Paszport szczepionkowy to temat, który rozgrzewa naszą wyobraźnię w związku ze zbliżającym się wielkimi krokami sezonem urlopowym. Wielu z nas chce spędzić wakacje poza granicami kraju. Czy oprócz tradycyjnego paszportu będziemy potrzebować dokumentu zaświadczającego, że jesteśmy zaszczepieni? Prace nad nim prowadzi Komisja Europejska.
W związku z pandemią COVID-19 wielu Polaków zdecydowało się na spędzenie tegorocznych urlopów w ojczyźnie. Polska ma wiele do zaoferowania, więc odpowiednio zaplanowane wakacje w kraju mogą być naprawdę udane. Jakich cen spodziewać się w lecie 2021 roku?
Paszport covidowy lub szczepionkowy miałby być w wersji elektronicznej lub papierowej. Będzie to świadectwo o szczepieniu przeciw COVID-19, przebyciu choroby lub o negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Paszport taki ma umożliwić swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej. Francja i Malta już dołączyły do programu, kolejne kraje zrobią to w ramach testu.
Królestwo Kabuto to pomysł Mieszka Makowskiego, samozwańczego króla tego państwa, chcącego stworzyć przestrzeń zgodną z ideami libertariańskimi. Po uzyskaniu obywatelstwa Królestwa Kabuto podobno nie trzeba w Polsce płacić podatków. Sprawdzamy, czy jest to prawda.
Kraków to jedno z najpiękniejszych polskich miast. Tym razem jednak poznajemy jego mroczny klimat związany z odległą przeszłością. Piotr Wojtasik, reporter Dzień Dobry TVN i Wojciech Zabielski, który jest przewodnikiem po Krakowie, zabierają widzów na wieczorny spacer.
Pandemia COVID-19 zmieniła świat na wielu różnych płaszczyznach. Mocno wpłynęła na turystykę, znacznie ograniczając możliwości podróżowania, zwiedzania i korzystania z turystycznej infrastruktury. Konsekwencją są sporo niższe wpływy z tego sektora gospodarki, zarówno na poziomie lokalnym, jak i państwowym. Obostrzenia są stopniowo luzowane, a kraje, regiony i kurorty rozpoczynają walkę o każdego turystę.
Kutna Hora słynęła dawniej z ogromnych pokładów srebra. Było to jedno z najbogatszych miast średniowiecznej Europy, które liczbą mieszkańców dorównywało ówczesnemu Londynowi. Dzisiaj Kutna Hora jest nie mniej popularna. Co roku ciągną tutaj rzesze turystów, a odwiedzenie miasta to punkt obowiązkowy nawet najkrótszej wycieczki do Pragi.
Aleksandra i Mariusz, widzowie Dzień Dobry TVN, zmienili swoje dotychczasowe życie o 180 stopni. Sprzedali dom i wyruszyli w świat. Swoją historią postanowili podzielić się w naszym programie. Gdzie obecnie przebywają? Z czego żyją?
Magda Jungowska od 5 lat mieszka na stałe w Nepalu. Swoim sąsiadom pomagała już po trzęsieniu ziemi, potem w czasie pierwszego lockdownu, gdy w kraju zabrakło jedzenia dla najbiedniejszych. Teraz, podczas drugiej fali epidemii, walczy o tlen.
Spadająca liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 sprawiła, że możliwe jest stopniowe znoszenie obostrzeń i limitów. Już niedługo zmiany odczują także pasażerowie pociągów. Od soboty, 15 maja, wzrośnie liczba osób, która będzie mogła podróżować koleją.
W Kopytówce w okolicach Wadowic znajduje się Gospodarstwo Dudek, gdzie na powierzchni około 45 hektarów od 35 lat uprawiane są jabłonie, grusze, śliwy, wiśnie, borówki amerykańskie oraz brzoskwinie. Miejsce to odwiedził prezenter pogody Dzień Dobry TVN, Bartek Jędrzejak.
Na południu Brazylii położna jest miejscowość Aurea, która nazywana jest "polską wioską". Już na bramie wjazdowej, obok portugalskiego napisu, widnieje: "Serdecznie witamy". W Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z jej mieszkańcami oraz z Mateuszem Jakubowskim, podróżnikiem i autorem vloga "Śladami Polonii".
W tym roku wiele osób zrezygnuje z zagranicznych wczasów na rzecz pobytu w Polsce. Co ciekawego można zobaczyć w naszym kraju? Miło czas można spędzić np. w Puszczy Niepołomickiej. W Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak pokazał, co może w niej zachwycić.
Zagraniczne podróże obejmujące przeloty samolotem to dla wielu pierwszy wakacyjny plan od początku pandemii COVID-19. Warunkiem wjazdu do większości krajów świata jest okazanie dowodu szczepienia lub wykonanie testu PCR. Jego cena bywa różna i może nawet przekroczyć koszt biletu.
Wyspa Gozo nie jest zbyt duża, za to niezwykle urokliwa. To coś dla osób, które cenią sobie odpoczynek w spokojnym miejscu, gdzie życie płynie wolniej, a widoki zapierają dech w piersiach.
Jezioro Wetter to jeden z największych szwedzkich zbiorników wodnych, do którego rokrocznie przyjeżdżają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Zarówno nad samym jeziorem, jak i w jego okolicach istnieją idealne warunki do uprawiania różnych sportów, ale też do spokojnego odpoczynku na łonie natury. Sprawdź, co ma do zaoferowania jezioro Wetter.
Możejki to spokojne miasteczko, w którym można odpocząć od zgiełku ogromnych metropolii. Nie jest typowo turystyczne i niewiele w nim zabytków oraz atrakcji w ich ogólnym rozumieniu, jest to jednak jedno z miejsc na Litwie, do których warto się udać, aby bliżej przyjrzeć się kulturze kraju i zapoznać z jego tradycjami. Co warto wiedzieć o Możejkach?
"We dwoje raźniej" i "w grupie siła" – te dwa powiedzenia odzwierciedlają założenie, że najlepiej i najprzyjemniej jest robić coś razem, z innymi ludźmi. Dotyczy to zwłaszcza wyjazdów. Okazuje się jednak, że podróżowanie samemu również może być bardzo przyjemne.
Przylądek Nordkapp to mekka podróżników – choć wbrew powszechnej opinii nie jest on najdalej wysuniętym na północ skrawkiem europejskiego lądu (wyprzedza go znajdujący się na tej samej wyspie przylądek Knivskjellodden), przyciąga turystów już od kilkuset lat. Podróż na Przylądek Północny warto jednak dobrze zaplanować. Jak tam dojechać?
O ikonach wiemy raczej niewiele. Wyjątkiem jest ta znajdująca się w krakowskim muzeum. Okazało się, że jedna z najpiękniejszych i najstarszych ikon w Polsce ma burzliwą historię rodzinną. Poznajcie szczegóły tej opowieści.
Studia w Wielkiej Brytanii to nie tylko duże wyzwanie, ale również ogromna szansa na zdobycie wartościowego wykształcenia. Brytyjski system edukacji uważany jest bowiem za jeden z najlepszych na świecie. Czym wyróżnia się szkolnictwo w Wielkiej Brytanii i co warto tam studiować?
Lanzarote to średnich rozmiarów wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich, znajdujących się u wybrzeży północno-zachodniej Afryki. Lanzarote należy do Hiszpanii i jest jej terytorium zamorskim. Co warto zobaczyć na Lanzarote, atrakcyjnej turystycznie wyspie wulkanicznej?
Już 8 maja, czyli w sobotę, właściciele hoteli czy zajazdów będą mogli - po długiej przerwie - otworzyć swoje obiekty. To dobra wiadomość nie tylko dla przedsiębiorców, ale i tych, którzy tęsknili za wyjazdami. Gdzie warto wybrać się na weekend? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z podróżnikiem Wojciechem Łopacińskim.
Wakacje w Grecji - wielu o nich marzy. Jak zapowiedział tamtejszy minister turystyki, Haris Theoharis, od 14 maja zniesiona zostanie znaczna część restrykcji związana z pandemią koronawirusa. Otwarte będą m.in. już wszystkie lotniska, plaże, muzea, bary, restauracje, hotele i campingi. A czy obowiązkowa będzie kwarantanna?
Ruciane-Nida to niewielkie miasto położone nad jeziorem Nidzkim, znanym jako jedno z najdzikszych na Pojezierzu Mazurskim. Wśród atrakcji Rucianego-Nidy i okolic wymienia się m.in. architekturę z końca XIX wieku, Leśniczówkę "Pranie", stadniny koni i Park Dzikich Zwierząt.
Maciej Jarkowiec jako dziecko wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Teraz stworzył książkę "Rewolwer obok Biblii", w której przeplótł osobiste doświadczenia z historią odwiedzonych miejsc. Dzięki temu czytelnicy mogą skonfrontować swoje marzenia o Ameryce z rzeczywistością.
Termopile (Grecja) to ważne historycznie miejsce nie tylko dla rdzennych mieszkańców, ale również dla obcokrajowców, przyjeżdżających na wakacje. W polskich szkołach o bitwie pod Termopilami słyszeli wszyscy uczniowie i choć odbyła się ona w 480 roku p.n.e., to nawet po tysiącach lat zobaczenie tego miejsca robi ogromne wrażenie. Poznaj historię Termopil i ich atrakcje, a może w przyszłości sprawdzisz temperaturę termopilskich, gorących źródeł.
Danuta, Lucas, Naomi i Milena to polsko-boliwijska rodzina, która 3 lata temu przyjechała z Boliwii i zamieszkała na podkarpackiej wsi. Obecnie wspólnie pracują nad zorganizowaniem międzynarodowego festiwalu teatralno-muzycznego. O swoich planach opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
Syberia to kraina geograficzna, która rozciąga się na powierzchni aż 12,7 mln km². Znajduje się na terenie Rosji, w azjatyckiej części kraju. Ogromna odległość od Polski sprawia, że teren ten jest w naszej świadomości niezwykle egzotyczny i tajemniczy. Poznaj najciekawsze informacje na temat Syberii!
Wyspa Zakynthos przez wielu nazywana jest "ziemskim rajem". Liczni turyści z całego świata uważają ją za najwspanialsze miejsce na wakacyjny odpoczynek. Bez względu na to, jaką miejscowość wybierzesz (Vasilikos, Tsilivi czy Kalamaki), z pewnością spędzisz niezapomniane greckie wakacje.