Styl Życia

Czerwcowe zioła na topie. Co możemy wyczarować z darów natury?

Styl Życia

Czerwcowe zioła na topie. Co możemy wyczarować z darów natury?

Czerwiec to doskonały moment, by czerpać z natury. Pogoda sprzyja spacerom, więc idąc do lasu, na łąkę czy biegając po polu, zwróćmy uwagę na to, co możemy znaleźć na wyciągnięcie ręki lub niemal pod nogami. O czym mowa? O czerwcowych ziołach, które aż kuszą na każdym kroku, by je zbierać. O tym, jak dobrze je wykorzystać opowiedział nam botanik, zielarz Krzysztof Kalemba. 

Jakie zioła są dla nas dostępne w czerwcu? Jakie mają właściwości?

W czerwcu mamy niesamowitą okazję spotkać mnóstwo różnorodnych kwiatów. Jak przyznał specjalista, to właśnie na przełomie wiosny i lata na łąkach, polach i w lasach kwitnie najwięcej gatunków roślin. Jest to więc doskonały moment, aby czerpać z natury. Maki, chabry bławatki, piwonie, rumianek, tymianek czy lipa, to wszystko działa pozytywnie na nasze zdrowie oraz urodę.

Kiedy już uda nam się zebrać kolorowe bukiety kwiatów i ziół pozostaje pytanie, co z nimi zrobić. Zdaniem Krzysztofa, większość roślin, które spotykamy na polach i łąkach ma zastosowanie kosmetyczne. Możemy przygotować więc z nich toniki, które będą działać przeciwzapalnie, łagodząco, a także zmiękczą naskórek.

Jeżeli chcemy zapewnić sobie zdrowie przy przeziębieniu, a także poprawić metabolizm to mamy ku temu tymianek, czyli macierzankę oraz lebiodkę

  – powiedział.

Dużo kwiatów ma także właściwości chroniące wątrobę, dlatego czyśćca, ostrożeń warzywny i gwiazdnice warto regularnie dodawać do posiłków. Kwiaty te są jak najbardziej jadalne, jeśli jednak nie jesteśmy pewni, jakie gatunki roślin możemy wykorzystać w naszej kuchni, w sieci znajdziemy dokładne opisy. Kwiat lipy idealnie sprawdzi się jako napar.

Czerwcowe zioła i inne rośliny odstraszające owady

Wśród roślin znajdują się także gatunki, które potrafią stale odstraszać niechciane insekty. Właściwości takie mają między innymi trędownik oraz czyściec, rosnące w lasach. Niestety gatunki te charakteryzują się także specyficznym, nieprzyjemnym zapachem, ale to właśnie dzięki niemu odstraszają  komary czy klesze. 

Zobacz też: Rośliny i inne sposoby na komary

Do innych roślin, które można posadzić w domu czy ogrodzie w celu odstraszenia owadów, zalicza się lawenda. Dzięki charakterystycznym olejkom zapachowym, skutecznie odstrasza komary oraz mole. Nie przepadają również za miętą. Sadząc ją w swoim ogrodzie należy mieć na uwadze, że intensywnie się rozrasta. Uciążliwe muszki z powodzeniem odstrasza popularna pelargonia. Dobrym odstraszaczem komarów jest również doniczkowy mirt. Świetnie z insektami radzą sobie również popularne niegdyś aksamitki.

Zobacz też: Rośliny skutecznie odstraszające kleszcze

Antykleszczowa mgiełka przed wyjściem do lasu

Przed wyprawą w zielone tereny w poszukiwaniu czerwcowych ziół i nie tylko, warto w domowych warunkach sporządzać sobie antykleszczową mgiełkę, dzięki, której będziemy czuć się bezpieczniej. 

Przygotuj 10 ml olejku cedrowego i 10 ml olejku z eukaliptusa cytrynowego. W małym garnuszku sporządź mocny wywar z kwiatów wrotyczu i trędownika. Odlej 20 ml wywaru, dodaj 10 ml spirytusu i połącz go z olejkami. Gotową mieszankę przelej do butelki ze spryskiwaczem - przed użyciem wstrząśnij. Przechowuj w lodówce.

Zioła są idealne na każdą okazję. Do czego jeszcze możemy je wykorzystać? Zobaczcie wideo.

"Zioła na każdą okazję"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

 Zobacz też:

Reporter: Katarzyna Chętnik
Co sądzisz o tym artykule?
74
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0