Quebec – ciekawe informacje, historia miasta i atrakcje turystyczne

Quebec, miasto w Kanadzie
Quebec
Źródło: Buena Vista Images/Getty Images
Quebec to miasto w Kanadzie, w prowincji o tej samej nazwie – największej i drugiej pod względem liczby ludności – po prowincji Ontario. Największym miastem prowincji Quebec jest Montreal, a drugie pod tym względem Quebec City zamieszkuje ponad pół miliona mieszkańców. Językiem urzędowym jest tu francuski, choć jednocześnie francuskim i angielskim posługuje się połowa mieszkańców.

Tym, co wyróżnia Quebeck na tle innych miast w Kanadzie, jest fakt, że jego ludność w większości posługuje się językiem francuskim, a nie angielskim, który np. w Montrealu jest używany już na równi z angielskim. Quebec leży nad Rzeką Świętego Wawrzyńca i od niej wywodzi się poniekąd nazwa miasta. Rzeka wypływa z jeziora Ontario, a wpływa do Zatoki Świętego Wawrzyńca w formie tzw. estuarium, czyli poszerzonego na skutek działania pływów morskich, lejkowatego ujścia rzecznego. Sama nazwa pochodzi od słowa "kébec", co z języka algonkińskiego przetłumaczyć można jako "gdzie rzeka się zwęża".

Quebec – pogoda

Osoby wybierające się do Quebec powinny zainteresować się temperaturami, jakie notowane są w Quebecu na przestrzeni roku. Miasto do najcieplejszych nie należy. Klimat i pogoda prowincji Quebec charakteryzuje się stosunkowo niską średnią temperaturą roczną. Sięga ona niecałych 5℃. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec, ze średnią temperaturą około 20℃. Najzimniejszym miesiącem jest styczeń, z temperaturą średnią –11℃. Najmniej deszczowy jest luty, najbardziej lipiec. Klimat miasta Quebec określany jest jako umiarkowany zimny. Pogoda w Quebecu może być dla większości Polaków "średnio-atrakcyjna".

Quebec i czas – jaka jest różnica czasu

Jaka jest różnica czasu pomiędzy godziną w Polsce a aktualną godziną w Quebecu? Pytanie o czas w Quebecu zadają sobie osoby wybierające się wkrótce do tego miasta. Otóż by policzyć, jaka jest obecnie godzina w Quebecu, wystarczy odjąć 6 godzin od czasu, jaki wskazują zegary w Polsce. Inaczej mówiąc, kolejny dzień zacznie się tam z sześciogodzinnym "opóźnieniem".

Quebec – ciekawostki związane z historią miasta

Historia Quebecu związana jest z postacią Samuela de Champlaina, który założył miasto w lipcu 1608 roku. Dokładniej jest to rok, w którym nad rzeką św. Wawrzyńca powstał fort będący zalążkiem francuskiej kolonii. Pochodzący z Francji Samuel de Champlain to odkrywca, podróżnik i postać zasłużona w historii Francji z racji kolonizacji Ameryki Północnej, w której miał swój duży udział. Początki fortu Quebec nie były łatwe. Już pierwszej zimy niskie temperatury pozbawiły życia ⅔ załogi Champlaina. Przy życiu pozostało jedynie ośmiu z jego ludzi. W 1626 wybuchła wojna angielsko-francuska. Quebec było oblężone przez Anglików, w wyniku czego Samuel de Champlain trafił do niewoli, z której po 3 latach powrócił do Francji. Na mocy traktatu pokojowego z 1633 roku, Kanadę przyznano Francji, a sam Champlain został pierwszym gubernatorem Kanady Francuskiej (Nowej Francji).

Osada Quebec założona przez przyszłego gubernatora, z racji lokalizacji nad rzeką, szybko nabierała dużego znaczenia dla śródlądowego transportu i handlu. Stała się więc łakomym kąskiem również dla Anglików. W późniejszym czasie jeszcze dwukrotnie opierała się zakusom brytyjskim (1690 i 1711 r.) a w 1759 r. została ponownie przez nich zdobyta. Od 1663 roku miasto Quebec było stolicą Nowej Francji, ale w 1763 ponownie trafiło pod rządy Anglików. Dopiero w roku 1791 miasto zostało stolicą Dolnej Kanady, aktualnie prowincji Quebec.

Obecnie większość mieszkańców prowincji Quebec – a szczególnie dotyczy to samego miasta – identyfikuje siebie jako Québécois. Podkreślają oni swoją odrębność, kulturę i pochodzenie i bardzo duży nacisk kładą na posługiwanie się językiem francuskim.

Quebec – atrakcje i zwiedzanie

Zwiedzanie Quebecu warto zacząć od zabytkowego centrum miasta, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1985 roku. Można powiedzieć, że składa się ono z dwóch części – górnej Upper Town i dolnej zwanej Lower Town. Część górna otoczona jest miejskimi murami, za których budową przemawiały względy militarne i obronne. W tej części miasta warto zobaczyć budynek Parlamentu i Cytadelę – niewątpliwe atrakcje Quebecu. Znajduje się tu też też najbardziej charakterystyczna budowla Upper Town – Château Frontenac – zamek zaprojektowany przez Bruce'a Price'a i oddany do użytku w 1893 roku. Dziś to jeden z najchętniej fotografowanych hoteli świata. Lower Town z kolei jest chwalone przez turystów za klimatyczne uliczki, restauracje i sklepy. To okolica mniej tłoczna niż Upper Town, idealnie nadającą się na spacery.

Kilkanaście kilometrów od zabytkowej części Quebec zlokalizowana jest inna popularna atrakcja – wodospad Montmorency. Mierzy on 84 m wysokości i jest aż o 30 m wyższy od wodospadu Niagara. Nazwę Montmorency nadał wodospadowi założyciel Quebecu – Samuel de Champlain, na cześć Henryka II, księcia Montmorency, wicekróla Nowej Francji w latach 1620–1625.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Polska blogerka wyznacza trendy w Kanadzie

Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Buena Vista Images/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana