Islandia to kraina ognia i lodu. 11 proc. jej powierzchni to lodowce, a do tego znajdują się na niej aktywne gejzery, gorące źródła i wulkany. Co warto zobaczyć? Kiedy zwiedzać?
Kartagina to jedno z najpiękniejszych starożytnych miast w Afryce Północnej. Zostało założone w IX wieku p.n.e. i prężnie się rozwijało. Szybko z państwa-miasta Kartagina stała się ważnym ośrodkiem imperium kartagińskiego i jego stolicą.
Choć budowa połączenia między Morzem Czerwonym a Śródziemnym śniła się już starożytnym władcom, Kanał Sueski w kształcie, jaki znamy dzisiaj, powstał w XIX w. Obsługuje dziesiątki tysięcy statków rocznie, a otwarcie Nowego Kanału Sueskiego w 2015 r. przyczyniło się do dalszego rozwoju transportu tą drogą.
Fani programu "Kobieta na krańcu świata" z pewnością niecierpliwie czekali na te informacje. Martyna Wojciechowska właśnie oficjalnie potwierdziła, że rozpoczynają się zdjęcia do kolejnego sezonu. Tym razem wyrusza do miejsca, w którym nigdy wcześniej nie była.
Jezioro Bajkał znajduje się w azjatyckiej części Rosji. Jego wiek ocenia się na ponad 25 mln lat! Do tego wraz z przyległymi terenami zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Naturalizacja to nic innego, jak nadanie cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na którego terenie przebywa. Najczęściej związana jest z poszukiwaniem przez cudzoziemców lepszych warunków bytowych – ekonomicznych, społecznych, gospodarczych. Innym powodem jest opuszczanie rodzimego kraju z powodu prześladowań czy bardzo złej sytuacji politycznej. O obywatelstwo starają się więc często uchodźcy.
Kopalnia Soli w Wieliczce to jedna z najciekawszych atrakcji Polski. Co roku odwiedza ją ok. 1 mln turystów. Sprawdź, jakie skrywa ciekawostki, kiedy powstała, jak wygląda jej zwiedzanie oraz… jakie leczy choroby!
Boston został założony w 1630 roku. Zaliczany jest do grupy najbogatszych i najbardziej wpływowych miast w Stanach Zjednoczonych. Wyróżnia się jednak nie tylko pod względem gospodarczym. Turyści z różnych krajów świata przyjeżdżają tu o każdej porze roku, żeby poznać historię Bostonu, pozwiedzać i udać się na najciekawsze atrakcje w okolicy. Co warto zobaczyć w stolicy jednego z pięćdziesięciu amerykańskich stanów?
Campo de’ Fiori to jeden z najstarszych rynków znajdujących się na terenie Włoch. To też obowiązkowy punkt wszystkich wycieczek po Rzymie. W dosłownym tłumaczeniu nazwa miasta to "pole flory", co początkowo nawiązywało nie do sprzedawanych na terenie placu kwiatów, ale do znajdującej się tam w średniowieczu ogromnej łąki. Poznaj historię tego miejsca i sprawdź, co możesz zobaczyć na Campo de’ Fiori i w najbliższej okolicy.
Życie Sycylii od wieków toczy się w cieniu złowrogiej Etny. Wulkan przez lata trwał w uśpieniu - przebudził się jednak 14 lutego. Z południowo-wschodniego krateru zaczęły wydobywać się ogromne fontanny lawy i kłęby dymu, widoczne z dużej odległości, także z Kalabrii. Wszystkiemu towarzyszyły wstrząsy i huki, a pobliskie miasto Katania w całości pokryło się grubą warstwą wulkanicznego pyłu. Jak wygląda codzienność mieszkańców wysypy teraz, gdy Etna znów jest aktywna? Rozmawiamy o tym z Joanną Pióro, mieszkającą na Sycylii Polką.
Honsiu jest jedną z wysp Japonii, na której od wieków znajdują się najważniejsze instytucje państwowe. Na Honsiu leżą miasta stołeczne cesarstwa, zarówno historyczne, takie jak Kioto, jak obecne – Tokio. Przyjezdni mogą zobaczyć całą plejadę atrakcji w postaci pięknych, historycznych miast lub majestatycznych widoków, na przykład wciąż aktywnego na Honsiu wulkanu Fuji.
Natalia Siwiec od kilku miesięcy przebywa w Meksyku, więc nikogo już nie dziwią zdjęcia w egzotycznej scenerii. Morze i plaże stały się znakiem rozpoznawczym postów na Instagramie celebrytki, jednak ostatnia fotografia wzbudziła niepokój fanów. Dlaczego?
Kanadyjskie płynne złoto, czyli syrop klonowy osładza dni Kanadyjczyków od śniadania przez lunch, aż po kolację. Jak powstaje? Dlaczego ma różne kolory? Sprawdziła to nasza reporterka Irmina Somers.
Minorka należy do Hiszpanii, jest jedną z pięciu wysp archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym, który obejmuje również bardziej znane wyspy – Ibizę i Majorkę, a także znacznie mniejszą Formenterę i Cabrerę. Minorka to doskonały cel podróży nie tylko dla miłośników rajskich plaż i sportów wodnych, ale także tych, którzy lubią poznawać historię danego miejsca i podziwiać zabytki architektury.
Zamek Spiski wznosi się na wapiennej skale o wysokości ponad 600 m n.p.m. Jest to jeden z najstarszych kompleksów historycznych w Europie Środkowej. Cały kompleks, który Zamek Spiski tworzy ze Spiskim Podzamczem i Spiską Kapitułą, jest zjawiskiem unikalnym na mapie Europy, mimo iż większość zamku jest obecnie zrujnowana, a część murów została odbudowana współcześnie.
Kampania jest jednym z chętniej odwiedzanych regionów na południu Włoch. Najsłynniejszym miastem obszaru jest oczywiście Neapol, który rokrocznie przyciąga rzesze turystów zwabionych informacją o najlepszej na świecie pizzy. Tymczasem w cieniu stolicy regionu można odnaleźć także inne wyjątkowe miasto – Salerno, które jest równie piękne i interesujące, ale niestety często niedoceniane i pomijane przez turystów.
San Marino to nowoczesne miasto-państwo – stolicą San Marino jest San Marino, a obszar całego państwa składa się z największego miasta, stolicy i terytoriów sąsiednich. Zwiedzając San Marino, trudno nie poczuć klimatu przepełnionego bogactwem historii tego miejsca.
Hanower, czyli stolica Dolnej Saksonii w Niemczech, to miasto przyciągające handlowców na organizowane tutaj targi. Może też poszczycić się renomowanym uniwersytetem, na którym studiuje spora grupa obcokrajowców. Poza tym w Hanowerze nie brakuje zabytków i muzeów.
Nazwę "atol" zawdzięczamy Karolowi Darwinowi, który spopularyzował słowo określające wyspę koralową, pochodzące z języka używanego wyłącznie na Malediwach.
O tym, jak malownicze są Tatry, nie trzeba przekonywać nikogo, kto był w polskich górach choć przez moment. Dolina Białego to jedno z piękniejszych miejsc w tym rejonie.
Zobaczenie Brooklynu jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Nowego Jorku. Brooklyn – zwiedzanie słynnej nowojorskiej dzielnicy. Co trzeba zobaczyć będąc na Brooklynie?
Cali zyskało popularność jako miasto z największą odnotowaną liczbą organizacji zajmujących się produkowaniem, przemycaniem oraz sprzedawaniem narkotyków w Kolumbii oraz w USA. Współcześnie kojarzone jest raczej z salsą. Turyści mogą zobaczyć jednak w Cali znacznie więcej niż świetnie wyszkolonych tancerzy. Jakie ciekawe miejsca można zwiedzić i co koniecznie trzeba zobaczyć? Poznaj atrakcje, które najchętniej wybierają obcokrajowcy.
Michał Cessanis tym razem zabrał nas do Puszczy Białowieskiej. Po drodze zatrzymał się jednak w kilku miejscach, by udokumentować coś, o czym warto opowiedzieć. Mowa o kolorowych cerkwiach. Niebieskie, zielone, brązowe czy żółte, te kolory nie są bez znaczenia, gdyż każdy z nich niesie pewną intencję. Odwiedzając Podlasie, warto więc uważnie się rozglądać, bo czasami gdzieś pod lasem można znaleźć prawdziwe perełki.
Jakub Tolak i Zosia Samsel zrezygnowali z dotychczasowego życia i od kilkunastu miesięcy podróżują kamperem po Europie. Ostatnio łączyliśmy się z nimi, jak byli w Andaluzji. A gdzie są obecnie?
Duchy, zjawy, cofanie się wskazówek zegara... Według Janusza Szostaka, badacza zjawisk paranormalnych, i Marka Szwedowskiego, jasnowidza, w Puszczy Kampinoskiej straszy. Których miejsc lepiej nie odwiedzać po zmroku?
Piran, niewielkie miasto w Słowenii u wybrzeży Adriatyku, w którym żyje zaledwie cztery tysiące mieszkańców, jest jednym z jaśniejszych punktów turystycznych w tym regionie. Ma bardzo ciekawą historię związaną z jego włoskimi korzeniami.
Mem "miasto zachodnie po tygodniu w Polsce" stał się prawdziwym hitem Internetu. Ukazuje on zielone i zadbane miasto, które stało się brudne, szare, zaśmiecone, przepełnione billboardami i samochodami parkującymi na trawnikach. Czy obrazek ten faktycznie odzwierciedla rzeczywistość polskich miast? O to zapytaliśmy Jakuba Głazę, krytyka architektury.
Walencja to trzecie największe miasto Hiszpanii, zaraz po jej stolicy, Madrycie oraz słynnej Barcelonie. Miejsce to zachwyca turystów niezwykłą atmosferą, stworzoną m.in. dzięki połączeniu budowli zabytkowych z nowoczesnymi, a także rozległymi, malowniczymi plażami.
Robert Szulc wraz z początkiem roku wyruszył w swoją kolejną, niezwykłą podróż, podczas której ma odwiedzić cztery kontynenty. Ma konkretny cel: spotkać ludzi i zapytać ich, jak pandemia zmieniła ich życie. Teraz przebywa w Afryce, gdzie spełnił wyjątkową misję - ku pamięci Aleksandra Doby zdobył szczyt Kilimandżaro.
Oman wciąż nie jest celem masowej turystyki, dlatego doskonale nadaje się dla podróżników, którzy podążają mało uczęszczanymi szlakami. Problemu nie stanowi spanie na dziko w namiocie ani bezpieczeństwo – w Omanie spotkamy przyjaznych i gościnnych ludzi. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym malowniczym kraju.