Wło­ska wyspa Ischia – naj­pięk­niej­sze miej­sca i atrak­cje turystyczne

Włoska wyspa Ischia
Włoska wyspa Ischia
Źródło: Atlantide/Getty Images
W odróżnieniu od Rzymu, małych toskań­skich mia­ste­czek czy ponad­cza­so­wej Wene­cji, wło­ska wyspa Ischia nie należy do popu­lar­nych wśród pol­skich podróż­nych kie­run­ków tury­stycz­nych. Tym­cza­sem to jeden z naj­pięk­niej­szych zakąt­ków całej Kam­pa­nii. 

Ischia – nie­do­ce­niany skarb Kam­pa­nii

Kam­pa­nia to jeden z cie­kaw­szych regio­nów Włoch. Sły­nie przede wszyst­kim ze znaj­du­ją­cego się na jej tere­nie drze­mią­cego wul­kanu Wezu­wiu­sza, histo­rycz­nych Pom­pei, luk­su­so­wej wyspy Capri, malow­ni­czego Sor­rento i ze sto­licy wło­skiej pizzy – Neapolu. Tak liczne atrak­cje tury­styczne i popu­larne wśród tury­stów miej­sca przy­ćmie­wają nieco wyspę Ischię. Tym­cza­sem jest ona rajem dla żegla­rzy mor­skich, miło­śni­ków pla­żo­wa­nia, pasjo­na­tów pięk­nych kra­jo­bra­zów i sma­ko­szy wło­skiej kuchni, a jed­no­cze­śnie jest dużo tań­sza od popu­lar­nych miejsc tury­stycz­nych.

Mia­sta wyspy Ischia

Wyspa Ischia nie jest duża powierzch­niowo, a dzięki temu jest dobrze sko­mu­ni­ko­wana. Pozwala to na zwie­dze­nie całej wyspy i łatwe prze­miesz­cza­nie się pomię­dzy jej mia­stami i mia­stecz­kami. Do naj­po­pu­lar­niej­szych miejsc, któ­re chęt­nie odwiedzają tury­ści, należą Forio, Lido dei Maronti, Sant'Angelo, Lacco Ameno i Casa­mic­ciola Terme. W każ­dym z tych miast zna­leźć można sporą bazę noc­le­gową – od kli­ma­tycz­nych guest housów po luk­su­sowe hotele. Odwie­dza­jąc wyspiar­skie mia­steczka warto zaj­rzeć do licz­nych trat­to­rii, knaj­pek i restau­ra­cji, gdzie skosz­to­wać można naj­lep­szych spe­cjałów kuchni wło­skiej oraz świeżych ryb i owoców morza. Więk­szość miej­sco­wo­ści na Ischii poło­żo­nych jest na wybrzeżu, co two­rzy nie­po­wta­rzalną sce­ne­rię i miej­sce ide­alne na roman­tyczne spa­cery plażą lub por­to­wym dep­ta­kiem.

Zamek Ara­go­nese – naj­więk­szy skarb wyspy Ischia

Odpo­wiedź na pyta­nie, co warto zoba­czyć na wyspie Ischia, jest pro­sta. Zwie­dza­nie wło­skiej wyspy nie może odbyć się bez wizyty w pięknym zamku Ara­go­nese. Tech­nicz­nie budowla nie znaj­duje się na wyspie Ischia, a na połą­czo­nej z nią mostem malut­kiej wysepce. Wybu­do­wany jesz­cze przed naszą erą wznosi się na wyso­kich ska­łach, które zdają się być jego prze­dłu­że­niem. Sama twier­dza nie jest udo­stęp­niona zwie­dza­ją­cym, ale warto wybrać się na spa­cer wzdłuż jej murów obron­nych, skąd roz­po­ściera się piękny widok na Ischię i pobli­ską wyspę Pro­ci­dę. 

Szlak tury­styczny na wul­kan Epo­meo

Ischia kształ­tem przy­po­mina gruby sto­żek. W jej cen­trum znaj­duje się bowiem nie­czynny wul­kan Epo­meo (800 m n.p.m.), który po raz ostatni wybuchł w XIV w. n.e. Na szczyt góry wul­kanicznej popro­wa­dzone zostały dwa malow­ni­cze pie­sze szlaki tury­styczne. Wyru­sza­jąc z małej miej­sco­wo­ści Migliac­cia, na górę można dojść w nie­całe pół godziny. Zarówno ze szczytu, jak i ze szlaku widać pobli­skie miej­sco­wo­ści i ota­cza­jące wyspę morze. To wła­śnie wul­kanowi Epo­meo wyspa zawdzię­cza bar­dzo żyzne gleby, prze­piękne plaże pokryte nie­na­tu­ral­nie gru­bym pia­skiem, bujną roślin­ność i liczne źró­dła ter­malne.

Naj­słyn­niej­sze natu­ralne wło­skie SPA

Przez Wło­chów Ischia nazy­wana jest grande cen­tro benes­sere natu­ra­le, czyli "wiel­kim, natu­ral­nym SPA". Nazwę tę wyspa zawdzię­cza znaj­du­ją­cym się na jej tere­nie licz­nym gorą­cym ter­mal­nym źró­dłom – spadku po wybu­chu nie­czyn­nego już wul­kanu Epo­meo. Tamtejsze wody ter­malne o lecz­ni­czych wła­ści­wo­ściach zostały wyko­rzy­stane w wielu cen­trach SPA, pły­wal­niach, gabi­ne­tach kosme­tycz­nych i sana­to­riach. Ludzie z całego świata przy­by­wają na Ischię nie tylko po to, by odpo­cząć na tam­tej­szych pla­żach, ale by w natu­ralny spo­sób wspo­móc lecze­nie m.in. reu­ma­ty­zmu, cho­rób skóry, scho­rzeń krę­go­słupa i aler­gii.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Pachnące duety, czyli jak łączyć przyprawy i potrawy

12906256_pachnace-duety-czyli-jak-laczyc-przyprawy-i-potrawy_720P
Pachnące duety, czyli jak łączyć przyprawy i potrawy
Źródło: x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!