Paszporty covidowe - jak działają i kto może jej otrzymać? "Dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów"

Dzień Dobry TVN

Od 1 lipca we wszystkich krajach wspólnoty zaczną obowiązywać tzw. paszporty covidowe. Osoby, które je otrzymają bez większych przeszkód będą mogły podróżować po krajach należących do Unii Europejskiej. Kto może otrzymać taki dokument? Czy będą one wydawane także dzieciom, których szczepienia właśnie się rozpoczynają? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 i Maciejem Nyklem, ekspert rynku turystycznego.

Paszport covidowy - kto go otrzyma?

Już od 1 lipca w całej Unii Europejskiej ma zacząć obowiązywać tzw. paszport covidowy. Dzięki temu dokumentowi każdy obywatel Unii będzie mógł swobodnie podróżować po krajach należących do Wspólnoty, ale nie tylko. Paszporty będą honorowane także przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein. - Niektóre kraje już wprowadziły tzw. Europejski Certyfikat Szczepień. Od 2 czerwca obowiązuje w Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Dani, Czechach, Niemczech oraz w Polsce. Każdy z nas może go pobrać z internetowego konta pacjenta - mówił w Dzień Dobry TVN Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

Warto dodać, że dostępne będą trzy rodzaje certyfikatów - dla osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz tych, które wykonały test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.- W przypadku osób zaszczepionych certyfikat będzie ważny przez rok od podania ostatniej dawki, a w Polsce dodatkowo dopiero po 14 dniach od zaszczepienia pełną dawką. Dla ozdrowieńców będzie ważny przez 180 dni, czyli pół roku. W przypadku testu PCR oraz antygenowego zachowuje on ważność przez 48 godzin - tłumaczył ekspert.

Czy podróżowanie z dzieckiem będzie możliwe?

Takie certyfikaty będą otrzymywały także dzieci. Oznacza to, że młodzież - zgodnie z decyzją Europejskiej Agencja Leków - również będzie szczepiona przeciwko COVID-19. Na tę chwilę Agencja zezwoliła na szczepienie dzieci między 12. a 17. rokiem szczepionką Pfizer. W ocenie dr Pawła Grzesiowskiego, eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 to bardzo dobra decyzja.

- To niezwykle istotne, aby jak największa ilość dzieci została zaszczepiona. Po pierwsze dzieci rzadko chorują na COVID-19, ale chorują. Też może się to skończyć źle dla dziecka, z powikłaniami, które mogą prowadzić do bardzo ciężkich powikłań. Dużo mówiło się o zespole PIMS, czyli wieloukładowym zespole zapalnym. Stanowi on zagrożenie dla życia dziecka, a szczepienia chronią przed jego wystąpieniem - mówił w Dzień Dobry TVN dr Paweł Grzesiowski.

Zdaniem specjalisty szczepienia wśród dzieci dają większe szanse na to, że osiągniemy w Polsce odporność populacyjną na COVID-19.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów COVID. Czy tylko osoby z paszportem covidowym będą mogły podróżować?

Drętwienie rąk po szczepieniu na COVID-19. Czy można przyjąć drugą dawkę?

Promienie słoneczne mogą zabić koronawirusa? "W ten sposób można wyjaśnić sezonowość pandemii"

Autor: Katarzyna Oleksik

podziel się:

Pozostałe wiadomości