Podróże

Tychy – jakie atrakcje warto zobaczyć w mieście i okolicy?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Robert Wygoda/Getty ImagesTychy

Tychy to jedno z ciekawszych miast Górnego Śląska. Na turystów czekają tutaj wspaniałe atrakcje pozwalające na lepsze poznanie historii regionu, ale i na aktywny wypoczynek. Również najmłodsi mogą spodziewać się ogromu dobrej zabawy w rozlicznych parkach miejskich oraz centrach rozrywki.

Na najmłodszych czeka między innymi Wodny Plac Zabaw i Plac Niedźwiadków. Dla dorosłych Tychy natomiast oferują m.in. możliwość zwiedzenia miejscowego browaru. Również okolice miasta prezentują się niezwykle ciekawie – mnóstwo atrakcyjnych ścieżek rowerowych, a także bliskość innych dużych miast sprawiają, że nikt w czasie wizyty w Tychach nie będzie się nudził.

Tychy – co warto zobaczyć?

Tychy silnie kojarzone są z tradycją browarniczą. Pierwsze browary powstały już w XVII wieku. Do dziś działa tu jedna z największych firm z tej branży. Tyski browar jest udostępniony do zwiedzania tylko osobom dorosłym. Przy nim działa również muzeum browarnictwa, które mogą zwiedzać także dzieci pod ścisłą kontrolą osoby dorosłej. Wcześniej można zarezerwować też termin na zwiedzanie tematyczne do odpowiedniego programu np. Książęca Szkoła Degustacji czy Śląskie Zwiedzanie. Sporą atrakcją jest też udział w nocnym zwiedzaniu browaru.

Na terenie Tych działa też kilka innych muzeów ogólnych i tematycznych. Do najciekawszych należy zaliczyć m.in. Muzeum Miejskie w Tychach. Podziwiać można tu eksponaty związane między innymi z historią sportu w mieście. Są tu także działy poświęcone etnologii oraz dziejom miasta.

Inne ciekawe obiekty tego typu to: Muzeum Maszyn Biurowych oraz Muzeum Wojny Obronnej 1939 roku.

Tychy – jakie zabytki warto zobaczyć w mieście?

Atrakcje Tych to nie tylko muzea tematyczne. Na terenie miasta można zobaczyć także wiele interesujących zabytków architektonicznych. Wśród najciekawszych wymienia się przede wszystkim kościół parafialny św. Marii Magdaleny z połowy XVIII wieku. Uwagę warto zwrócić również na zespół pałacowo-parkowy, który znajduje się w pobliżu browaru. W jego skład wchodzą: pałac, pijalnia piwa, park z muszlą koncertową oraz stajnia. Innym ciekawym obiektem jest także willa z XX wieku przy ulicy Damrota.

Jakie atrakcje dla dzieci oferują Tychy?

Tychy to także ciekawe atrakcje dla dzieci. W wielu miejscach są organizowane dla nich warsztaty i zajęcia rozwijające różnorodne umiejętności i zainteresowania. Tego rodzaju wydarzenia organizowane są między innymi w tyskim Centrum Nauki i Zabawy. Jednak zarówno mniejsze, jak i starsze dzieci będą zadowolone z wizyty w licznych miejscach oferujących wyborną zabawę.

Kiedy pogoda dopisuje, można z nimi wybrać się do parku linowego lub nad Jezioro Paprocańskie. Z kolei, kiedy za oknem panuje niepogoda lub jest chłodno, ciekawym urozmaiceniem zwiedzania miasta będzie wizyta w Wodnym Parku Tychy lub sali zabaw. Niezapomnianym przeżyciem może okazać się także wizyta w teatrze na spektaklu przygotowanym specjalnie dla najmłodszych widzów.

Na terenie miasta znajduje się kilka większych parków miejskich, które są doskonałym miejscem do aktywnego wypoczynku dla całych rodzin. Szczególnie warto udać się do Parku Niedźwiadków. Na dzieci czekają tu figurki niedźwiadków, plac zabaw oraz fontanna.

Tychy – ciekawe miejsca w okolicy, które warto zobaczyć

Tychy chętnie są wybierane przez turystów z uwagi na ich atrakcyjne położenie. Po zwiedzaniu miasta można udać się w dalszą drogę, by poznać inne ciekawe miejscowości leżące w regionie. W odległości nieprzekraczającej ok. 35 km od Tych leżą bowiem takie miasta jak Chorzów, Będzin, Mysłowice czy Oświęcim. Każde z nich oferuje wiele atrakcji dla turystów.

W Będzinie warto zobaczyć przede wszystkim Zamek Królewski, w którym obecnie mieści się Muzeum Zagłębia. Do najciekawszych eksponatów zalicza się tutaj kolekcja broni białej i palnej z różnych okresów historycznych. Chorzów natomiast kusi ciekawymi atrakcjami dla dzieci. Jest tutaj zoo, a także jeden z ciekawszych lunaparków działających na terenie naszego kraju. Urozmaiceniem pobytu w Chorzowie będzie też podróż kolejką linową "Elka".

Wizyta w Oświęcimiu to przede wszystkim zwiedzanie Muzeum Auschwitz-Birkenau, czyli byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. To muzeum przeznaczone jest dla osób dorosłych – nie zaleca się tutaj przychodzenia z małymi dziećmi. Inną ciekawą atrakcją miasta jest tutejszy zamek. Można w nim zobaczyć między innymi znaleziska archeologiczne z okresu wczesnego średniowiecza, a także rekonstrukcje wnętrz mieszczańskich.

Do Mysłowic powinni wybrać się wszyscy, którzy choć raz w życiu marzyli o tym, by zostać strażakiem, znajduje się tu bowiem Muzeum Pożarnictwa. Zobaczyć można tutaj zbiory dotyczące pracy strażaków pochodzące z kraju oraz z zagranicy. Najstarsze obiekty pochodzą z XIX wieku.

Zobacz także:

Co zobaczymy na 14. Masterchard OFF Camera?
Co zobaczymy na 14. Masterchard OFF Camera?
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Robert Wygoda/Getty Images

Pozostałe wiadomości