Roman Zięba wiódł spokojne życie, jednak w pewnego dnia stracił wszystko. Mężczyzna trafił do więzienia za przemyt, którym zajmował się w młodości. Choć było mu trudno, dziś traktuje ten czas jako początek nowej drogi życia.
Był przemytnikiem w Azji
Roman Zięba to pielgrzym i ikonograf. Wcześniej pracował w branży informatycznej, był biznesmenem. To właśnie wtedy na mężczyznę spadł ogromny cios. Za przemyt, którym zajmował się w młodości trafił do więzienia.
- Na trzecim roku medycyny przeżyłem zawód miłosny. Wyjechałem do Azji, bo nadarzyła się okazja być, jak mi powiedziano - handlowcem, [...] ta praca okazała się przemytem po prostu. W krótkim czasie stałem się częścią grupy przestępczej międzynarodowej, nawet nie wiedząc, jak to się stało - tłumaczył.
Nowe życie Romana Zięby
Mężczyzna spędził w Azji kilka lat, jednak postanowił wrócić do ojczyzny, by zacząć nowe życie. Po sześciu latach pobytu w kraju trafił do więzienia. - Wydarza się dramat. Zostałem aresztowany w sprawie sprzed lat - zaznaczył. Roman był w bardzo złej formie psychicznej i fizycznej. Po wyjściu z więzienia zdecydował się iść na pielgrzymkę, zaczął też pisać ikony.
- Pielgrzymka wydawała mi się wejściem w przestrzeń, w której mogę odkrywać samego siebie - stwierdził.
Jak podkreślił, ta droga trwa do dziś. - Zaczęli do nas dołączać kolejni byli więźniowie, którzy w tej formie modlitwy nogami przeżywali początek nowego życia. Dziś po kilku latach jest nas dwóch - powiedział pielgrzym. Ikonograf przeszedł m.in. z Ziemi Świętej (z Libanu) do Berlina. Zajęło mu to 3,5 miesiąca.
- To jest rodzaj pewnego zadośćuczynienia za te wszystkie krzywdy i kłamstwa, które kiedyś robiłem, nawet nieświadomie - podsumował.
Poznaj całą historię Romana Zięby w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Na piechotę z Olsztyna do Camino de Santiago. Polak łącznie pokonał 4000 km
- Turystyka ezoteryczna w Polsce. Czy miejsca mocy naprawdę istnieją?
- Czy zwiedzanie Czarnobyla jest bezpieczne? Ile kosztuje? Przewodnik po Czarnobylu zdradził nam całą prawdę
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Katarzyna Chętnik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN