Newsy

Chorwacja łagodzi restrykcje związane z Covid-19. Od kiedy?

Chorwacja

Fot. Getty Images/Janoka82

Newsy

Chorwacja łagodzi restrykcje związane z Covid-19. Od kiedy?

Chorwacja

Fot. Getty Images/Janoka82

Od przyszłego tygodnia Chorwacja złagodzi restrykcje w przemieszczaniu się ludności, które  zostały wprowadzone miesiąc temu w związku z koronawirusem. Otwarte zostaną sklepy, a w miastach ruszy transport publiczny - poinformował chorwacki premier Andrej Plenković.

Koronawirus w Chorwacji

Chorwacja była odizolowana od połowy marca. Działały jedynie sklepy spożywcze, apteki i stacje benzynowe. Do tej pory w tym kraju zarejestrowano 1 981 przypadków Covid-19, zmarło 50 osób.

Sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą. Możemy stopniowo - powtarzam, stopniowo - wznawiać działalność gospodarki. Musimy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie zmarnować tego, co dotychczas osiągnęliśmy

- stwierdził premier Chorwacji Andrej Plenković.

Chorwacja łagodzi restrykcje 

Od poniedziałku 27. kwietnia otwarte będą wszystkie sklepy, poza tymi zlokalizowanymi w wielkich centrach handlowych. Ponownie zostaną otwarte firmy, które mogą świadczyć usługi bez konieczności bliskiego kontaktu z klientami, np. krawieckie lub agencje turystyczne.

Ponownie otworzymy biblioteki, księgarnie i muzea. Transport publiczny w miastach zacznie ponownie działać

- zapowiedział chorwacki premier na posiedzeniu rządu.

Od 4 maja usługi wymagające bliskiego kontaktu fizycznego, jak salony piękności i fryzjerskie, także zostaną otwarte - po warunkiem stosowania szczególnych środków ochronnych.

Od 11 maja zgromadzenia do 10 osób będą dozwolone przy zachowaniu bezpiecznej odległości, a duże centra handlowe zostaną ponownie otwarte. Tego dnia najmłodsi uczniowie wrócą do szkół podstawowych. Od tej samej daty będą mogły wznowić działalność bary i restauracje, jednak klienci będą mogli przebywać wyłącznie na zewnątrz, stosując odpowiednie środki ochrony.

Imprezy publiczne i wielkie publiczne zgromadzenia będą w dalszym ciągu zabronione. Musimy być w pogotowiu. Ten wirus tego wymaga. Jest to krok w kierunku reaktywacji działalności gospodarczej, ale jednocześnie musimy dalej się chronić

- podkreślił premier Andrej Plenković. Jak dodał, restrykcje mogą zostać przywrócone, jeśli sytuacja epidemiczna pogorszy się.

Rząd nie opublikował jeszcze prognoz dotyczących wpływu koronawirusa na gospodarkę w tym roku, a zwłaszcza na branżę turystyczną, która stanowi znaczny odsetek PKB Chorwacji. Kraj ten jest m.in. bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży Polaków. 

Zdrowie TVN

Zobacz też:

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
77
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0