Co warto zobaczyć w Algarve i kiedy pojechać? Zabytki, atrakcje i najpiękniejsze plaże

Co warto zobaczyć w Algarve i kiedy pojechać? Zabytki, atrakcje i najpiękniejsze plaże
Co warto zobaczyć w Algarve i kiedy pojechać? Zabytki, atrakcje i najpiękniejsze plaże
Źródło: Busà Photography/Getty Images
Portugalskie Algarve to region, i zarazem kraina historyczna, usytuowana na południu kraju. Wysokimi temperaturami, atrakcjami, zabytkami i prawdopodobnie najpiękniejszymi plażami Algarve co roku przyciąga około siedmiu milionów turystów. Sprawdzamy, co warto zobaczyć w tym regionie.
Jak zaplanować wakacyjną podróż autem?
Źródło: Dzień Dobry Wakacje

Znane z przepięknego wybrzeża i piaszczystych plaż Algarve to miejsce, które przez cały rok pozostaje ciepłe i słoneczne. W tym stosunkowo niedużym regionie tętni turystyka, a największe miasta – Faro, Portimão, Lagos, bogate są w atrakcje turystyczne, restauracje i hotele (także cztero- i pięciogwiazdkowe). Warto zwiedzić również zabytki Algarve – kościół św. Antoniego w Lagos, plac katedralny w Fargo czy nowoczesne zoo w Albufeirze.

Raj na ziemi, czyli portugalskie Algarve

Portugalskie Algarve jest krainą historyczną i najbardziej wysuniętym na południe regionem. Wybrzeże Algarve przebiega wzdłuż Oceanu Atlantyckiego. Nie uwzględniając Cypru i poszczególnych, niezamieszkanych wysp Włoch, Algarve jest najbardziej przybliżonym do Afryki regionem Europy. Na wschodzie graniczy z Hiszpanią, na zachodzie zaś znajduje się Przylądek Świętego Wincentego. Granice Algarve pokrywają się z granicami administracyjnymi dystryktu Faro.

Algarve często określane jest mianem raju na ziemi i to nie tylko przez przewodniki turystyczne. To faktycznie nietuzinkowe miejsce, które corocznie odwiedzane jest przez około 7 milionów turystów z całego świata. Region słynie przede wszystkim z niesamowitych lagun morskich. Algarve, bogate w piękne plaże, daje możliwość wypoczynku na bardzo wysokim poziomie, porównywalnym do wakacji w takich turystycznych rejonach jak Bahama czy Majorka.

Najpiękniejsze plaże Algarve – pomysły na wycieczkę

Jeżeli zastanawiamy się, do którego konkretnie miasta regionu Algarve chcielibyśmy się udać, pamiętajmy, że prawie całe wybrzeże w tym regionie pokryte jest lagunami. Największe plaże w Algarve znajdziemy w czterech miastach portowych. Są to:

 • Albufeira – miasto usytuowane na południowym wybrzeżu Algarve pomiędzy Faro a Lagos. Obfituje w wiele piaszczystych plaż, z których najpiękniejszymi są prawdopodobnie Praia da Oura , Praia Maria Luisa oraz Praia da Coelha. Więcej na temat Albufeirze przeczytasz tutaj.
  • Portimão – znany cel podróży wielu turystów, czemu trudno się dziwić – w położonym u wybrzeży oceanu mieście znajdziemy aż trzy duże plaże: Praia da Rocha , Praia da Prainha i Praia dos Três Irmãos (jest to jedna z najszerszych plaż w Portugalii). Wszystkie plaże Portimão są niezwykle malownicze.
   • Carvoeiro – w tej urokliwej miejscowości skorzystamy z walorów plaży Praia do Carvoeiro (czyli po prostu Plaży Carvoeiro). W sezonie bywa bardzo zatłoczona, ale poza latem warto tu przyjechać dla niezwykłych krajobrazów i klimatu małego, morskiego miasta, które – oprócz nowoczesnych atrakcji turystycznych – sprawia wrażenie, jakby „zatrzymało się w czasie”.
    • Lagos – jeden ze słynniejszych ośrodków turystycznych, nieopodal którego znajduje się niezwykle urokliwa, otoczona klifami i znana z pocztówek plaża Praia do Camilo . Lagos jest największym miastem znajdującym się w południowo-zachodniej części Algarve.
     • Alvor – znajduje się tutaj jedna, ale bardzo dobrze zadbana i bardzo długa plaża – Praia de Alvor . Plaża bogata jest w liczne zatoczki i malownicze klify. Kilometr od niej znajduje się obszar starego nabrzeża w Alvor.

      Zjawiskowym elementem przepięknych plaż Algarve są występujące tutaj klify . Choć plaże są piaszczyste, a wybrzeże nie jest strome, to obecność pojedynczych klifów, wielkich kamieni, dodaje uroku lagunom. Często klify posiadają szczeliny, tworzące małe tunele .

      Algarve – co warto zobaczyć? Zabytki i atrakcje regionu

      Na zwiedzanie Algarve warto przeznaczyć więcej czasu zwłaszcza ze względu na to, że region ten obfituje w wiele ciekawych atrakcji. Algarve w średniowieczu było osobnym królestwem, następnie podmiotem wchodzącym w skład Królestwa Portugalii i Algarve. Z tego powodu znajdziemy w tym regionie wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia. Będąc w Fargo, stolicy administracyjnej dystryktu, warto zobaczyć plac katedralny ( Largo da Se ), przy którym rosną drzewa pomarańczy. W mieście znajduje się też Kaplica Kości, mieszcząca ponad 1000 kości mnichów.

      Z kolei w Albufeirze znajduje się jedno z największych zoo w Portugalii ( Zoo Marine ). Będąc w Lagos, warto odwiedzić jeden z najbardziej zabytkowych kościołów Algarve – kościół św. Antoniego. Przy okazji w rejonie Starego Miasta obejrzyjmy zachowane mury i fortyfikacje z czasów średniowiecznych. W Silves, pierwszej stolicy Algarve, warto zobaczyć największy mauretański zamek w regionie i kamienny Krzyż Portugalski ufundowany przez Manuela I, władcę Portugalii na przełomie XV i XVI wieku.

      Klimat Algarve. Kiedy warto tu przyjechać?

      Panujący w Algarve klimat jest niezwykle ciepły. Statystycznie najniższe temperatury występują w styczniu i lutym – zwykle to kilka stopni Celsjusza. Najwyższe temperatury przypadają na czerwiec – nawet do 45℃ w cieniu . Ze względu na to, że w kwietniu, wrześniu, a nawet w październiku temperatury w regionie Algarve oscylują wokół 20–25℃, to jest to często wybierany termin na podróż i zwiedzanie tego magicznego regionu.

      Zobacz także:

      Zobacz wideo: Park linowy Julinek

      Pogoda na dziś
      Źródło: Dzień Dobry TVN

      Autor: Adrian Adamczyk

      Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości