Baleary – poznaj największe atrakcje turystyczne archipelagu

Majorka - widok na morze
Fot. © Allard Schager/Getty Images
Baleary to chętnie odwiedzane wyspy położone na Morzu Śródziemnym Każda wyspa w Balearach oferuje turystom praktycznie coś innego. Dlatego warto zobaczyć przynajmniej kilka z nich, aby w pełni poznać ich piękno.

Wyspy Baleary najczęściej kojarzone są z Ibizą. Jednak to nie jedyna wyspa w grupie Balearów godna zobaczenia. Ibiza jest wyspą dla osób szukających przede wszystkim rozrywki. Majorka i Minorka mają nieco inny charakter – bardziej wypoczynkowy. Oprócz nich w skład Balearów wchodzi jeszcze kilka innych, mniej znanych. Które warto odwiedzić? Co można zobaczyć na Balearach i co należy wiedzieć o tych przepięknych wyspach?

Co warto wiedzieć o Balearach?

Baleary to wyspy należące do Hiszpanii . Położone są w zachodniej części Morza Śródziemnego. Ich łączna powierzchnia wynosi 5014 km2. Baleary są autonomiczną prowincją – taki status otrzymały w 1983 roku. Bardzo ciekawie prezentuje się historia tego regionu, który przez wieki znajdował się pod wpływem wielu kultur i narodowości. Pierwszymi kolonizatorami wysp byli Fenicjanie. Władali nimi również Kartagińczycy, Rzymianie, Arabowie, Turcy i Wandalowie. Przez pewien czas Baleary znajdowały się również z strefie wpływów Imperium Bizantyjskiego, a następnie były pod panowaniem Wizygotów.

W XIII wieku region ten stał się częścią Aragonii, a Majorka była osobnym królestwem. W wyniku działań wojennych w XVIII i XIX wieku Minorka dostała się pod panowanie brytyjskie i francuskie.

Każda z tych kultur pozostawiła po sobie ciekawe pozostałości, co szczególnie przejawia się w architekturze poszczególnych miast. W wielu miejscach dość wyraźnie widać tę różnorodność i między innymi ona przyciąga turystów na Baleary – każdego roku archipelag odwiedzany jest przez około 5 milionów turystów. Oprócz tego atrakcją jest wyjątkowy klimat każdej z wysp, a także przepiękne tereny plaż oraz rezerwatów przyrody.

Baleary – atrakcje turystyczne

Największa wyspa na Balearach to Majorka – jej powierzchnia wynosi 3600 km2. Głównym miastem jest Palma de Mallorca. Jednym z najważniejszych zabytków jest tutaj gotycka katedra La Seu. W świątyni znajduje się zabytkowy żyrandol zaprojektowany przez Antonio Gaudiego (autora projektu kościoła Sagrada Familia). Wart zobaczenia jest również Palau de l’Almudaina – siedziba dawnych władców wyspy. W położonym w odległości ok. 20 km miasteczku Valldemossa można natomiast podziwiać wyjątkowe klasztory górskie. Jest też polski akcent – Muzeum Fryderyka Chopina i George Sand, które założono w 1929 roku. Również w jednym z klasztorów można podziwiać pamiątki po słynnym polskim kompozytorze.

Największa wyspa Balearów kusi także pięknem przyrody. Tutaj oprócz malowniczych plaż umiejscowionych niejednokrotnie w zatoczkach warto wymienić między innymi Smocze Jaskinie. Jest to kompleks czterech jaskiń. Obiekt ten jest znany już od czasów średniowiecznych. W grotach znajduje się jedno z największych jezior podziemnych na świecie. Warte uwagi są również formacje skalne, które się tutaj wytworzyły oraz ich iluminacja. Największa wyspa w Balearach słynie również z innych jaskiń, które położone są zazwyczaj blisko wybrzeża.

Druga co do wielkości wyspa w Balearach to Minorka. Jej powierzchnia wynosi 668 km2. Ciekawym miejscem dla osób lubiących poznawać historię i kulturę będzie Ciutadella de Menorca. W mieście tym znajdują się zabytkowe zabudowania pochodzące z czasów średniowiecznych. Na wybrzeżu można zobaczyć obrazy charakterystyczne dla Morza Śródziemnego, czyli bielone domy z prostymi dachami. W stolicy Minorki – Mahon warto zobaczyć plac Conquista, na którym znajduje się między innymi posąg Alfonsa III.

Kolejną wyspą, która często uchodzi za symbol archipelagu Baleary, jest Ibiza. Niejednokrotnie jest ona kojarzona jedynie z nocnym życiem i imprezami do białego rana. Jednak coś dla siebie znajdą również osoby lubiące zwiedzanie czy wypoczynek na plaży. Jednym z ciekawszych miejsc do zwiedzania jest Eivissa, gdzie znajduje się centrum Dalt Vila wpisane obecnie na listę UNESCO.

Ostatnią z chętnie odwiedzanych wysp archipelagu Baleary jest Formentera. Wizyta na tej wyspie zachwyci przede wszystkim miłośników przyrody. Na jej terenie znajduje się Park Przyrodniczy Ses Salines, gdzie gniazduje wiele gatunków ptaków. U wybrzeży wyspy, pod wodą znajdują się łąki utworzone z trawy morskiej.

Kiedy najlepiej wybrać się na Baleary?

Baleary i Hiszpania to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków w Europie Zachodniej. Wyspy warto odwiedzić późną wiosną i wczesnym latem, kiedy panują tutaj przyjemne temperatury powietrza i wody. Baleary to odmiana wyspiarska klimatu śródziemnomorskiego , która charakteryzuje się nieco większą wilgotnością niż na kontynencie. Najwyższe temperatury notowane są tutaj w sierpniu – ok. 30 st. C. Najchłodniej jest w styczniu – średnio ok. 14–16 st. C.

Zobacz wideo: Sposoby na szybką naukę hiszpańskiego

X-News

Zobacz także:

Formentera – spokojniejsza sąsiadka Ibizy

Wakacje 2021 będą droższe? Za bilety lotnicze możemy zapłacić nawet dwukrotnie więcej

Alcazaba – arabska twierdza w hiszpańskiej Almerii

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości