Hotel kapsułowy – charakterystyka i lokalizacje

 Edwin Tan/Getty Images
Edwin Tan/Getty Images
Hotel kapsułowy to tania alternatywa dla klasycznego noclegu. Założeniem takiego miejsca jest pomieszczenie jak największej liczby gości na niewielkiej przestrzeni. Pierwsze hotele kapsułowe powstały w Japonii. Takie noclegi o zróżnicowanym standardzie są współcześnie bardzo popularne na terenie całej Azji.

Mimo że hotel kapsułowy jest charakterystyczny dla kultury azjatyckiej, tego typu ośrodki powstały również w Europie. Przykładem są tu Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania. Hotel kapsułowy znajduje się również w Polsce. Większe i mniejsze obiekty z kapsułami są zlokalizowane w centrum Warszawy.

Co to jest hotel kapsułowy?

Hotel kapsułowy, jak sama nazwa wskazuje, zamiast klasycznych pokojów oferuje niewielkie kapsuły, w których można przenocować. Za autora tego wynalazku uważa się Kisho Kurosawę, który zaprojektował pierwszy taki obiekt w Osace w 1979 roku. Z początku hotel kapsułowy był popularny w Azji. Z czasem pomysł ten zaczął być wykorzystany także w Europie.

Po co powstały hotele kapsułowe? Ideą takiego noclegu było zaspokojenie podstawowych potrzeb ludzi przy jednoczesnym zagwarantowaniu intymności i niskiej ceny. Do Japonii na krótki pobyt przyjeżdżało (i nadal przyjeżdża) wielu przedsiębiorców, którym nie zależało na drogim, przestronnym pokoju. Niewielkie i tanie kapsuły z wygodnym łóżkiem idealnie spełniały ich wymagania. W Japonii, gdzie populacja jest bardzo liczna, utworzenie hostelu z dużą liczbą miejsc noclegowych, które zajmują jak najmniejszą przestrzeń, było bardzo praktycznym pomysłem. Szybko został on spopularyzowany na terenie całej Azji.

Hotele kapsułowe powstają albo w centrum największych miast, albo w obrębie lotniska. Usytuowane w stolicy są atrakcyjną lokalizacją dla turystów. Niski koszt noclegu i bliskość najlepszej części miasta przyciągają wielu przyjezdnych. Hostele ze specjalnymi kapsułami buduje się też w okolicy lotniska lub na jego terenie. Dzięki temu podróżujący mogą w razie przesiadki lub odwołania lotu skorzystać z taniego i bliskiego noclegu.

Zwykle za kapsułę w hostelu naliczana jest standardowa opłata za jedną noc (tak jest w przypadku polskich obiektów). Można spotkać się też ze stawką za godzinę wynajmu, którą oferują hotele kapsułowe np. na lotniskach.

Hotel kapsułowy to nowoczesna forma noclegu, dlatego ludzie przywiązani do przestrzeni klasycznych pokojów nie zawsze chcą z niego skorzystać. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które często podróżują, szukają taniego hotelu lub lubią korzystać z nieszablonowych rozwiązań. Mała kapsuła nie będzie odpowiednią propozycją dla osób cierpiących na klaustrofobię.

Jak wygląda hotel kapsułowy?

Hotel kapsułowy w zależności od miasta czy standardu może różnić się wyglądem. Na ogół jest to forma zabudowanego, piętrowego łóżka z wieloma małymi kapsułami o wymiarach: 2 m długości x 1 m szerokości i wysokości. Dojście do górnego piętra jest możliwe dzięki zewnętrznej drabince. Wewnątrz każdej kapsuły znajduje się miejsce noclegowe z pościelą, lampką i roletą. Łóżko może być pojedyncze lub podwójne. W wybranych lokalizacjach dostępna jest sieć Wi-Fi. W zależności od standardu hotelu w kapsule umieszcza się też małe szafki, półki, wieszaki, gniazdko elektryczne, klimatyzację, elektroniczne dodatki typu tablet, telewizor czy słuchawki. Korzystający z hotelu mają do dyspozycji wspólną z innymi gośćmi łazienkę, jadalnię, kuchnię, a nawet salon. Większe bagaże przechowuje się w zamykanych szafkach poza kapsułami.

Niektóre hotele, np. JakPod Hotel w Indonezji, mają bardzo futurystyczny wygląd i przypominają kabinę statku kosmicznego.

Gdzie znajdują się hotele kapsułowe?

Największą popularnością cieszą się hotele kapsułowe w Japonii, gdzie powstały pierwsze obiekty tego typu. Funkcjonują przede wszystkim w stolicy, czyli Tokio – jest ich tam ponad 70. W Osace można znaleźć około 20 hoteli kapsułowych. Jeśli chodzi o pozostałą część Azji, kilka takich obiektów znajduje się na Tajwanie, w Rosji, Wietnamie, Chinach, Indonezji, Singapurze czy Malezji. W Europie hotele kapsułowe działają w Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Niemczech. Gdzie można znaleźć typowe hotele kapsułowe w Polsce ? Są zlokalizowane w Warszawie. Jeden z nich, Kapsuła Hostel, oferuje ponad 150 miejsc noclegowych.

Zalety hoteli kapsułowych

Hotele kapsułowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na ich praktyczny charakter. Do największych zalet tego rozwiązania można zaliczyć:

 • niski koszt noclegu w porównaniu z innymi hotelami zlokalizowanymi w centrum miasta lub przy lotnisku,
  • idealny nocleg w przypadku krótkiego pobytu i częstych podróży,
   • komfort, spokój i intymność dla jednej lub dwóch osób,
    • większa szansa na wolną kapsułę, gdy inne hostele mają już pełne obłożenie.

     Zobacz także:

     Zobacz wideo: Na co zwrócić uwagę przy wyborze wycieczki „all inclusive”?

     Autor: Adrian Adamczyk

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości

     Niewyjaśnione zaginięcie 10-letniej Ani. "Nadzieja nigdy nie umiera"

     Niewyjaśnione zaginięcie 10-letniej Ani. "Nadzieja nigdy nie umiera"

     Coachella 2024. Gdzie obejrzysz transmisję z koncertów? Link do streamu

     Coachella 2024. Gdzie obejrzysz transmisję z koncertów? Link do streamu

     Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"
     Materiał promocyjny

     Kultowa gra powraca w nowej odsłonie. Mistrz Scrabble zdradza "najdroższe słowo"

     Czy można wyreżyserować męża? Janusz Chabior: "Stałem się gosposiem"

     Czy można wyreżyserować męża? Janusz Chabior: "Stałem się gosposiem"

     Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

     Gnębienie i brak tolerancji - rzeczywistość polskich szkół? "Trzeba działać"

     W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

     W tym szpitalu przeprowadza się pionierskie operacje serca. "To jest rewolucja"

     Cuda z bukszpanu i tui. Jak zacząć przygodę z topiarami?

     Cuda z bukszpanu i tui. Jak zacząć przygodę z topiarami?

     Roberto Cavalli nie żyje. Projektant gwiazd miał 83 lata

     Roberto Cavalli nie żyje. Projektant gwiazd miał 83 lata

     Zwłoki noworodka w sortowni śmieci. 28-latka usłyszała zarzut

     Zwłoki noworodka w sortowni śmieci. 28-latka usłyszała zarzut

     Pogoda na niedzielę, 14 kwietnia. Gdzie spadnie deszcz, a gdzie będzie burza?

     Pogoda na niedzielę, 14 kwietnia. Gdzie spadnie deszcz, a gdzie będzie burza?