Styl Życia

Czerwcowe zioła na topie. Co możemy wyczarować z darów natury?

Styl Życia

Czerwcowe zioła na topie. Co możemy wyczarować z darów natury?

Czerwiec to doskonały moment, by czerpać z natury. Pogoda sprzyja spacerom, więc idąc do lasu, na łąkę czy biegając po polu, zwróćmy uwagę na to, co możemy znaleźć na wyciągnięcie ręki lub niemal pod nogami. O czym mowa? O czerwcowych ziołach, które aż kuszą na każdym kroku, by je zbierać. O tym, jak dobrze je wykorzystać opowiedział nam botanik, zielarz Krzysztof Kalemba. 

Jakie zioła są dla nas dostępne w czerwcu?

W czerwcu mamy niesamowitą okazję spotkać mnóstwo różnorodnych kwiatów. Jak przyznał specjalista, to właśnie na przełomie wiosny i lata na łąkach, polach i w lasach kwitnie najwięcej gatunków roślin. Jest to więc doskonały moment, aby czerpać z natury. Maki, chabry bławatki, piwonie, rumianek, tymianek czy lipa, to wszystko działa pozytywnie na nasze zdrowie oraz urodę.

Kiedy już uda nam się zebrać kolorowe bukiety kwiatów i ziół pozostaje pytanie, co z nimi zrobić. Zdaniem Krzysztofa, większość roślin, które spotykamy na polach i łąkach ma zastosowanie kosmetyczne. Możemy przygotować więc z nich toniki, które będą działać przeciwzapalnie, łagodząco, a także zmiękczą naskórek.

Jeżeli chcemy zapewnić sobie zdrowie przy przeziębieniu, a także poprawić metabolizm to mamy ku temu tymianek, czyli macierzankę oraz lebiodkę

  – powiedział.

Dużo kwiatów ma także właściwości chroniące wątrobę, dlatego czyśćca, ostrożeń warzywny i gwiazdnice warto regularnie dodawać do posiłków. Kwiaty te są jak najbardziej jadalne, jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jakie gatunki roślin możemy wykorzystać w naszej kuchni, w sieci znajdziemy dokładne opisy. Kwiat lipy idealnie sprawdzi się jako napar.

Rośliny odstraszające insekty

Wśród roślin znajdują się także gatunki, które potrafią stale odstraszać niechciane insekty. Właściwości takie mają trędownik oraz czyściec, rosnące w lasach. Niestety gatunki te charakteryzują się także specyficznym, nieprzyjemnym zapachem, ale to właśnie dzięki niemu odstraszają także komary czy klesze. W domowych warunkach warto więc sporządzać sobie antykleszczową mgiełkę, dzięki, której, idąc do lasu, będziemy czuć się bezpieczniej. Jak ją wykonać?

Antykleszczowa mgiełka

Przygotuj 10 ml olejku cedrowego i 10 ml olejku z eukaliptusa cytrynowego. W małym garnuszku sporządź mocny wywar z kwiatów wrotyczu i trędownika. Odlej 20 ml wywaru, dodaj 10 ml spirytusu i połącz go z olejkami. Gotową mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem - przed użyciem wstrząśnij. Przechowuj w lodówce.

Zioła są idealne na każdą okazję. Do czego jeszcze możemy je wykorzystać? Zobaczcie wideo.

"Zioła na każdą okazję"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

 Zobacz też:

Reporter: Katarzyna Chętnik
Co sądzisz o tym artykule?
74
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0