Wyróżnia się banknoty o nominałach: 5, 10, 20, 50, 100 AUD oraz monety o wartości: 1, 2 AUD i 5, 10, 20 i 50 centów. 1 dolar australijski dzieli się na 100 centów. Nad dolarem australijskim oficjalnie czuwa Reserve Bank of Australia (Bank Rezerw Australii). Drukowaniem banknotów zajmuje się Note Printing Australia, a biciem monet - Royal Australian Mint.
Historia dolara australijskiego
Dolar australijski został oficjalną walutą Australii 14 lutego 1966 r. - w tym czasie usunięto z obiegu funty, pensy i szylingi. Zanim do tego doszło, pojawiło się wiele interesujących pomysłów na nazwę nowej waluty, m.in.: "to the oz", "the boomer", "the roo", "the kanga", "the emu", "the qiud", "the dinkum" czy "the ming". Sir Robert Menzies, wpływowy monarchista, pragnął jednak, aby waluta w Australii nosiła nazwę "the royal", zostały przygotowane nawet jej próbki. W pewnym momencie Menzies zaczął jednak otrzymywać od różnych ludzi liczne groźby, a waluta ostatecznie otrzymała swoją aktualną nazwę.
Podczas konwersji ustanowiono sztywny kurs dolara australijskiego wobec funta szterlinga. W momencie, gdy funt szterling został jednak zdewaluowany wobec dolara amerykańskiego, sztywny kurs przestał działać. Obecnie nad walutą czuwa Bank Rezerw Australii, a jego główna siedziba znajduje się w Sydney.
Wygląd dolara australijskiego
Banknoty z dolarem australijskim w całości wykonane są z polimeru - to pierwsze na całym świecie pieniądze wykonane z plastiku . Dzięki tej technologii są bardziej odporne na zagniecenia, a także trudniej jest je sfałszować - mają przezroczyste okienko z wklejonym obrazkiem holograficznym. W zależności od nominału przedstawiają one poszczególne postaci:
- banknot 5-dolarowy: przedstawia Królową Elżbietę II na awersie oraz budynek australijskiego parlamentu na rewersie,
- banknot 10-dolarowy: ukazuje poetów - na awersie Andrew Bartona "Banjo" Petersona, na rewersie Dame Mary Gilmore,
- banknot 20-dolarowy: przedstawia na awersie Mary Reibey, która przybyła do Australii w roli skazańca, a później została bizneswoman, na rewersie - ministra-pomysłodawcę powietrznego pogotowia ratunkowego,
- banknot 50-dolarowy: pokazuje na awersie aborygena Davida Unaipona, który jako pierwszy przełamał stereotypy o Aborygenach, na rewersie - Edith Cowan, czyli kobietę, która jako pierwsza pojawiła się w australijskim parlamencie,
- banknot 100-dolarowy: na awersie pokazuje Dame Nellie Melba - australijską śpiewaczkę operową, a na rewersie generała Sir Johna Monasha - inżyniera i dowódcę wojskowego w okresie I wojny światowej.
Monety centowe (5, 10, 20 oraz 50 centów) wykonane są z kolei w 75% miedzi i 25% niklu. W podobny sposób wykonywane są również monety jedno- i dwudolarowe. Na ich awersie znajduje się wizerunek Elżbiety II, która jest królową Australii.
Jakie są formy płatności walutą australijską?
Istnieje wiele form płatności w Australii. Jeśli chodzi o bankomaty, są dostępne w tym kraju przez 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, bez trudu można je znaleźć również w wielu miejscowościach w całej Australii. Ze względu na to, że wiele osób nie chce już korzystać z gotówki, istnieje w Australii także możliwość płacenia kartą, bez problemu zadziała tutaj Visa, MasterCard, Diners Club oraz American Express. Jeżeli jednak wybierasz się w miejsce bardziej oddalone od wielkomiejskich cywilizacji, koniecznie weź ze sobą gotówkę.
W przypadku, gdy dysponujesz czekiem podróżnym, możesz go zrealizować w bankach oraz dużych hotelach. Dodatkowo, dobrze jest go wykupić w australijskim dolarze lub funtach szterlingach - dzięki temu nie zapłacisz prowizji za wymianę waluty.
Warto na bieżąco śledzić kurs dolara australijskiego, który każdego dnia podlega wahaniom. W 2018 r. wynosił średnio 2,6878. To jedna z najważniejszych walut na całym świecie, zaraz po dolarze amerykańskim, euro, jenie japońskim i funcie szterlingu.
Zobacz także:
- Inspirujące Aix-en-Provence. Co zobaczyć w mieście fontann i malarzy?
- Pieniny – szlaki turystyczne i rezerwaty przyrodnicze
- Czym jest enoturystyka? Miejsca w Polsce i na świecie słynące z produkcji wina
Zobacz wideo: Australijczycy uczcili przesilenie zimowe na Antarktyce kąpielą w przerębli
Autor: Adrian Adamczyk