Wakacje w Chorwacji. Dobra wiadomość dla tych, którzy planują spędzić tam urlop

Chorwacja
David Clapp/Getty Images
Źródło: Stone RF
Władze w Zagrzebiu zaktualizowały wymagania co do konieczności posiadania testów, świadectw szczepień lub odbywania kwarantanny. Na jakiej liście są Polacy?

Polska na zielonej liście ECDC

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zajmuje się wczesnym wykrywaniem i analizą potencjalnych zagrożeń dla zdrowia w UE. Jak wynika z najnowszych danych ECDC wszystkie polskie województwa zostały sklasyfikowane jako regiony o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem. Znalazły się więc na zielonej liście. Są na nie także wszystkie regiony Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, a także część Chorwacji.

Co oznacza, że Polska jest na zielonej liście ECDC? W związku z tym, że nasz został uznany za region o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem, polscy turyści mogą wjeżdżać do Chorwacji na warunkach obowiązujących przed pandemią, czyli bez testów i kwarantanny poinformowała 17 czerwca Chorwacka Wspólnota Turystyczna w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

Wakacje w Chorwacji – wjazd bez dodatkowych obostrzeń

Bez dodatkowych obostrzeń do Chorwacji można wjechać tylko bezpośrednio z krajów lub regionów, które znalazły się na zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jeżeli osoby jadące do Chorwacji z krajów z zielonej listy po drodze będą podróżować przez region, który nie jest na niej umieszczony, na granicy będzie trzeba udowodnić, że przejeżdżało się przez niego tylko tranzytem. Dowodami, że nie zatrzymywało się na terytorium spoza zielonej listy mogą być opłaty za autostrady, rachunki za paliwo oraz inne dokumenty na podstawie których można będzie określić czasu podróży.

Osoby przyjeżdżające do Chorwacji z terenów Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie są wpisane na zieloną listę ECDC, będą musiały okazać negatywny wynik testu antygenowego, nie starszego, niż 48 godzin lub PCR wykonanego nie wcześniej, niż 72 godziny przed przekroczaniem granicy. Zamiast badania można przedstawić świadectwo szczepień przeciw Covid-19 lub test potwierdzający przebycie infekcji.

Bez żadnych zaświadczeń i testów granicę mogą przekroczyć dzieci do 12 lat, jeśli ich rodzice spełniają warunki wjazdu. Chorwacja tak jak Polska używa już systemu Unijnego Certyfikatu COVID, który ułatwia przedstawianie zaświadczeń.

Zobacz wideo: Chorwacja oczami Roberta Makłowicza

Zobacz także:

Nie odchudzamy się na wakacje. Kobiety mają dość presji: "Tu chodzi o kanon, a powinno chodzić o wolny wybór"

Kiedy zniknie Półwysep Helski pod wodą i ile osób będzie żyć w Polsce za 100 lat? Nowy raport może niepokoić

Ras Al Khaimah – emirat czekający na odkrycie

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stone RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości