznych i gościnnych ludzi. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym malowniczym kraju.
Do tej pory szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało 5 proc. wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Te osoby będą mogły ubiegać się o tzw. paszport szczepionkowy. Jakie korzyści płyną z posiadania takiego dokumentu? Czy jego wprowadzenie jest zasadne? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. Maciejem Kaweckim, ekspertem ds. nowych technologii.
W Afryce spotkamy zarówno najbardziej niebezpieczne, jak i urocze zwierzęta świata. Sporo gatunków zwierząt w Afryce zagrożonych jest wyginięciem. Polowanie na nie jest surowo wzbronione.
Wszystko wskazuje na to, że niedługo w Łodzi będzie prawdziwie tropikalny klimat. To tutaj powstaje właśnie orientarium - przyszła chluba miejskiego ogrodu zoologicznego. Jakie zwierzęta zamieszkają w kompleksie i kiedy będzie można go zwiedzać?
Sjesta to nie tylko popołudniowa drzemka w takich krajach jak Hiszpania czy Włochy. To również czas, w którym popołudniami nieczynne są niemal wszystkie sklepy, restauracje i urzędy. Dziwi to zwłaszcza turystów z krajów, w których nie ma tradycji sjesty.
85 lat temu została oddana do użytku kolejka na Kasprowy Wierch. Pomysłodawcą był Aleksander Bobkowski - minister komunikacji i miłośnik narciarstwa. Budowę zaplanowano w samym środku sezonu zimowego, więc przedsięwzięcie było nie lada wyzwaniem. Jak wyglądał proces powstawania kolei na Kasprowy Wierch?
Nigdy nie jest za późno na podróż poślubną – potwierdzają to Edyta i Cezary Pazurowie, którzy właśnie spędzają swój "tydzień miodowy" w rajskich okolicznościach przyrody. Swój wyjazd zawdzięczają "zbieraniu piątek".
Wakacje już za kilka miesięcy, ale wiele osób nadal nie wie, jak je zaplanować. Wszystko przez pandemię koronawirusa i stale zmieniające się zasady wjeżdżania na terytorium różnych państw oraz powrotu do Polski. Jak zatem zaplanować tegoroczny wyjazd? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli ekspert, biegły sądowy ds. turystyki, Marek Kamieński oraz blogerka podróżnicza, Natalia Sitarska.
Polska w zimowe miesiące to nie tylko stoki narciarskie i góry. Wszyscy marzymy o tym, żeby w końcu odetchnąć i wyjechać za miasto. Nie trzeba uprawiać sportu, żeby skorzystać z bogactwa, jakie skrywa nasz kraj. Podróżnik Michał Cessanis proponuje podróże po miejscach, które wciąż można odkrywać na nowo. Naprawdę, jest w czym wybierać!
Kujawy są historycznym i etnograficznym regionem środkowej Polski. Dawniej były ważną dzielnicą Polski, a także księstwem. Ich teren pokrywają równiny, nieliczne rzeki oraz wiele jezior, w tym słynne Gopło. Kujawy słyną ze złóż solankowych wykorzystywanych w licznych sanatoriach. Z czego jeszcze znany jest ten region? Co warto zobaczyć na Kujawach?
Świątynia Wang, czyli Kościół Górski Naszego Zbawiciela, to kościół parafialny wyznania ewangelicko-augsburskiego. Znajduje się w Karpaczu, w Karkonoszach, ale zbudowano go w miejscowości Vang, w odległej Norwegii. Kościół powstał około 1200 roku i uniknął rozbiórki pod koniec XIX wieku dzięki działaniom norweskiego malarza, Johana Christiana Dahla. W Polsce stoi do dziś.
Dolina Królów w Egipcie to słynna nekropolia, w której zlokalizowany jest jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytności – odkryty w 1922 r. w nienaruszonym stanie grobowiec Tutanchamona. Do tej pory na terenie Doliny Wschodniej i Doliny Zachodniej znaleziono 64 miejsca spoczynku egipskich władców i członków ich rodzin.
Wracamy z cotygodniowymi propozycjami na weekend od Playera. Tym razem na tapet bierzemy programy podróżnicze. Zainspiruj się i już teraz zacznij tworzyć listę miejsc do odwiedzenia po tym, jak wrócimy do upragnionej normalności.
Pandemia koronawirusa mocno dała się we znaki branży turystycznej. Ucierpiała m.in. turystyka w Tajlandii, do której w ostatnich latach chętnie przybywali turyści z całego świata. Rząd tego kraju może teraz mieć dla nich interesującą ofertę.
Wakacje w Grecji w 2021 roku będą możliwe. Do kraju zostaną wpuszczone osoby, które są zaszczepione przeciwko COVID-19, mają przeciwciała lub negatywny wynik testu. W Hiszpanii także liczą na powrót turystów. Tamtejszy rząd spodziewa się, że władze unijne zgodzą się na obowiązywanie koronapaszportów wydawanych tym, którzy przeszli szczepienia przeciwko koronawirusowi.
Dubaj to nie tylko szklane wieżowce i piaszczyste plaże. Odwiedzając to miasto, nie można zapomnieć o starówce i handlowej dzielnicy - Deira, która znana jest z targu złota. To właśnie po niej Michał Cessanis oprowadził widzów Dzień Dobry TVN.
Dubaj staje się coraz popularniejszym wakacyjnym kierunkiem wśród Polaków. Czy do Dubaju potrzebna jest wiza?
Canal d’Amour, czyli Kanał Miłości, znajduje się na wyspie Korfu i uważany jest za jej najciekawszą atrakcję. Miejsce nadaje się zarówno do samotnego wypoczynku, jak i rodzinnych wakacji. Sprawdź, co ciekawego oferuje.
Podróże to stan ducha, a nie portfela, a tyle samo radości, co wyprawa na odległe kontynenty może też przynieść wyjazd w pobliskie, ale niezbyt znane miejsce. Udowadnia to Marzena Filipczak, autorka popularnych książek podróżniczych, która zwiedza świat w pojedynkę. Dokąd można wyjechać w czasie pandemii? O czym trzeba pamiętać? Czy po koronawirusie egzotyczne wojaże będą droższe? O tym opowiedziała w ramach naszego nowego cyklu "Książka na dzień dobry".
Sparta była swego czasu bardzo silnym i wpływowym polis, nazywanym Lakedaimonem. Obecnie w okolicach ruin mieści się miasto (o tej samej nazwie) pochodzące z XIX wieku. Ruiny starożytnej Sparty można zobaczyć na północy miasta, lecz zabytków pozostało niewiele. Ma to jednak swoje dobre strony – dzięki temu można zwiedzać starożytne budowle bez tłumów turystów.
Rafał Maślak od kilku dni wypoczywa w Meksyku. Pierwsze dni na miejscu nie wyglądały jednak jak wymarzone wakacje. Bagaże mistera polski i jego bliskich zostały w Europie.
Marzysz o wakacjach za granicą? Turyści z Polski nadal muszą mieć na uwadze pewne obostrzenia, ale wyjazdy do innych krajów są coraz bardziej dostępne. Podpowiadamy, gdzie i w jakich warunkach możesz wyjechać na wczasy.
1096 kilometrów w 48 dni i 16 godzin przeszedł podróżnik Łukasz Supergan. Trasę zaczął w Świeradowie-Zdroju, a zakończył na Przełęczy Bukowskiej na wschodnim skraju Bieszczad. O swojej najdłuższej zimowej wędrówce opowiedział w Dzień Dobry TVN.
W Polsce marzec to moment, kiedy zima spotyka się z wiosną. Jest jeszcze chłodno i mało kto wyobraża sobie wypoczynek w kraju. Ale są miejsca, do których można dotrzeć tanio i szybko, gdzie w marcu można cieszyć się przedsmakiem lata. Podpowiadamy, dokąd pojechać na wakacje w marcu.
Gdzie występuje dzień polarny? Zjawisko to występuje jedynie na obszarach kół podbiegunowych i jest ściśle związane z ruchem Ziemi wokół Słońca. Gdzie można doświadczyć dnia polarnego?
Anna Śwircz w mieszkaniu o powierzchni 22 m2 prowadzi Muzeum Wiewiórek. Ma około 2 tysięcy eksponatów i cały czas ich przybywa. Kiedy zaczęła się ta niezwykła pasja? Opowiedziała o tym w Dzień Dobry TVN.
Od zmierzchu do świtu nie można poruszać się po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zakaz, który wszedł w życie 1 marca, będzie obowiązywał do końca listopada br. Władze TPN tłumaczą to bezpieczeństwem turystów i troską o dobro zwierząt.