W Polsce wznowiony został międzynarodowy ruch lotniczy. Nasze granice z powodu pandemii koronawirusa były zamknięte od 15 marca. Po przerwie pasażerów, przewoźników oraz lotniska obowiązują nowe wytyczne, które mają zapewniać bezpieczeństwo podróży. Które linie wznowiły działalność? Kiedy zrobi to nasz narodowy przewoźnik?
Epidemia koronawirusa wpłynęła na kondycję turystyki na całym świecie, także w Polsce. Jak się jednak okazuje, w naszym kraju najmniej ucierpiała agroturystyka. Zainteresowanie wypoczynkiem na wsi jest ogromne - do końca września 2020 r. wszystkie kwatery są już zarezerwowane.
Z powodu pandemii plany wakacyjne wielu osób uległy zmianie. Długo wyczekiwane wczasy musiały zostać przeniesione, a nawet odwołane. Czy w takiej sytuacji możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów?
Wygodne i funkcjonalne, a także stylowe plecaki miejskie coraz częściej zauważyć można na ulicach mniejszych i większych miejscowości w całym kraju. Noszą je osoby w różnym wieku. Podpowiadamy, czym się kierować przy zakupie tego typu produktu.
Tysiące turystów spędzało długi weekend na mazurskich jeziorach. Tłok panował na wodzie, w portach i na bulwarach, a w popularnych kurortach trudno było znaleźć wolne miejsca parkingowe. Niestety, prace służbom ratowniczym utrudniali pijani żeglarze. W związku ze zbliżającym się latem ratownicy apelują o rozważny wypoczynek nad wodą. Policja przypomina, że sternikowi pod wpływem alkoholu grożą nawet 2 lata więzienia.
Tadeusz Perkitny i Leon Mroczkiewicz to przedwojenni podróżnicy, którzy w 3,5 roku przebyli 88 tys. km, odwiedzając ponad 40 krajów. Pierwszym, do którego się wybrali, była Szwecja. Poznajcie historię tej niezwykłej wyprawy.
Mazury to jeden z regionów, który warto wziąć pod uwagę podczas planowania wakacyjnych wyjazdów. Razem z Natalią Sitarską przyjrzeliśmy się atrakcjom, które czekają na nas w tym regionie. Co rekomendowała podróżniczka i blogerka?
Szymon Radzimierski to podróżnik, aktor, łowca przygód, autor książek i mówca motywacyjny. Ma zaledwie 13 lat, a na koncie więcej doświadczeń niż niejeden dorosły. W naszym programie Szymon wspominał podróż do Kenii. To była wyjątkowa wyprawa, podczas której jego rodzice adoptowali dwóch chłopców.
Wakacje na wsi to bezpieczny sposób na spędzenie urlopu. Niewielkie gospodarstwa agroturystyczne stanowią doskonałą alternatywę dla hoteli. Dodatkowo ich położenie na peryferiach dużych ośrodków, w otoczeniu przyrody, pozwoli na zachowanie bezpiecznych dystansów między ludźmi. O zaletach agroturystyki opowiadał podróżnik Michał Cessanis.
Gdzieś pomiędzy Mikołajkami a Rucianem-Nidą istnieje osada wyjęta z czasów, gdy ludzie żyli jeszcze w zgodzie z naturą. To Kadzidłowo, raj na ziemi, który stworzyli sobie Danuta i Krzysztof Worobiec.
W Polsce nietrudno o zapierające dech krajobrazy, urokliwą architekturę czy piękne zabytki. Nie brakuje także miejsc tajemniczych i wciąż nieodkrytych, które rzadko pojawiają się w przewodnikach turystycznych. Z podróżnikiem Robertem Szulcem rozmawialiśmy o mało znanych obiektach, które warto zobaczyć w naszym kraju.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku może pochwalić się niezwykłym wnętrzem. Jego autorem jest sam Józef Mehoffer - jeden z najbardziej znanych polskich artystów. Jak to się stało, że krakowski malarz trafił do tego wielkopolskiego miasteczka i postanowił odmienić miejscowy kościół? Historię projektu poznał Łukasz Radwan.
Długi weekend za pasem, a to daje okazję do tego, by wybrać się na zasłużony wypoczynek. Razem z podróżnikiem Dawidem Lasocińskim polecamy więc miejsca w Polsce, które warto odwiedzić w tym czasie. Przyglądamy się też wsi Tokarnia, w której można przenieść się w czasie.
Dziennikarz i podróżnik Jakub Porada postawił sobie jasny cel: „wybrzeże na rowerze”. Takie marzenie kiełkowało w nim od dawna, jednak dopiero pandemia sprawiła, że zdecydował się je zrealizować. Być może tegoroczne wakacje wszyscy będziemy musieli spędzić w Polsce, dlatego warto iść w ślady Jakuba i zaplanować dla siebie coś równie wyjątkowego.
Eva zu Beck to polska youtuberka oraz prezenterka filmów podróżniczych, którą w mediach społecznościowych śledzi ponad 1,5 mln osób. Zwykle jeździ w pojedynkę do miejsc rzadko odwiedzanych przez turystów, takich jak Iran, Irak czy Syria. Nam opowiedziała o swojej pasji do zwiedzania i kwarantannie na jemeńskiej wyspie Sokotra.
Granice wielu państw stopniowo otwierają się na turystów. Nadal jednak wiele osób obawia się ryzyka zakażenia i rezygnuje z zagranicznych wojaży, nawet jeśli wypadają one w odleglejszym terminie. Czy w takiej sytuacji mogą liczyć na zwrot zaliczki, zwłaszcza gdy wykupili opcję all inclusive?
Adam Szostek jest skateboardzistą, który pasję przekuł w pomaganie dzieciom i młodzieży na całym świecie. Na koncie ma m.in. podróże do Palestyny czy Gruzji, gdzie ze swoją deskorolką zmienia codzienność młodych osób. Zobacz, jak to robi.
Wakacyjny urlop dla wielu z nas stanowił dotychczas nagrodę za cały rok ciężkiej pracy. Pandemia koronawirusa w znaczący sposób pokrzyżowała plany dużej liczby osób. Według najnowszych badań ponad połowa Polaków nie zamierza nigdzie wyjeżdżać. W programie rozmawialiśmy o tym, jak zapowiadają się tegoroczne wakacje.
Małgorzata i Krzysztof Rybiccy postawili wszystko na jedną kartę – wzięli w swoich pracach bezpłatne urlopy i razem z dziećmi wyruszyli jachtem w podróż po świecie. Chwilowo plany pokrzyżowała pandemia, przez którą rodzina zatrzymała się na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Jak wygląda jej codzienność?
Dariusz Sobczak z Katowic wraz ze swoją zeszłoroczną wyprawą „Rowerem przez Islandię”, w plebiscycie organizowanym przez National Geographic Polska i National Geographic Travel, został wyróżniony w kategorii „Społeczna Inicjatywa”. Opowiedział nam o tamtej wyjątkowej wyprawie i kolejnych podróżniczych planach.
Od czasu, gdy zamknięto granice, zapanowała niepewność dotycząca tegorocznych wakacji. Nie zapominajmy jednak, że w Polsce mamy mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzenia. Znajdzie się także coś dla mieszczuchów. Co warto odwiedzić w Szczecinie, Łodzi i Bydgoszczy? Opowiedzieli o tym podróżnicy, Eliza i Wojciech Łopacińscy.
Koronawirus rozprzestrzeniając się po świecie, nie ominął Ameryki Południowej. Według WHO kontynent ten stał się nowym ogniskiem pandemii. Niestety zaraza pokrzyżowała plany Polek, które wybrały się w tamte strony w podróż życia. Gdzie utknęły? Co się dzieje w miejscach, w których obecnie przebywają?
Polska rzepakiem stoi. Nie wszyscy wiedzą, że nasz kraj jest jednym z największych na świecie producentów tej rośliny. To z niej powstaje lubiany i używany w wielu kuchniach olej rzepakowy. Same pole natomiast, na których bywa uprawiana, stały się ostatnio ulubionym miejscem wielu znanych osób.
Obywatele 29 państw po przyjeździe do Grecji od 15 czerwca nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusem. Taką informację podało tamtejsze ministerstwo turystyki. Niestety, wśród wymienionych krajów nie ma Polski. Kiedy będziemy mogli wyjechać na urlop do Grecji?
Wakacje już za miesiąc, a wielu z nas wciąż nie wie, jak je spędzi. Trójka wynalazców ruszyła na pomoc wszystkim spragnionym odpoczynku. Skonstruowany przez nich box sprawi, że samochód można zmienić w kamper. Jak to zrobić? O tym Michał Machura, Adam Kamiński i Oskar Szwan opowiedzieli w naszym programie.
Smok Wawelski, Lajkonik i hejnał mariacki to nie jedyne symbole Krakowa. Niektórym gród Kraka kojarzy się przede wszystkim z obwarzankiem. W naszym programie zgłębiliśmy nie tylko historię tego lokalnego przysmaku, ale i proces jego powstawania.
Nadchodzące wakacje ze względu na pandemię koronawirusa spędzimy raczej w Polsce. Nastawmy się, że będzie to inny, ale równie piękny i wyjątkowy czas. W nastawieniu tym pomóc nam mogą bony 1000 plus. Czym są, kto je otrzyma, kiedy będzie można je realizować? Kilka urlopowych zagadek rozwikłał ekspert rynku turystycznego Maciej Nykiel.
Wyspy Owcze to wulkaniczny archipelag należący do Danii. Kilka lat temu miejsce to stało się domem Sabiny Poulsen i jej rodziny. W programie opowiedziała o tym, jak wygląda jej farerskie życie.
W Szklarskiej Porębie nie można się nudzić, nie tylko zimą, ale również wiosną i latem. Na turystów czekają bezpieczne i utwardzane szlaki, bogactwo osobliwości przyrody i zapierające dech w piersiach widoki. Jakie jeszcze atrakcje przygotowano tam dla wielbicieli gór?
Choć tegoroczne wakacje będą inne niż dotychczas, wcale nie muszą być gorsze. Wyjazdy zagraniczne i długie loty transkontynentalne stoją pod znakiem zapytania, dlatego trzeba znaleźć alternatywę. Bohaterowie naszego reportażu już to zrobili. Zainspirujcie się.