Imponująca twierdza Alcazaba w Almerii to pozostałość po arabskich wpływach w Hiszpanii. Powstała jako umocnienie znajdującego się w mieście portu, który w X wieku miał ogromne znaczenie dla handlu międzynarodowego – drogą morską transportowano tu bawełnę, jedwab i brokaty z Bliskiego Wschodu.
Dziś położony na wzgórzu zamek Alcazaba otoczony trzema pierścieniami murów jest cenioną atrakcją turystyczną i jedną z największych fortyfikacji na południu Hiszpanii. Spacer pomiędzy X-wiecznymi fortyfikacjami pozwala cofnąć się w czasie, zakosztować orientalnego klimatu i poznać historię Andaluzji.
Zamek Alcazaba – historia, położenie
W X wieku na części Półwyspu Iberyjskiego znajdował się Emirat Kordobański, w związku z czym wznoszone w tym okresie budowle wyróżniają się cechami charakterystycznymi dla arabskiej architektury. Jednym z przykładów jest właśnie ogromny zamek Alcazaba de Almeria, który powstał za rządów króla Abd ar-Rahmana III na terenie pasma górskiego Sierra Nevada. Miał za zadanie bronić wielki port w mieście Almeria, w tamtym okresie odgrywający kluczową rolę w transporcie tkanin z krajów Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Miasto położone na wybrzeżu Andaluzji było idealnym punktem przyjmującym transporty z krajów z basenu Morza Śródziemnego. Fort umiejscowiono na wzgórzu o wysokości 100 metrów n.p.m., tak by chronił port od strony lądu oraz pomagał ostrzegać przed ewentualnym atakiem z morza. Pierwotnie budowla była połączona murami miejskimi z drugim zamkiem położonym w niedalekim sąsiedztwie Castillo de San Cristóbal. Arabska nazwa twierdzy to al-Mariyyāt, co oznacza „zwierciadło morza”. W roku 1522 miało miejsce trzęsienie ziemi, które przyczyniło się do znacznego uszkodzenia zabudowań na terenie twierdzy.
Jak wygląda arabska twierdza Alcazaba de Almeria?
Zamek na wzgórzu otaczają trzy kręgi murów. Pierwotnie za pierwszym z nich (zewnętrznym) znajdowała się część wojskowa i cywilna w postaci mieszkań rzemieślników. Podczas oblężenia mogło się tam schronić około 20 tysięcy osób. Liczne studnie zapewniały dostęp do czystej wody w przypadku odcięcia od reszty miasta. Wejście do twierdzy znajdowało się w pilnie strzeżonej Torre de los Espejos, czyli Wieży Luster. Za kolejnym kręgiem murów Alcazaby otwierała się część pałacowa z bogato dekorowanymi budowlami. Meczet, fontanny i łaźnie nie zachowały się jednak do dzisiejszego dnia. Nadal można natomiast podziwiać wieżę Torre de la Vela z dzwonem zamontowanym przez króla Karola III w XVIII wieku. Trzeci krąg murów obejmuje najwyżej położony teren wzgórza. Ta część twierdzy powstała najpóźniej, bo na przełomie XV i XVI wieku po przejęciu twierdzy przez chrześcijan. W budowli wyróżniają się trzy wieże – Torre del Homenaje, Torre de la Pólvora i Torre de la Noria, które pełniły różne, ściśle określone funkcje. Z góry roztacza się widok na ruiny murów miejskich datowanych na XI wiek. Po licznych przebudowach twierdza zajmuje powierzchnię około 35 tysięcy kilometrów kwadratowych.
Zwiedzanie twierdzy Alcazaba w Almerii
Obecnie wzgórze z fortyfikacjami jest dostępne dla turystów od wtorku do niedzieli – aktualne godziny otwarcia warto sprawdzać na stronie internetowej. Zwiedzanie jest bezpłatne, a spacer pomiędzy murami, wieżami i pozostałościami budynków zajmuje około dwóch godzin. Można nie tylko podziwiać zabytki pozostałe po Maurach i ich chrześcijańskich następcach, ale także wspiąć się na odpowiednio przygotowane punkty widokowe. Z Alcazaby roztacza się bowiem malownicza panorama Almerii i zatoki. Zwiedzanie zabytku warto zaplanować na okres letni, kiedy na jego terenie organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i koncerty.
Co oprócz twierdzy Alcazaba warto zwiedzić w Almerii?
Będąc w mieście, warto zwiedzić także położoną niedaleko Alcazaby XVI-wieczną katedrę Encarnación, która również pełniła funkcję fortecy. Budowla łączy wiele stylów architektonicznych – gotycko-renesansowa konstrukcja zestawiona jest z wpływami neoklasycystycznymi, a dodatkowo wyraźnie realizuje założenia budynku o charakterze militarnym. Całość prezentuje się niezwykle majestatycznie, zachwyca rozmachem i ogromem przestrzeni. Warta odwiedzenia jest także twierdza San Cristóbal, niegdyś połączona z Alcazabą murem, renesansowy kościół Santiago, a także liczne muzea, w których można lepiej poznać historię miasta i zrozumieć konteksty historyczne mające wpływ na kształt i przeznaczenie budynków. Miłośników górskich wypraw i narciarstwa zainteresują trasy pasma górskiego Sierra Nevada, w którym położona jest Alcazaba.
Zobacz też:
- Wakacje w Europie: we Włoszech 5-dniowa kwarantanna, do Grecji po zaszczepieniu lub z testem. A co z innymi krajami?
- Turystyka w czasie pandemii. Czy jadąc do Hiszpanii trzeba wykonać test na obecność koronawirusa?
- Podróż dookoła świata w dobie koronawirusa? Marta udowadnia, że to możliwe
Zobacz wideo: Las Ventas, słynna arena walk byków, ponownie przyjęła kibiców. "Musimy przyzwyczaić się do nowej normalności'
Autor: Adrian Adamczyk