Koronawirus w Chorwacji
Chorwacja była odizolowana od połowy marca. Działały jedynie sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe. Do tej pory w tym kraju zarejestrowano 1 981 przypadków Covid-19, zmarło 50 osób.
Sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. Możemy stopniowo - powtarzam, stopniowo - wznawiać działalność gospodarki. Musimy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie zmarnować tego, co dotychczas osiągnęliśmy
- stwierdził premier Chorwacji Andrej Plenković.
Chorwacja łagodzi restrykcje
Od poniedziałku 27. kwietnia otwarte będą wszystkie sklepy, poza tymi zlokalizowanymi w wielkich centrach handlowych. Ponownie zostaną otwarte firmy, które mogą świadczyć usługi bez konieczności bliskiego kontaktu z klientami, np. krawieckie lub agencje turystyczne.
Ponownie otworzymy biblioteki, księgarnie i muzea. Transport publiczny w miastach zacznie ponownie działać
- zapowiedział chorwacki premier na posiedzeniu rządu.
Od 4 maja usługi wymagające bliskiego kontaktu fizycznego, jak salony piękności i fryzjerskie, także zostaną otwarte - po warunkiem stosowania szczególnych środków ochronnych.
Od 11 maja zgromadzenia do 10 osób będą dozwolone przy zachowaniu bezpiecznej odległości, a duże centra handlowe zostaną ponownie otwarte. Tego dnia najmłodsi uczniowie wrócą do szkół podstawowych. Od tej samej daty będą mogły wznowić działalność bary i restauracje, jednak klienci będą mogli przebywać wyłącznie na zewnątrz, stosując odpowiednie środki ochrony.
Imprezy publiczne i wielkie publiczne zgromadzenia będą w dalszym ciągu zabronione. Musimy być w pogotowiu. Ten wirus tego wymaga. Jest to krok w kierunku reaktywacji działalności gospodarczej, ale jednocześnie musimy dalej się chronić
- podkreślił premier Andrej Plenković. Jak dodał, restrykcje mogą zostać przywrócone, jeśli sytuacja epidemiczna pogorszy się.
Rząd nie opublikował jeszcze prognoz dotyczących wpływu koronawirusa na gospodarkę w tym roku, a zwłaszcza na branżę turystyczną, która stanowi znaczny odsetek PKB Chorwacji. Kraj ten jest m.in. bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży Polaków.
Zobacz też:
- Koronawirus chorobą zawodową? Jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia
- Polska badaczka, która pracuje nad szczepionką na koronawirusa: „Pierwsze wyniki są bardzo pozytywne”
- Niepłodność w dobie koronawirusa. Ekspert: "Żeby było jasne, czeka nas baby boom"
Autor: Luiza Bebłot
Konsultant: Luiza Bebłot
Źródło: PAP