Dubrownik – atrakcje turystyczne, ciekawostki i ważne informacje

Dubrownik - zwiedzanie
Sasipa Muennuch/Getty Images
Źródło: Moment RF
Dubrownik w Chorwacji to miasto, które nazywa się perłą Adriatyku. Nie bez powodu! Pięknych miejsc i zabytków jest tutaj tak wiele, że nie sposób zobaczyć ich wszystkich w ciągu jednego dnia.

Dubrownik to miasto położone przy wybrzeżu Chorwacji, w rejonie zwanym Dalmacją. Jego bogata historia sięga aż do czasów starożytnych, dzięki czemu w mieście możemy podziwiać wiele bezcennych obiektów historycznych. Niezwykły czar Dubrownika zainspirował nawet twórców serialu „Gra o tron” – to tutaj nakręcono wiele jego kultowych scen.

Historia miasta Dubrownik – Chorwacja, Republika Dubrownicka i Jugosławia

Według archeologów, teren dzisiejszego Dubrownika zamieszkiwany jest od około VI wieku n.e. Na przełomie XV i XVI wieku nastąpił tu gwałtowny rozkwit gospodarczy i polityczny. Powstała niepodległa Republika Dubrownicka, która szybko stała się jednym z najważniejszych miast-państw na mapie Europy.

Dramatycznym momentem w historii okazał się rok 1667, kiedy to miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Życie straciło wówczas aż 75% ludności Republiki Dubrownickiej. W 1806 miasto zostało podbite przez Napoleona. W kolejnych latach, mocą postanowień kongresu wiedeńskiego, Dubrownik podporządkowany został Austrii. Stan ten trwał aż do 1918 roku, kiedy to powstała Jugosławia.

Po zakończeniu II wojny światowej w Dubrowniku zaczęła rozkwitać turystyka, która przynosiła Jugosławii olbrzymie zyski. To między innymi z tego względu po upadku ustroju komunistycznego Serbowie nie chcieli dopuścić do odseparowania Chorwacji od Jugosławii. Od października 1991 do maja 1992 w mieście toczyły się walki, w wyniku których zginęło ponad 3 tysiące osób. Ponad połowa zabytkowych budynków Dubrownika została uszkodzona.

Współcześnie po zniszczeniach z początku lat 90. właściwie nie ma już śladów. Najważniejsze zabytki miasta zostały odbudowane – m.in. z pomocą polskich architektów i inżynierów.

Pogoda – Chorwacja, Dubrownik

Klimat w Dubrowniku sprawia, że miasto to można odwiedzać o dowolnej porze roku.

Średnia temperatura zimą (od grudnia do lutego) wynosi tutaj około 13℃. Wiosną (od marca do maja) średnia temperatura wynosi ponad 17℃. Latem (od czerwca do sierpnia) możemy spodziewać się umiarkowanych upałów – temperatura waha się w okolicy 27℃. Jesienią (od września do listopada) temperatura oscyluje w granicy 20℃.

Dubrownik – Stare Miasto i najważniejsze atrakcje

Odwiedzając Dubrownik, zwiedzanie warto rozpocząć wcześnie rano. Będziemy mieli wówczas szansę na uniknięcie tłumów i spokojny spacer. Co warto zobaczyć w Dubrowniku? Oto najważniejsze atrakcje turystyczne miasta:

· mury obronne – o długości 1940 i wysokości 25 metrów, otaczają całe miasto. Mury budowane były przez wiele wieków, od IX do XVII. Z tego względu ich poszczególne fragmenty znacznie się od siebie różnią. Turyści mogą wybrać się na spacer po murach, z których roztacza się zachwycająca panorama miasta;

· Placa – to główna ulica miasta, przy której znajduje się wiele sklepików, restauracji i kawiarni. Przechadzając się nią, warto zajrzeć do kościoła św. Zbawiciela, który jest jedynym obiektem sakralnym w mieście, który przetrwał trzęsienie ziemi z 1667 roku;

· Wielka Fontanna Onufrego – zlokalizowana przy ulicy Placa, zbudowana na początku XV wieku. Na pierwszy rzut oka zupełnie nie przypomina ona fontanny – jest to pokaźnych rozmiarów budowla z 16 kranami i wieloma ornamentami. Lokalna legenda mówi, że obmycie rąk w każdym z kranów pomaga spełnić wybrane marzenie;

· Plac Luza i pałac Sponza – budowla ta powstała w roku 1522 i przetrwała trzęsienie ziemi z XVII wieku. Obecnie znajduje się tu Archiwum Republiki Dubrownickiej, w którym oglądać można m.in. manuskrypty sprzed prawie tysiąca lat;

· Kolumna Rolanda – zlokalizowana na samym środku placu Luza, stanowi jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań w mieście. Kolumna przedstawia postać słynnego rycerza z Pieśni o Rolandzie i została wzniesiona w 1418 roku. Mieszkańcy Dubrownika przez wiele lat traktowali ją jako symbol wolności i niepodległości miasta;

· Pałac Rektorów – na jego dziedzińcu podczas miesięcy letnich odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Charakterystycznym elementem pałacu jest zegar zatrzymany na godzinie 5.45 – godziny, o której wojska Marmonta wkroczyły do miasta, kładąc kres Republice Dubrownickiej.

Plaża – Dubrownik

W pobliżu murów Starego Miasta znajduje się żwirowa plaża Banje. Można na niej wypoczywać i uprawiać sporty wodne, np. grać w piłkę wodną. Niewiele dalej położona jest plaża św. Jakuba, przez wielu uznawana za najpiękniejszą w Dubrowniku . Znajduje się ona w niewielkiej zatoczce, w pobliżu ścisłego centrum miasta. Oprócz opalania i kąpieli w przejrzystym Adriatyku można tu korzystać również z nart wodnych czy kajaków.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Mateusz Waligóra rusza wzdłuż Bałtyku

DD_20210905_Waligora_REP
Mateusz Waligóra rusza wzdłuż Bałtyku
Źródło: Dzień Dobry TVN
podziel się:

Pozostałe wiadomości