Styl Życia

Kiedy zniknie Półwysep Helski pod wodą i ile osób będzie żyć w Polsce za 100 lat? Nowy raport może niepokoić

Styl Życia

Kiedy zniknie Półwysep Helski pod wodą i ile osób będzie żyć w Polsce za 100 lat? Nowy raport może niepokoić

Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością opublikowało drugie wydanie raportu sporządzonego na podstawie prognoz dotyczących przyszłości naszego kraju. Dane zostały opracowane na podstawie wyników wyszukiwarki Google. Jak zatem zmieni się Polska w ciągu 100 lat? Ile osób będzie żyło? Czy uderzy w nas asteroida? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Maciej Jagaciak, inżynier i współtwórca raportu.

Jak badać przyszłość?

- W latach 50., kiedy futurologia dopiero wystrzeliła i Stanisław Lem ją promował, to było takie przekonanie, że można wszystko obliczyć, przeliczyć i będziemy wiedzieć. To jest bardzo kusząca wizja. Chcielibyśmy wiedzieć, co się będzie działo. Natomiast rzeczywistość zweryfikowała to w ten sposób, że się nie da. Dlatego ciekawa dla badaczy jest metoda polegająca na tym, by snuć różne wizje i je po prostu sprawdzać. Interesować się też tym, jak ludzie postrzegają przyszłość i jak ją uwzględniają w codziennych decyzjach. To troszeczkę uchwyciliśmy w tym naszym raporcie  – tłumaczył Maciej Jagaciak, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Podkreślił przy tym, że to nie są ścisłe prognozy. To po prostu połączenie zebranych faktów  z tym, o co pytamy wyszukiwarkę internetową.  

Jak zmieni się Polska w ciągu 100 lat?

Maciej Jagaciak w Dzień Dobry TVN zmierzył się również z szeregiem pytań naszych prowadzących: Gosi Ohme i Filipa Chajzera.

Ile osób będzie żyło w Polsce za 100 lat?

- W 2121 roku wg prognoz, które są, możemy nawet spaść do 15 mln. Biorąc pod uwagę trend depopulacji miast, może nas to zamknąć tylko w dużych ośrodkach. Prawdopodobnie mniejsze miasta staną się miastami-widmami, gdzie będzie hulał wiatr i ewentualnie przyroda będzie się wdzierała. Znamy to ze Stanów Zjednoczonych czy Chin, gdzie niektóre nieudane inwestycje zostają jako miasta-duchy – tłumaczył inżynier.

Kiedy wyłowimy ostatnią rybę z Bałtyku?

- Z tego, co pamiętam, to pod koniec lat 40., będzie ostatnia wyłowiona ryba. Przewidywany jest 2049 rok – ostatnia ryba w Polsce zostaje wyłowiona przy aplauzie, kamerach i wielkim szumie – odpowiedział.

Kiedy zniknie Półwysep Helski?

- To wszystko zależy od tego, jak szybko będzie się podnosił poziom mórz. Znów tutaj bardzo daleko sięgamy w czasie, bo jest to jednak 100-letnia perspektywa. Przewidywanie jest takie, że w ciągu tych 100 lat do 2 metrów wzrośnie poziom Bałtyku, więc prawdopodobnie Półwysep Helski nie będzie już istniał. Prawdopodobnie cała delta Wisły będzie też pod wodą - mówił.

Czy uderzy w nas asteroida?

- To są takie przewidywania, które pojawiają się ciągle. One są stałym elementem w naszym raporcie. Jedna ma uderzyć w latach 30., druga dopiero za 100 lat. Obserwujemy, co się dzieje na niebie i faktycznie, coś tam leci w naszym kierunku. Może trafi, a może minie. To się wszystko zweryfikuje – podkreślił.

Czy sztuczna inteligencja zapanuje nad światem? Kiedy polska gospodarka wyprzedzi niemiecką? Posłuchaj całej rozmowy z Maciejem Jagaciakiem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Horoskop dzienny na piątek. Zainwestujmy czas i energię w dobrze rokujące projekty

Czerwcowe zioła na topie. Co możemy wyczarować z darów natury?

Wstrząsający przypadek 33-latka z Alzheimerem. Żona o objawach jego choroby: "Wlewał mi wodę do gardła, tak, żebym się utopiła"

Co sądzisz o tym artykule?
59
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0