Biały Dunajec i jego atrakcje – stoki narciarski, trasy rowerowe i gorący potok

Biały Dunajec
Podróże fotograficzne Atlantide/GettyImages
Źródło: The Image Bank Unreleased
Biały Dunajec to bardzo mała miejscowość na południu kraju, która jednak znana jest de facto w całej Polsce. Oferuje atrakcje zarówno sportowe - stoki narciarskie, sporty zimowe i halowe - jak i możliwość prozdrowotnych kąpieli termalnych. Czy warto w czasie urlopu udać się do Białego Dunajca?

Biały Dunajec – stoki narciarskie i sport

Biały Dunajec to niewielkich rozmiarów wieś podhalańska, usytuowana w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Zamieszkiwana jest przez ponad pięć tysięcy mieszkańców. Ze względu na liczne atrakcje i walory sportowe co roku odwiedzana jest jednak przez znacznie więcej turystów z całej Polski.

Wieś Biały Dunajec znana jest między innymi ze świetnych warunków narciarskich. Stok narciarski "Toko-Land" ma długość zjazdową aż tysiąc metrów. Przy stoku funkcjonuje wyciąg orczykowy o długości siedmiuset pięćdziesięciu metrów. Różnica poziomów wysokości oscyluje wokół ponad stu metrów. Stok narciarski w Białym Dunajcu to idealne miejsce zarówno dla osób początkujących, jak i średniozaawansowanych. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że trasa ta jest bieżąco monitorowana, a cały stok jest oświetlony, dzięki czemu wygodnie można zjeżdżać także późnym popołudniem. W razie potrzeby trasy są dodatkowo ratrakowane i naśnieżane. Miłośnicy sportów zimowych odnajdą też inne stoki i dodatkowe atrakcje w pobliskich miejscowościach – Gliczarowie Dolnym oraz Gliczarowie Górnym.

Czy w Białym Dunajcu można liczyć wyłącznie na sporty zimowe? Niekoniecznie – turyści, którzy lubią sporty halowe, również odnajdą się w tym miejscu. Od 2006 roku działa tutaj szkoła podstawowa z wybudowaną nową halą, w której istnieje możliwość gry w siatkówkę, tenisa, piłkę nożną i ręczną, a także w koszykówkę. Entuzjaści tenisa ziemnego również nie będą rozczarowani.

Termy Podhalańskie i Gorący potok w Białym Dunajcu

Biały Dunajec to doskonałe miejsce na wypoczynek o każdej porze roku. Oprócz sportów zimowych i halowych turyści mogą zażyć zdrowotnych kąpieli w Termach Podhalańskich i termach "Gorący Potok".

Regenerujące kąpiele w ciepłych wodach termalnych mogą być świetnym pomysłem zarówno dla osób, które wymagają tego rodzaju lecznictwa, jak i dla całych rodzin, spragnionych wodnych atrakcji. Odwiedzający mogą skorzystać z wielu basenów wypełnionych wysokozmineralizowanymi wodami termalnymi, dostarczanymi z odwiertów przez Geotermię Podhalańską. Średnia temperatura wody wynosi aż 35–36 ℃.

W „Gorącym Potoku” dodatkowo można całkowicie się wyszaleć, czemu służą liczne atrakcje w postaci rur zjazdowych i podobnych urządzeń. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność zażywania kąpieli w termach Białego Dunajca są przepiękne widoki (część basenów jest bowiem odkryta, położona na zewnątrz budynków). W każdym przypadku bardzo ważny jest prozdrowotny charakter kąpieli. Pływanie w wodzie, w skład której wchodzą duże ilości potasu, sodu, wapnia, magnezu i żelaza może pomóc w wielu dolegliwościach zdrowotnych, takich jak np. problemy z nadwagą, nadciśnieniem oraz chorobami serca.

Pozostałe atrakcje czekające na turystów w Białym Dunajcu

Chociaż wydawałoby się, że zamieszkiwane przez tylko pięć tysięcy mieszkańców miasteczko nie mogłoby mieć jeszcze więcej atrakcji, to jednak pozostałych udogodnień dla turystów nie brakuje. Osoby preferujące aktywny tryb życia mogą zdecydować się na bieganie i jazdę na rowerze. Przepiękne okolice obfitują w dziesiątki tras biegowych oraz rowerowych.

Aktywność sportową warto połączyć ze zwiedzaniem i zdobywaniem wiedzy o regionie. Szczególnie pomocne może być przy tym podążanie szlakami turystycznymi. Interesująca jest zwłaszcza ścieżka łącząca drewniane rzeźby, kapliczki i krzyże autorstwa Wojciecha Kułacha-Wawrzyńcocha, dziewiętnastowiecznego artysty, tworzącego w sąsiednim Gliczarowie Górnym.

Ostatecznie niewątpliwą atrakcją Białego Dunajca jest szeroka oferta gastronomiczna, w której prym wiedzie naturalnie tradycyjna kuchnia góralska. Po zwiedzaniu okolicy, kąpieli w wodach termalnych czy zjeździe na stoku narciarskim nie ma nic lepszego niż klasyczna góralska kwaśnica i inne cudowne dania.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Najcenniejsza herbata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy

14406874_najcenniejsza-herbata-wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-matchy_720P
Najcenniejsza herbata. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o matchy
Źródło: x-news
podziel się:

Pozostałe wiadomości