Podróże

Dalian – co warto zobaczyć w tym mieście? Ciekawe miejsca, atrakcje turystyczne i historia

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
zhuang wang/Getty ImagesDalian w Chinach

Dalian uznawane jest za jedno z najlepszych miast do życia i miejsc turystycznych w Chinach. Jest też jednym z największych portów w tym państwie. Jaka jest historia Dalian i jakie atrakcje warto zwiedzić w tym prawie czteromilionowym mieście?

Dalian przez dekady było obszarem wojennych działań Japonii, Rosji i Chin. Zawiłości historii sprawiły, że obecnie najwięcej turystów przybywa właśnie z tych państw. Do chińskiego Dalian przyjeżdżają jednak także Europejczycy, skuszeni ciekawą historią, drapaczami chmur i atrakcjami miasta.

Dalian – historia miasta w pigułce

Miasto Dalian w Chinach usytuowane jest przy zatoce Liaotung wpadającej do Morza Żółtego, na południowo-wschodnim obszarze państwa. Historia miasta sięga końca XIX wieku, chociaż na pobliskich obszarach już wcześniej, za panowania dynastii Qing, istniały chińskie osady górnicze. Miasto zostało założone w 1898 roku przez Rosję w celu stworzenia południowej bazy dla carskiej marynarki wojennej w tym regionie. Zarówno tereny współczesnego Dalian, jak i całej zatoki Liaotung, stanowiły teatr działań wojennych podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904–1905). Po II wojnie światowej i wyparciu wojsk japońskich z terenów Mandżurii Dalian dalej należało prawomocnie do Rosji (wówczas ZSRR). Sytuacja uległa zmianie w 1955 roku, kiedy wojska radzieckie ostatecznie opuściły miasto po przekazaniu go we władanie Chinom.

W pierwszej połowie XX wieku nazwa miasta często ulegała zmianie w zależności od aktualnego okupanta – w czasach rosyjskich nazywało się Dalnyi, a w czasach japońskich – Dairen). W 1950 r. miasto połączono z sąsiednią miejscowością Lüshun, a cała aglomeracja zyskała nazwę Lüda. Nazwa wywodząca się z Chin – Dalian – powróciła w 1981 r. i obowiązuje do dziś.

Nie tylko geostrategiczne położenie Dalian sprawiało, że stawało się ono miejscem regularnych potyczek zbrojnych. Dalian jest jednym z największych miast portowych świata, a do lat 80. XX wieku było największym portem w Chinach.

Współczesne Dalian – miasto przemysłu i rozwoju

Chińskie Dalian jest miastem nizinnym, liczącym niespełna cztery miliony mieszkańców. W rankingu największych centrów finansowych świata w 2016 r. Dalian uplasowało się na 46 pozycji. Według badań chińskiego Narodowego Biura Statystycznego Dalian jest ósmym najlepiej rozwijającym się miastem Chin. Znajdują się tu szkoły wyższe, baza chińskiej marynarki wojennej i wiele ośrodków przemysłu lekkiego i ciężkiego. Rozwija się przemysł stoczniowy, metalurgiczny i maszynowy, a także włókienniczy, chemiczny i odzieżowy.

W 1984 r. Dalian uzyskało status specjalnej strefy ekonomicznej i uznawane jest za „otwarte miasto”. Sprawiło to, że zaczęto tu tworzyć oddziały i regionalne centra wielkich światowych korporacji, takich jak np. Toshiba, Canon, Mitsubishi i Nidec. Dalian to również prężny ośrodek motoryzacyjny, w którym znajdują się fabryki największych chińskich producentów samochodów: Chery, BYD i Dongfeng Nissan.

Turystyka w Dalian

Dalian jest popularnym kierunkiem podróży turystycznych dla Europejczyków, ale przede wszystkim dla turystów z Japonii, Korei Południowej i Rosji. Sprzyja temu wspólna historia tego regionu, a także dogodne połączenia komunikacyjne – samolotowe i kolejowe (z Rosją). Z Warszawy do Dalian można dostać się samolotem z przesiadką w stolicy Chin, Pekinie. Lot trwa około 15 godzin.

Ze względu na fakt, że chińskie Dalian jest miastem nadmorskim, turystów w ciepłym sezonie przyciągają liczne, piaszczyste plaże, znajdujące się w obrębie miasta. Od czerwca do połowy września temperatury w Dalian oscylują w granicach 19–27℃. Zimy są łagodne, lecz mogą być mroźne (do ok. –5℃ w grudniu i w styczniu). W 2007 r. Dalian, wraz z dwoma innymi miastami – Chengdu i Hangzhou, otrzymało prestiżowe wyróżnienie "Najlepsze chińskie miasto turystyczne”, nadane równolegle przez państwowy departament turystyki i Światową Organizację Turystyki ONZ.

Co warto zobaczyć w Dalian? Atrakcje miasta

Na zwiedzanie Dalian powinniśmy przeznaczyć przynajmniej kilka dni, choć i taki czas nie gwarantuje, że będziemy w stanie zobaczyć wszystkie jego atrakcje, do których należą między innymi:

  • Dalian Discovery Kingdom – ogromny park rozrywki, składający się z siedmiu oddzielnych obszarów otoczonych przez jezioro;
  •   Park Pracy (Labor Park) – wbrew nazwie park ten stanowi jedną z największych atrakcji rekreacyjnych miasta. Znajduje się na nim m.in. lotosowy staw, park rozrywki, pawia farma i wieża widokowa. Park znajduje się w samym centrum miasta, a kształtem przypomina nowojorski Central Park. Wewnątrz znajduje się jezioro. Labor Park często występuje na pocztówkach wraz ze znajdującą się tu gigantyczną piłką – akcentem mającym przypominać o tradycjach sportowych miasta;
  • Leśne Zoo w Dalian (Dalian Forest Zoo) – oferuje możliwość zobaczenia m.in. tygrysów syberyjskich, nosorożców i – co najważniejsze – pand olbrzymich;
  • Muzeum Modernistyczne (Dalian Modern Museum) – ogromne muzeum o ciekawej architekturze, poświęcone sztuce modernistycznej i postmodernistycznej.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Nowy jedwabny szlak. Polska firma spedycyjna planuje transporty ciężarowe do Chin

Nowy jedwabny szlak. Polska firma spedycyjna planuje transporty ciężarowe do Chin
Nowy jedwabny szlak. Polska firma spedycyjna planuje transporty ciężarowe do Chin
TVN Turbo

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: zhuang wang/Getty Images

Pozostałe wiadomości