Pan Henryk buduje pomniejszone wersje budynków, które są na Warmii i Mazurach. Jego wyjątkowe dzieła powstają z wielką precyzją i wiernie oddają wygląd oryginalnych budowli. To nie jedyny powód, by odwiedzić park miniatur.
Mijają 2774 lata, od kiedy założono Rzym. W Wiecznym Mieście zachowały się wspaniale antyczne zabytki z początku jego istnienia. Co szczególnie warto zwiedzić w stolicy Włoch, radzi Mirella Bagdzińska, przewodnik po Rzymie i Watykanie.
Klasztor Świętej Katarzyny budzi ogromne zainteresowanie podróżników i historyków. Ten najstarszy na świecie klasztor chrześcijański z powodzeniem funkcjonuje do dzisiaj, co wystarczy, aby uznawany był za naprawdę niezwykły.
Benin dawniej nosił nazwę Dahomej, ale w roku 1975 dokonano jej zmiany. Co powinniśmy wiedzieć o tym niewielkim afrykańskim kraju leżącym nad Zatoką Gwinejską?
John i Molly Chester mieszkali w Los Angeles. Ona była znanym szefem kuchni, on - zajętym i uznanym filmowcem. Pewnego dnia postanowili zamienić swoje wielkomiejskie życie na spokojną farmę. Z mieszczuchów do rolników? Historia pary stała się kanwą dla filmu "Nasze miejsce na ziemi".
Rodos to jedna z chętniej odwiedzanych przez Polaków greckich wysp. Faliraki jest jedną z największych miejscowości turystycznych na wyspie.
Wyspa Skiathos w Grecji może się poszczycić ponad sześćdziesięcioma malowniczymi plażami, drzewami piniowymi bujnie porastającymi teren i doskonale przygotowaną bazą hotelowo-gastronomiczną. W rajskim otoczeniu można odpoczywać, nurkować czy popłynąć w rejs. Wspaniałe plenery Skiathos zostały nawet wykorzystane w filmie "Mamma Mia".
Dziś najłatwiej zwiedzać Polskę kamperem. Michał Cessanis wybrał się do Wielkopolski, gdzie dotarł do Doliny Wiatraków. Ich historia sięga XVII w. Podróżnik zawitał także do królewskiego miasta Pyzdry nad Wartą.
Czarnobyl był szybko rozwijającym się miastem Związku Radzieckiego. Na kartach historii zapisał się jednak z powodu wybuchu w elektrowni jądrowej. Sprawdź, czy zwiedzanie miasta jest bezpieczne i co można w nim zobaczyć.
Wieluń to miasto o niezwykłej historii. Obecnie zamieszkuje je ok. 23 tysiące osób. Będąc w Wieluniu, warto zwiedzić Muzeum Ziemi Wieluńskiej, a także skorzystać z miejscowych atrakcji – lodowiska, basenu lub szlaku turystycznego.
Justyna i Krystian Zając kochają wędrówki po górach. Ze swojej pasji nie zrezygnowali nawet wtedy, gdy na świecie pojawił się ich syn. Jak wyglądają ich rodzinne wyprawy? Dowiecie się tego z naszej rozmowy.
Martyna Wojciechowska niedawno założyła swój kanał na YouTube, przyszedł więc czas na pierwszy odcinek. Ciekawi? I słusznie, bo to właśnie ciekawość, jako zjawisko, stała się jego myślą przewodnią. Czym jest? Co w nas wyzwala? O tym dziennikarka rozmawiała ze słynną podróżniczką Elżbietą Dzikowską.
Eyjafjallajoul to szósty co do wielkości lodowiec Islandii i znajdujący się pod nim czynny wulkan. Światową sławę zyskał w kwietniu 2010 roku, gdy doszło do jego wybuchu. O innych, nadal aktywnych i wciąż zagrażających wulkanach na świecie porozmawialiśmy w naszym programie z blogerem Bartłomiejem Krawczykiem .
Zaledwie kilka lat temu niewielka miejscowość Mamerki stała się sławna nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Wszystko za sprawą Bursztynowej Komnaty, która przyciąga na Mazury mnóstwo turystów.
Czarnogórska Zatoka Kotorska jest coraz popularniejszym regionem turystycznym, znanym z malowniczych krajobrazów i średniowiecznej architektury. Atrakcje Zatoki Kotorskiej obejmują między innymi Stare Miasto Kotoru, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, liczne kościoły i cerkwie, a także mnóstwo piaszczystych pięknych plaż.
Położony w Indonezji Park Narodowy Komodo to jeden z najpiękniejszych azjatyckich parków krajobrazowych. Rząd Indonezji zdecydował, że park będzie zamknięty dla turystów przez cały rok 2020. Chodzi o ochronę waranów zamieszkujących wyspę Komodo. Park Komodo zasłynął jako miejsce, które na swój dom wybrał sobie niezwykły gad - waran.
Botswana to państwo położone na południu Afryki. Sąsiaduje z czterema krajami: RPA, Namibią, Zimbabwe oraz Zambią. Co ciekawe, z tym ostatnim państwem graniczy na długości zaledwie 700 metrów. Botswana to duży kraj, wielkością zbliżony do Francji. Natomiast zamieszkuje go zaledwie około 2 miliony osób. Gęstość zaludnienia wynosi więc zaledwie 3 osoby na km2. Wynika to z tego, że kraj umiejscowiony jest praktycznie w całości na wielkiej Pustyni Kalahari.
Majówka zbliża się wielkimi krokami. Niestety panująca na całym święcie pandemia sprawiła, że podróżowanie jest mocno ograniczone. Są jednak kraje, które dalej bardzo chętnie wpuszczają turystów. Gdzie będzie można się wybrać na majowy długi weekend? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Maciejem Nyklem, ekspertem turystyki.
Coney Island (w dosłownym tłumaczeniu "Królicza Wyspa") to należący do okręgu Brooklyn półwysep, słynący z piaszczystych plaż i lunaparków. W lecie jest to wakacyjne centrum Nowego Jorku, gdzie odpoczywają setki turystów. Poznaj atrakcje Coney Island i sprawdź, dlaczego warto je zobaczyć.
Urszula Dudziak od miesiąca przebywa na Zanzibarze. Korzysta tam ze wspaniałej pogody, ale także pracuje i angażuje się w życie lokalnej społeczności. Dlaczego wokalistka wybrała to miejsce?
Nowy Jork kojarzy się m.in. z Empire State Building, jedną z najsłynniejszych budowli w całych Stanach Zjednoczonych. Ile pięter ma Empire State Building i co jeszcze warto wiedzieć o tym ikonicznym budynku?
Najbardziej wysunięta na północ wyspa, na której znajdziemy aktywne wulkany z gorącą lawą i na której panują mroźne, wprost syberyjskie temperatury, może okazać się miejscem na niezapomnianą przygodę. Wystarczy odpowiednio zaplanować podróż i sprawdzić, jakie atrakcje turystyczne oferuje Hokkaido. Jest w czym wybierać – zarówno latem, jak i zimą.
La Paz to jedno z najwyżej położonych miast na świecie – znajduje się na wysokości 3600–4100 m n.p.m. To właśnie tutaj mieści się siedziba rządu, choć w konstytucji jako stolica funkcjonuje miasto Sucre. Turyści mogą liczyć nie tylko na kolonialne zabytki La Paz, ale przede wszystkim na zapierające dech w piersiach widoki. Położenie wśród Andów Środkowych sprawia, że spacerując krętymi uliczkami, można jednocześnie podziwiać górskie szczyty i rozległe doliny.
Zalipie uchodzi za najbardziej malowniczą wieś w Polsce. Dosłownie, ponieważ praktycznie wszystko jest w niej wymalowane. Domy, płoty i studnie pokrywają wielobarwne motywy kwiatowe. Skąd wzięła się ta tradycja?
Santiago de Compostela to nie tylko stolica hiszpańskiej Galicji, ale też miejsce, do którego zmierzają pielgrzymki z całej Europy.
W Welskim Parku Krajobrazowym powstała wyjątkowa atrakcja - pierwsze w naszym kraju mrowisko edukacyjne. Konstrukcja wiernie odwzorowuje kopiec, jaki wybudowałyby pracowite owady. Dlaczego warto ją zobaczyć? O świecie mrówek opowiadał Marcin Modrzewski, główny specjalista ds. ochrony przyrody.
Barbara Konkolewska udowadnia, że warto walczyć o marzenia. Polka założyła bowiem firmę w Gruzji. Sęk w tym, że nie wybrała turystycznych rejonów, a Pankisi, gdzie mieszkają muzułmanie. O tym, jak jej się udało pokonać różnice kulturowe opowiedziała w rozmowie z Anną Kalczyńską.
Otomin to spokojna wieś, która graniczy z Gdańskiem. Znajduje się tam pewne niezwykłe miejsce zwane Piekielną Górką, na której dochodzi do zjawisk nie z tej ziemi. Przekonali się o tym nasi reporterzy.
Piotr Maciejuk to podróżnik, który już 8 razy był na Syberii, a teraz wybiera się na kolejną wyprawę. Na terenie Rosji poznał nawet swoją partnerkę - zakochał się zarówno w niej, jak i w tym wyjątkowym miejscu. Co zachwyciło go najbardziej? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Sławek Muturi planuje wpisać się do Księgi Rekordów Guinnessa jako osoba, która najszybciej odwiedzi wszystkie kraje na świecie. Jego celem na 2021 były podróże do 195 państw członkowskich ONZ w 365 dni. Każda podróż byłaby dla niego co najmniej trzecią wizytą w każdym kraju. Jak idzie mu realizacja celu? O tym Sławek Muturi opowiedział w Dzień Dobry TVN.