Ischia – niedoceniany skarb Kampanii
Kampania to jeden z ciekawszych regionów Włoch. Słynie przede wszystkim ze znajdującego się na jej terenie drzemiącego wulkanu Wezuwiusza, historycznych Pompei, luksusowej wyspy Capri, malowniczego Sorrento i ze stolicy włoskiej pizzy – Neapolu. Tak liczne atrakcje turystyczne i popularne wśród turystów miejsca przyćmiewają nieco wyspę Ischię. Tymczasem jest ona rajem dla żeglarzy morskich, miłośników plażowania, pasjonatów pięknych krajobrazów i smakoszy włoskiej kuchni, a jednocześnie jest dużo tańsza od popularnych miejsc turystycznych.
Miasta wyspy Ischia
Wyspa Ischia nie jest duża powierzchniowo, a dzięki temu jest dobrze skomunikowana. Pozwala to na zwiedzenie całej wyspy i łatwe przemieszczanie się pomiędzy jej miastami i miasteczkami. Do najpopularniejszych miejsc, które chętnie odwiedzają turyści, należą Forio, Lido dei Maronti, Sant'Angelo, Lacco Ameno i Casamicciola Terme. W każdym z tych miast znaleźć można sporą bazę noclegową – od klimatycznych guest housów po luksusowe hotele. Odwiedzając wyspiarskie miasteczka warto zajrzeć do licznych trattorii, knajpek i restauracji, gdzie skosztować można najlepszych specjałów kuchni włoskiej oraz świeżych ryb i owoców morza. Większość miejscowości na Ischii położonych jest na wybrzeżu, co tworzy niepowtarzalną scenerię i miejsce idealne na romantyczne spacery plażą lub portowym deptakiem.
Zamek Aragonese – największy skarb wyspy Ischia
Odpowiedź na pytanie, co warto zobaczyć na wyspie Ischia, jest prosta. Zwiedzanie włoskiej wyspy nie może odbyć się bez wizyty w pięknym zamku Aragonese. Technicznie budowla nie znajduje się na wyspie Ischia, a na połączonej z nią mostem malutkiej wysepce. Wybudowany jeszcze przed naszą erą wznosi się na wysokich skałach, które zdają się być jego przedłużeniem. Sama twierdza nie jest udostępniona zwiedzającym, ale warto wybrać się na spacer wzdłuż jej murów obronnych, skąd rozpościera się piękny widok na Ischię i pobliską wyspę Procidę.
Szlak turystyczny na wulkan Epomeo
Ischia kształtem przypomina gruby stożek. W jej centrum znajduje się bowiem nieczynny wulkan Epomeo (800 m n.p.m.), który po raz ostatni wybuchł w XIV w. n.e. Na szczyt góry wulkanicznej poprowadzone zostały dwa malownicze piesze szlaki turystyczne. Wyruszając z małej miejscowości Migliaccia, na górę można dojść w niecałe pół godziny. Zarówno ze szczytu, jak i ze szlaku widać pobliskie miejscowości i otaczające wyspę morze. To właśnie wulkanowi Epomeo wyspa zawdzięcza bardzo żyzne gleby, przepiękne plaże pokryte nienaturalnie grubym piaskiem, bujną roślinność i liczne źródła termalne.
Najsłynniejsze naturalne włoskie SPA
Przez Włochów Ischia nazywana jest grande centro benessere naturale, czyli "wielkim, naturalnym SPA". Nazwę tę wyspa zawdzięcza znajdującym się na jej terenie licznym gorącym termalnym źródłom – spadku po wybuchu nieczynnego już wulkanu Epomeo. Tamtejsze wody termalne o leczniczych właściwościach zostały wykorzystane w wielu centrach SPA, pływalniach, gabinetach kosmetycznych i sanatoriach. Ludzie z całego świata przybywają na Ischię nie tylko po to, by odpocząć na tamtejszych plażach, ale by w naturalny sposób wspomóc leczenie m.in. reumatyzmu, chorób skóry, schorzeń kręgosłupa i alergii.
Zobacz także:
- Najpiękniejsze regiony Francji – gdzie warto pojechać?
- Doha – położenie, klimat, ciekawe miejsca
- Najlepsze atrakcje w Ystad. Co zobaczyć w mieście z kryminałów Mankella?
Zobacz wideo: Pachnące duety, czyli jak łączyć przyprawy i potrawy
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Corbis Documentary RF