Minorka – rajska wyspa w Balearach

Minorka
Jorg Greuel/Getty Images

Minorka należy do Hiszpanii, jest jedną z pięciu wysp archipelagu Balearów na Morzu Śródziemnym, który obejmuje również bardziej znane wyspy – Ibizę i Majorkę, a także znacznie mniejszą Formenterę i Cabrerę. Minorka to doskonały cel podróży nie tylko dla miłośników rajskich plaż i sportów wodnych, ale także tych, którzy lubią poznawać historię danego miejsca i podziwiać zabytki architektury.

Atrakcje Minorki nie zburzyły piękna natury i jej dziewiczego charakteru. W 1993 roku UNESCO utworzyła na wyspie chroniony rezerwat biosfery, co zapobiegło jej nadmiernej komercjalizacji. Do dziś Minorka jest określana jako najbardziej autentyczna wyspa w archipelagu Balearów.

Atrakcje na Minorce – plaże, nurkowanie, sporty wodne

W przeciwieństwie do imprezowej Ibizy i Majorki, na Minorce zdecydowanie bardziej liczy się ochrona przyrody niż masowa turystyka. To dlatego plaże na wyspie zaliczają się do najpiękniejszych w Europie i na świecie. Są piaszczyste i bardzo rozległe – rozciągają się wzdłuż linii brzegowej o długości 216 km. Występują w sąsiedztwie malowniczych klifów i bujnych lasów, w zatokach lub przy otwartym morzu.

Minorka jest wyspą, którą można zwiedzać w nieoczywisty sposób – również nurkując w otaczających ją wodach. Centrum nurkowe znajduje się na przykład obok kompleksu hotelowo-basenowego Carema, położonego nad zatoką Fornells w północnej części wyspy. Firma oferuje nurkowanie z akwalungiem w otoczeniu podwodnych skał.

Wyspę warto zwiedzić również... kajakiem! Polecane są malownicze trasy w obrębie zatok, wzdłuż skalistych klifów, a nawet ukrytych jaskiń, jak w przypadku trasy z Cala en Porter do Calescoves. Pokonanie kajakiem odcinka od Es Grau do Cala sa Torreta pozwala zaś podziwiać walory Parku Narodowego Grau.

Zabytki Minorki – co warto zobaczyć?

Najstarsze pozostałości po dawnych kulturach to sięgające czasów prehistorycznych megalityczne budowle, przypominające nieco te znane ze Stonehenge. Na wyspie rozsiane są kamienne konstrukcje, które w przeszłości mogły pełnić funkcje punktów obserwacyjnych, schronień lub grobowców. Jednym z przykładów jest dawna osada Talatí de Dalt, położona około 4 km od portu Maó.

Jedną z największych atrakcji na Minorce są ruiny fortu Marlborough, położone w odległości 2 km od miasta Es Castell. Ta imponująca budowla powstała w XVIII wieku jako dzieło Brytyjczyków i wraz z zamkiem Sant Felip miała za zadanie bronić dostępu do portu Maó. Obecnie turyści mogą cofnąć się w czasie, spacerując wąskimi korytarzami twierdzy.

Obowiązkowym punktem wycieczki po wyspie powinna być też Ciutadella de Menorca – dawna stolica Minorki. To portowe miasto leży na zachodnim wybrzeżu wyspy i wyróżnia się typowo hiszpańską starówką – bez większych wpływów brytyjskich czy francuskich. Warto zwiedzić tutejsze pałace, muzea i katedrę z XIII wieku.

Co jeszcze zwiedzić na Minorce? Można udać się na wędrówkę krętą i stromą ścieżką wiodącą na najwyższy szczyt wyspy – El Toro. Góra o wysokości 357 m n.p.m. zwieńczona jest monumentem Chrystusa. W okolicy można także zobaczyć ruiny klasztoru Augustianów z XII wieku. Z El Toro rozciąga się przepiękna panorama Minorki.

Jak dojechać na Minorkę? Informacje praktyczne

Na Minorce znajduje się lotnisko – jedno z najmniejszych w Hiszpanii, szczególnie aktywne w miesiącach wakacyjnych. To najlepszy sposób na dotarcie na wyspę. Lecąc z Polski, trzeba liczyć się z przesiadkami we Frankfurcie, Londynie, Barcelonie lub Madrycie.

Ceny w sklepach na Minorce są w przeliczeniu wyższe niż w Polsce, choć wciąż nie należą do najwyższych, biorąc pod uwagę popularne turystyczne destynacje. Walutą jest euro. Utrzymanie się na miejscu to jedno, pozostaje jeszcze kwestia pamiątek z podróży. Co kupić na Minorce? Z wyspy warto przywieźć lokalne sery długo dojrzewające. To miejsce ma jeszcze pewien flagowy produkt – słynne sandały zwane avarcas. To tradycyjne obuwie od 1985 roku jest szyte ręcznie przez miejscowych rzemieślników, którzy używają naturalnej skóry i gumy ze starych opon do wykonania podeszwy.

Temperatury na Minorce – kiedy wybrać się na urlop?

Na Minorce panuje klimat śródziemnomorski, który wyróżniają suche lata i deszczowe zimy. Między czerwcem a sierpniem notuje się najmniejsze opady przy jednoczesnej wysokiej temperaturze – dzienna średnia w miesiącach wakacyjnych wynosi od 26 do 29 st. C. Jeśli więc ktoś planuje głównie wypoczynek na plaży, będzie to najlepszy czas na urlop. Minorka zwiedzana w maju czy październiku nadal będzie zachwycała ciepłem, ale nie zmęczy upałem. Średnia dzienna temperatura w tych miesiącach to 21–23 st. C.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Monika Kowalska przypadkiem trafiła do Hiszpanii. To tam zrobiła aktorską karierę

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości