Klimat Dżibuti
Dżibuti uważane jest za jeden z najgorętszych krajów na świecie. Państwo położone jest w klimacie podrównikowym suchym, który charakteryzuje się wyjątkowo upalnymi dniami – średnia temperatura w styczniu to 25–30℃, natomiast w sierpniu aż 33–35℃. Dodatkowo w Dżibuti jest bardzo sucho, a suma rocznych opadów często nie przekracza 100 mm.
Warto również wiedzieć, że w okresie od maja do września temperatura w Dżibuti przekracza często 50℃. Takie warunki w znaczący sposób mogą utrudnić, a wręcz uniemożliwić zwiedzanie tego niewielkiego kraju. W związku z tym uważa się, że najlepszym momentem na odwiedzenie Dżibuti są miesiące między listopadem a kwietniem.
Czym wyróżnia się stolica Dżibuti? Ciekawostki
Dżibuti to nie tylko nazwa afrykańskiego państwa, ale również jego stolicy. Miasto to przyciąga kilkoma ciekawymi zakątkami. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Plac Menelika. Co ważne, występuje on również pod nazwą Place du 27 Juin 1977, a jego zadaniem jest upamiętnienie odzyskania przez kraj niepodległości. Miejsce to stanowi centrum Dżibuti i jest pełne restauracji, barów i sklepów z pamiątkami. Wzrok przyciągają tam również budynki wyróżniające się architekturą okresu kolonialnego.
Innym interesującym miejscem w Dżibuti jest bazar Marche Central. Można na nim znaleźć praktycznie wszystko – zarówno produkty spożywcze (m.in. orientalne owoce i warzywa), jak i ubrania czy pamiątki z podróży. Tuż obok niego wznosi się Hamoudi Mosque, czyli najstarszy meczet w mieście, wyróżniający się wysoką wieżą. Warto również zwrócić uwagę na port morski w Dżibuti, będący jednym z największych tego typu obiektów w Afryce.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że stolica stanowi najbardziej rozwinięte miasto państwa Dżibuti. Mimo to warto odwiedzić także inne miejscowości, zwłaszcza Tadżurę, czyli najstarszy ośrodek miejski tych terenów oraz Dikhil, będący trzecim co do wielkości miastem w kraju.
Przyrodnicze atrakcje Dżibuti
Stolica Dżibuti może okazać się bardzo ciekawym przystankiem w podróży. Za największe atrakcje tego kraju uznaje się malowniczą przyrodę i piękne, afrykańskie widoki.
Jedno z najwspanialszych miejsc w Dżibuti to bez wątpienia jezioro Lac Assal. Stanowi ono najniższy punkt Afryki, ponieważ leży w depresji – ok. 153 metry p.p.m.
Ciekawostką związaną z Dżibuti jest to, że znajdujące się na jego terenie Lac Assal uważane jest za drugie najbardziej zasolone jezioro na świecie. Warto więc się tam wybrać, by na własne oczy zobaczyć ten niezwykły cud natury.
Innym ciekawym jeziorem, tym razem zlokalizowanym na granicy Dżibuti i Etiopii, jest Lac Abbé, znane też jako Abie Hajk. Słynie z występujących na jego brzegu stromatolitów, czyli wapiennych formacji skalnych układających się w fantazyjne kształty, które tworzą wyjątkowo bajkowe krajobrazy. Atrakcją jeziora są też brodzące w nim kolonie flamingów i pelikanów, których kolor wspaniale kontrastuje z barwą wody.
Ważnym elementem krajobrazu Dżibuti jest także wulkan szczelinowy Ardoukôba, który wznosi się na wysokość 298 metrów n.p.m. Co ciekawe, pozostawał w uśpieniu przez ok. 3000 lat, aż do 1978 roku, kiedy nastąpiła jego ostatnia erupcja.
Niezwykle fascynujący obszar Dżibuti to również Park Narodowy Forêt du Day obejmujący powierzchnię 14 km². Zlokalizowany jest na terenie Gór Goda, na zachód od Tadżury i stanowi prawdziwą przyrodniczą perełkę. W parku narodowym w Dżibuti można bowiem znaleźć wiele interesujących okazów fauny i flory, w tym niepowtarzalne gatunki endemiczne. To ogromna zaleta dla wszystkich miłośników przyrody.
Osoby, które nie przepadają za zielonymi krajobrazami, mają szansę zobaczyć również skrajnie odmienne tereny. Na terytorium Dżibuti w Afryce znajdują się bowiem interesujące pustynie, np. Petit Barra czy Grand Barra.
Z kolei turyści, którym marzy się spokojny odpoczynek, mogą wybrać się na plażę Khor Ambado. Umożliwia ona zarówno pływanie i uprawianie snorkelingu, jak i leniwe wygrzewanie się na słońcu.
Oprócz tego w Dżibuti znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Do niezwykle interesujących można zaliczyć m.in. zatokę Ghoubbet al-Kharab, Diabelską Wyspę czy siedzibę miejscowego tropikalnego akwarium.
Zobacz także:
- Uczeń na dwa etaty. Jak nie przytłoczyć dziecka nadmiarem obowiązków?
- Niepełnosprawny uczestnik w 10. edycji "Top Model" o swoich protezach: "Ma to swoje plusy"
- "Farma Iluzji" - niezwykła przygoda, edukacja i rozrywka dla całej rodziny
Zobacz wideo: Podróże na raty. Chce odwiedzić 100 krajów w 5 lat
Autor: Adrian Adamczyk