Jaka waluta obowiązuje w Australii? Historia i wygląd dolara australijskiego

australijskie dolary
Gillian Vann/Getty Images
Wybierając się w podróż do kraju kangurów, często w pewnym momencie pojawia się pytanie: "Jaką walutą należy tam płacić"? Jak się okazuje, w Australii obowiązującą walutą jest dolar australijski (1 $ AUD). Ta sama waluta obowiązuje w całym Związku Australijskim, a więc również na wyspach: Tasmanii, Norfolk, Bożego Narodzenia, Kokosowych, Heard i McDonalda, Ashmore i Cartiera, jak również w Kiribati, Nauru oraz Tuvalu.

Wyróżnia się banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100 AUD oraz monety o wartości: 1, 2 AUD i 5, 10, 20 i 50 centów. 1 dolar australijski dzieli się na 100 centów. Nad dolarem australijskim oficjalnie czuwa Reserve Bank of Australia (Bank Rezerw Australii). Drukowaniem banknotów zajmuje się Note Printing Australia, a biciem monet - Royal Australian Mint.

Historia dolara australijskiego

Dolar australijski został oficjalną walutą Australii 14 lutego 1966 r. - w tym czasie usunięto z obiegu funty, pensy i szylingi. Zanim do tego doszło, pojawiło się wiele interesujących pomysłów na nazwę nowej waluty, m.in.: "to the oz", "the boomer", "the roo", "the kanga", "the emu", "the qiud", "the dinkum" czy "the ming". Sir Robert Menzies, wpływowy monarchista, pragnął jednak, aby waluta w Australii nosiła nazwę "the royal", zostały przygotowane nawet jej próbki. W pewnym momencie Menzies zaczął jednak otrzymywać od różnych ludzi liczne groźby, a waluta ostatecznie otrzymała swoją aktualną nazwę.

Podczas konwersji ustanowiono sztywny kurs dolara australijskiego wobec funta szterlinga. W momencie, gdy funt szterling został jednak zdewaluowany wobec dolara amerykańskiego, sztywny kurs przestał działać. Obecnie nad walutą czuwa Bank Rezerw Australii, a jego główna siedziba znajduje się w Sydney.

Wygląd dolara australijskiego

Banknoty z dolarem australijskim w całości wykonane są z polimeru - to pierwsze na całym świecie pieniądze wykonane z plastiku . Dzięki tej technologii są bardziej odporne na zagniecenia, a także trudniej jest je sfałszować - mają przezroczyste okienko z wklejonym obrazkiem holograficznym. W zależności od nominału przedstawiają one poszczególne postaci:

 • banknot 5-dolarowy: przedstawia Królową Elżbietę II na awersie oraz budynek australijskiego parlamentu na rewersie,
  • banknot 10-dolarowy: ukazuje poetów - na awersie Andrew Bartona "Banjo" Petersona, na rewersie Dame Mary Gilmore,
   • banknot 20-dolarowy: przedstawia na awersie Mary Reibey, która przybyła do Australii w roli skazańca, a później została bizneswoman, na rewersie - ministra-pomysłodawcę powietrznego pogotowia ratunkowego,
    • banknot 50-dolarowy: pokazuje na awersie aborygena Davida Unaipona, który jako pierwszy przełamał stereotypy o Aborygenach, na rewersie - Edith Cowan, czyli kobietę, która jako pierwsza pojawiła się w australijskim parlamencie,
     • banknot 100-dolarowy: na awersie pokazuje Dame Nellie Melba - australijską śpiewaczkę operową, a na rewersie generała Sir Johna Monasha - inżyniera i dowódcę wojskowego w okresie I wojny światowej.

      Monety centowe (5, 10, 20 oraz 50 centów) wykonane są z kolei w 75% miedzi i 25% niklu. W podobny sposób wykonywane są również monety jedno- i dwudolarowe. Na ich awersie znajduje się wizerunek Elżbiety II, która jest królową Australii.

      Jakie są formy płatności walutą australijską?

      Istnieje wiele form płatności w Australii. Jeśli chodzi o bankomaty, są dostępne w tym kraju przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, bez trudu można je znaleźć również w wielu miejscowościach w całej Australii. Ze względu na to, że wiele osób nie chce już korzystać z gotówki, istnieje w Australii także możliwość płacenia kartą, bez problemu zadziała tutaj Visa, MasterCard, Diners Club oraz American Express. Jeżeli jednak wybierasz się w miejsce bardziej oddalone od wielkomiejskich cywilizacji, koniecznie weź ze sobą gotówkę.

      W przypadku, gdy dysponujesz czekiem podróżnym, możesz go zrealizować w bankach oraz dużych hotelach. Dodatkowo, dobrze jest go wykupić w australijskim dolarze lub funtach szterlingach - dzięki temu nie zapłacisz prowizji za wymianę waluty.

      Warto na bieżąco śledzić kurs dolara australijskiego, który każdego dnia podlega wahaniom. W 2018 r. wynosił średnio 2,6878. To jedna z najważniejszych walut na całym świecie, zaraz po dolarze amerykańskim, euro, jenie japońskim i funcie szterlingu.

      Zobacz także:

      Zobacz wideo: Australijczycy uczcili przesilenie zimowe na Antarktyce kąpielą w przerębli

      x-news

      Autor: Adrian Adamczyk

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Najsłodsze dzieła sztuki. "Chcę wprowadzić do naszego świata więcej barw"

      Najsłodsze dzieła sztuki. "Chcę wprowadzić do naszego świata więcej barw"

      Horoskop dzienny na środę, 6 marca 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby

      Horoskop dzienny na środę, 6 marca 2024 r. Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby

      Nie żyje Elżbieta Starosławska

      Nie żyje Elżbieta Starosławska

      Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Po tym czasie możemy mieć nowe obowiązki

      Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Po tym czasie możemy mieć nowe obowiązki

      Znana influencerka zgwałcona zbiorowo w Indiach. Zrobili to na oczach jej męża

      Znana influencerka zgwałcona zbiorowo w Indiach. Zrobili to na oczach jej męża

      Dodajesz do wszystkiego oliwę z oliwek? Dietetyczka tłumaczy, czemu musisz uważać

      Dodajesz do wszystkiego oliwę z oliwek? Dietetyczka tłumaczy, czemu musisz uważać

      "Hotel Paradise 8". Problemy w raju? To będzie trudny moment dla Natalii

      "Hotel Paradise 8". Problemy w raju? To będzie trudny moment dla Natalii

      Gotowe dania ze sklepu mogą być zdrowe? Koniecznie zwróć uwagę na te rzeczy

      Gotowe dania ze sklepu mogą być zdrowe? Koniecznie zwróć uwagę na te rzeczy

      Brak rąk nie jest dla niego przeszkodą. Mariusz jest wybitnym artystą i sprawnym tatą

      Brak rąk nie jest dla niego przeszkodą. Mariusz jest wybitnym artystą i sprawnym tatą

      Niepokojące wyniki badań dotyczących sztucznej inteligencji. "Trzeba być bardzo ostrożnym"

      Niepokojące wyniki badań dotyczących sztucznej inteligencji. "Trzeba być bardzo ostrożnym"