Epidemiczna mapa ze strefami, która pokazuje możliwości przemieszczania się po krajach Europy w związku z trwającą pandemią COVID-19, opracowana została przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).
Co oznacza strefa zielona?
Strefa zielona obejmuje miejsca, w których wskaźnik nowych zakażeń w ciągu ostatnich 14. dni jest mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnych testów wynosi poniżej 4 % lub 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnych testów - mniejszy niż 1 %.
Województwo lubelskie w strefie pomarańczowej
Zielona strefa obejmuje niemal cała Polskę, prócz województwa lubelskiego. Region ten aktualnie objęty jest strefą pomarańczową. Oznacza to, że na tym obszarze wskaźnik nowych zakażeń z 14. dni jest mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnych testów równy 4 % lub więcej. Może też oznaczać, że wskaźnik nowych zakażeń z 14. dni waha się między 50 a 75 i wskaźnik pozytywnych testów jest równy 1 % lub więcej. Inną opcją jest wskaźnik z 14 dni, który wynosi między 75 a 200, a pozytywnych testów jest poniżej 4 %.
Kraje w strefie zielonej, pomarańczowej, czerwonej
Jedyne kraje, których cały obszar znalazł się w strefie zielonej to Węgry, Rumunia i Islandia. Poza tym niemal cała Finlandia, część Bułgarii, północno-wschodnie rejony Niemiec, północne rejony Norwegii oraz Sardynia.
Większość Europy objęta została strefą pomarańczową. Z kolei strefą czerwoną, gdzie sytuacja jest w dalszym ciągu trudna, objęto centralne rejony Hiszpanii, całą Holandię i Łotwę, północne tereny Danii, południową oraz północną część Szwecji.
Zobacz też:
Planujesz wyjazd do Chorwacji? To musisz wiedzieć przed wakacjami
Paszporty covidowe - jak działają i kto może jej otrzymać? "Dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów"
Zobacz video: Wakacje w Polsce czy za granicą – gdzie będzie taniej?
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Moment RF