Jacek Koński nazywany jest najstarszym polskim surferem. Miłością do pływania zaraził całą rodzinę. Razem żyją w kamperze i przemierzają różne zakątki, nie tylko Polski, w poszukiwaniu wiatru i odpowiednich fal. Jak wygląda ich życie w podróży?
Balaton to jezioro, nad którym lubią wypoczywać zarówno Węgrzy, jak i cudzoziemcy z sąsiednich krajów. W czasach PRL-u wakacje nad Balatonem były synonimem luksusu. Dziś to jezioro jest popularnym urlopowym miejscem, które oprócz ciepłych kąpieli w czystej wodzie, oferuje wiele innych atrakcji.
Zbliżający się długi, czerwcowy weekend to tradycyjnie początek sezonu urlopowego. Gdzie go spędzić, by poczuć moc wrażeń? Czy niewierzący mogą spać w klasztorach, a amatorzy żeglować po lodzie? Czy można płynąć kajakiem granicą Unii Europejskiej? I czy wakacje w naszym kraju mogą być równie fascynujące jak te w dalekim świecie?
Od 1 lipca we wszystkich krajach wspólnoty zaczną obowiązywać tzw. paszporty covidowe. Osoby, które je otrzymają bez większych przeszkód będą mogły podróżować po krajach należących do Unii Europejskiej. Kto może otrzymać taki dokument? Czy będą one wydawane także dzieciom, których szczepienia właśnie się rozpoczynają? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 i Maciejem Nyklem, ekspert rynku turystycznego.
Wakacje coraz bliżej. W czerwcu myślimy o nich szczególnie często, dla wielu osób to bowiem czas planowania letniego wypoczynku. W ubiegłym roku prawie wszyscy spędziliśmy lato w kraju. Teraz, gdy sytuacja wraca do normy i podróżowanie staje się łatwiejsze, myślimy o wypoczynku za granicą. Sprawdzamy, gdzie będzie on tańszy.
Utworzony przez spiętrzenie rzeki Pilicy na początku lat 70. był kiedyś głównie miejscem wypoczynku mieszkańców Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Tomaszowa Mazowieckiego oraz innych okolicznych miejscowości. Dziś jednak Zalew Sulejowski (niekiedy określany jako Jezioro Sulejowskie) cieszy się powodzeniem turystów z całej Polski. To wszystko nie tylko ze względu na piaszczyste i czyste kąpieliska, ale też liczne atrakcje całego regionu, m.in Centralny Osrodek Sportu w pobliskiej Spale, którą od Zalewu dzieli ok. 20 km.
Istnieje w Polsce kilka miejsc, w których nie widać ingerencji człowieka. Jednym z nich jest Park Narodowy Bory Tucholskie, stanowiący prawdziwe arcydzieło Matki Natury. Jeziora, lasy i zwierzęta tworzą tu niepowtarzalny, sielski krajobraz.
Orawa to historyczna kraina znajdująca się przy polskiej granicy ze Słowacją. Tutejsza oferta wypoczynkowa jest bardzo bogata. Coś interesującego dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy sportu, jak i obiektów historycznych.
Jamila w Polsce jest Kasią. Przeprowadziła się do Maroka, bo już jako mała dziewczynka interesowała się kulturą państw Afryki i Ameryki Południowej. W rozmowie z dziendobry.tvn.pl zdradziła jak po przyjeździe do Marrakeszu musiała nauczyć się żyć na nowo. Jamila mówi wprost "nigdzie nie ma raju, zawsze musisz liczyć się z tym, że coś zyskasz, a coś stracisz".
Irbil, znany również jako Arbil, jest jednym z największych miast irackiego Kurdystanu. Co roku odwiedza je masa turystów z całego świata. Niepowtarzalna architektura, piękne widoki i zabytki historyczne przyciągają obcokrajowców i zachęcają do poznania odmiennej kultury. Co ciekawego można zwiedzić w Irbilu? Poznaj największe atrakcje miasta i zorganizuj niezapomnianą podróż.
Pandemia sprawiła, że podróżowanie po świecie stało się bardzo trudne. Mimo to Robert Szulc postanowił wyruszyć na wyprawę dookoła świata. Dlaczego zdecydował się na podróż w takim momencie? Jak z jego perspektywy zmieniła nas pandemia? O tym rozmawialiśmy z nim w Dzień Dobry TVN.
To już pewne, w wakacje 2021 r. będą obowiązywały paszporty covidowe. System zostanie wprowadzony 1 lipca, a od 1 czerwca Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Czy podróżowanie po krajach Unii będzie możliwa tylko dla posiadaczy certyfikatu?
PKP Intercity szykuje niespodziankę dla dzieci i ich rodziców. Już we wtorek, 1 czerwca 2021 r., spółka - z okazji Dnia Dziecka - wypuści specjalne bilety, które pozwolą najmłodszym pasażerom bezpłatnie jeździć pociągami należącymi do PKP Intercity. Kto będzie mógł skorzystać z bezpłatnych biletów na Dzień Dziecka?
Pustynia Arabska to położony w północno-wschodniej części Sahary obszar, stworzony przez żwir, gruz oraz kamienie w odcieniach różu i jasnej czerwieni. Panujący tu suchy klimat zwrotnikowy, w połączeniu z niewielką sumą rocznych opadów (zaledwie 10 mm), nie sprzyja żadnemu życiu. Pomimo tych trudnych warunków Pustynia Arabska jest miejscem przyciągającym turystów i ludy koczownicze.
Co trzeci Polak zamierza wyjechać na długi weekend czerwcowy. Spośród planujących podróż, niemal wszyscy chcą spędzić te kilka dni w kraju - tak wynika z najnowszego badania "Turystyka i wypoczynek w pandemii". Zadłużone hotele i inne obiekty turystyczne bardzo liczą na to, że jednak gości pojawi się więcej.
Pandemia powoli odpuszcza. Tym samym podróżowanie staje się łatwiejsze, a kolejne kraje otwierają się dla turystów. Tym razem Michał Cessanis w swoim cyklu "Do zobaczenia" postanowił przybliżyć nam uroki Skanii. Co warto tam zobaczyć?
Turkmenistan to kraj, który rzadko jest przez turystów obierany jako kierunek wakacji. Warto jednak wybrać się tam, chociażby ze względu na stolicę kraju, czyli Aszchabad. Co można tam zobaczyć?
Mateusz Waligóra w 46 dni przeszedł 1200 kilometrów wzdłuż Wisły. Wraz z Dominikiem Szczepańskim napisał książkę o najdłuższej rzece w Polsce. O swojej wyprawie i zapiskach opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Grupa bezdomnych przez 14 lat budowała statek, by opłynąć kulę ziemską. Ideą przyświecającą projektowi była walka z krzywdzącym stereotypem osoby dotkniętej bezdomnością. O wachlarzu posiadanych przez nich umiejętności i pasji doskonale wie Katarzyna Nicewicz, prezeska fundacji "Daj Herbatę".
Marek Kotlarski od lat dzieli życie między dwie nierozerwalnie związane ze sobą pasje: sztukę i podróże. Zamiłowanie do tej pierwszej daje mu impuls do odwiedzania wyjątkowych miejsc, a chęć zachowania w pamięci wielu wrażeń, skłania go do tego, by kolekcjonować pamiątki z podróży. Gość Dzień Dobry TVN podpowiada, jak wyszukiwać niezwykłe przedmioty, które będą przywoływać wspomnienia i jak dzielić się wrażeniami z podróży.
Kto będzie mógł wjechać do Polski w związku z wprowadzeniem nowych zasad? To pytanie zadają sobie nie tylko turyści, ale też nasi rodacy, którzy mają bliskich w ojczyźnie, ale na co dzień mieszkają za granicą. Wytyczne dla wjeżdżających do naszego kraju podał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Alberobello słynie z trulli, czyli charakterystycznych okrągłych domków ze stożkowatymi dachami. Jak i kiedy powstały trulli w Alberobello?
Czarnogóra to wchodzące dawniej w skład Jugosławii, niewielkie państwo położone nad Adriatykiem – posiada 150 km wybrzeża. Z jednej strony jest tutaj błękitne morze, z drugiej – piękne skaliste góry. Między nimi znajdują się romantyczne miasteczka z licznymi zabytkami – najczęściej pozostałościami po Wenecjanach. Swobodnie mogą wjeżdżać osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Pozostali mają obowiązek wykonać test.
Wybuch pandemii znacznie zmienił nasz sposób podróżowania. Kiedy loty zostały wstrzymane, a hotele nie przyjmowały gości, najlepszym środkiem lokomocji stało się auto. W tym czasie wiele osób zdecydowało się na zakup kampera, czyli "domu na kółkach". Mimo że świat powoli się otwiera po lockdownie, to ich popularność nie słabnie. Na co zwrócić uwagę przy zakupie kampera? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Krzysztofem Lubianem, specjalistą ds. sprzedaży samochodów kempingowych.
Krakowski Zakrzówek to miejsce dobrze znane okolicznym wspinaczom. To właśnie tam w latach 70. grupka młodych zapaleńców zaczęła realizować marzenia o zdobyciu szczytów świata w odległym Afganistanie. Wyposażeni najlepiej, jak się dało, wyjechali w Hindukusz. Jego zdobywanie szło nawet dobrze do czasu, aż do ich bazy zawitał obcokrajowiec. Pół godziny od obozu Polaków, swą ekspedycję prowadzili Baskowie. Dwóch z nich odpadło od ściany - jeden zginął, a drugi ze złamaną nogą utknął w lodowej szczelinie. Bez pomocy naszych rodaków czekała go pewna śmierć.
Sopot ma do zaoferowania dużo więcej, niż zwykło się uważać. Tajemnicze wille, miejsca z niesamowitą historią i artystyczny klimat - to wszystko tworzy niezwykłą atmosferę bałtyckiego kurortu. Co warto zobaczyć w mieście bursztynowego słowika? Sprawdzał to Michał Cessanis.
Linie lotnicze będą mogły sprawdzać wagę pasażerów - tak wynika z dokumentów przesłanych przed Federalną Agencję Lotnictwa. Wszystko dlatego, że ważymy coraz więcej. Bez prawidłowych danych odpowiednie wyważenie samolotu może być niemożliwe. Czy będzie można odmówić wejścia na wagę?
Wakacje coraz bliżej. Dlatego wielu rodziców zaczęło już planować wyjazdy i zajęcia dla swoich pociech, a organizatorzy letniego wypoczynku przyznają, że zainteresowanie koloniami i obozami jest bardzo duże. Czy to dobre rozwiązanie po miesiącach zamknięcia w domach? Jak przygotować dziecko na podróż bez rodziców? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzyły się psycholog Aleksandra Piotrowska oraz Ewa Wojtan, blogerka i mama dwóch chłopców.
Miasto założone przez Greków, zniszczone przez Kartagińczyków, rujnowane przez trzęsienia ziemi i odbudowywane przez Włochów musi mieć ciekawą historię. Oto Mesyna na Sycylii...
Zielone certyfikaty to dokumenty, które ułatwią przemieszczanie się w Unii Europejskiej. Jak zapewnia rząd, Polska zostanie podłączona do systemu najpóźniej 25 czerwca. Jak będzie wyglądał zielony certyfikat? Czy będzie obowiązkowy?