Podróże

Co warto wiedzieć o zamku Hofburg?

Podróże

Autor:
Martyna
Trębacz
The Image Bank RF Hiroshi Higuchi/gettyimages

To jedna z najbardziej znanych atrakcji Wiednia. Zamek Hofburg należy do grona stały punktów niemal każdej wycieczki do tego miasta, gdyż znajduje się w nim m.in. wiele muzeów, dziedzińców i bibliotek. Siedziba Habsburgów budzi wiele emocji wśród turystów – dowiedz się dlaczego.

Poznaj krótką historię zamku Hofburg

Zamek Hofburg posiada 18 skrzydeł pałacowych, 19 dziedzińców i około 2600 sal. Od 1436 do 1806 roku mieszkali tu m.in. królowie rzymscy i niemieccy. W latach 1804–1918 w twierdzy przebywali austriaccy cesarzowie. Zamek był stale rozbudowywany, co wynikało z pewnej tradycji. Żaden władca nie mógł bowiem mieszkać w apartamencie, w którym wcześniej mieszkał jego poprzednik. Z tego powodu każda zmiana władzy wiązała się dobudowaniem kolejnego segmentu zamku. Przez lata zamek Hofburgów stale powiększał swoje rozmiary. Jednak w wyniku tych zmian pomieszczenia nie zachowały jednorodnego stylu i nie stworzyły harmonijnej całości. W efekcie powstał stylowy miszmasz, który okazał się cechą wyróżniającą zamek.

Rezydencja składa się z budynków m.in. z epok Burg Babenbergów i Ringstrasse. W tej bogatej mieszance stylów dominują barok i klasycyzm. Najstarszym zabytkiem jest Dziedziniec Szwajcarski pochodzący z XIII wieku i połączony z Bramą Szwajcarską – w jednym z byłych apartamentów mieści się obecnie muzeum.

Jakie atrakcje oferuje zamek Hofburg?

Pomieszczenia zamku Hofburg kryją w sobie wiele ciekawych atrakcji turystycznych. W apartamentach cesarskich wciąż można obejrzeć m.in. komnaty cesarza Franciszka Józefa i jego żony Elżbiety. Wiedeński zamek Hofburg do 1918 roku był zarówno ich domem, jak i miejscem pracy. Po latach rezydowania pary cesarskiej pozostały 24 pomieszczenia, wśród których znajdują się pokoje mieszkalne, audiencyjne, gabinet oraz sypialnie. W wiedeńskim zamku Hofburg mieszkał również cały dwór cesarza. Na zwiedzających duże wrażenie robią ceramiczne piece kaflowe i kryształy z Bohemii. Co więcej, wszystkie pomieszczenia utrzymane są w stylu rokoko.

Kolejną z atrakcji jest Sala Paradna mieszcząca się w osobnym skrzydle zamku. Jest ona centrum austriackiej biblioteki, a powstała w połowie XVIII wieku. Jej inicjatorem był cesarz Karol VI, natomiast plan stworzył Johann Bernhard Fischer von Erlach. Pomieszczenie zawiera wiele cennych eksponatów, wśród których wyróżniają się barkowe globusy oraz unikatowa kolekcja książek należących niegdyś do księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Pomieszczenie ma aż 80 metrów długości i 20 metrów szerokości.

W wiedeńskim zamku Hofburg znajduje się też słynna Komnata Srebrna, która przyciąga miłośników ekskluzywnych zastaw. To właśnie tam można zobaczyć, jak za czasów Habsburgów nakrywano do stołu, a jednym z najciekawszych eksponatów jest „Mediolańska dekoracja stołowa”. Oprócz niej dużym zainteresowaniem cieszą się różne ozdobne przedmioty, takie jak biżuteria ze złota czy talerze widokowe.

Ile kosztuje zwiedzanie pałacu Hofburg?

Średni koszt zwiedzania muzeum wynosi kilkanaście euro. W podróż po poszczególnych apartamentach można udać się np. z audioprzewodnikiem. Jednak osoby, które chcą poznać więcej szczegółów dotyczących historii czy funkcjonowania pałacu, powinny poszukać zorganizowanych wycieczek. Koszt zwiedzania muzeum dla osób dorosłych wynosi około 14 euro. Z kolei dzieci wieku od 6 do 18 lat płacą połowę mniej. Studenci do 25. roku życia zapłacą około 13 euro, lecz dopiero po okazaniu legitymacji studenckiej. Warto też pamiętać, że wyżej wymienione ceny mogą ulec zmianie. Pałac Hofburg otwarty jest w godzinach 9.00–18.00.

Co jeszcze warto wiedzieć o zamku cesarskim Hofburg?

Hofburg to kompleks budynków, w skład których wchodzą również Albertina, Palmiarnia i Augustinerkirche. Oprócz muzeów mieści się w nim siedziba Prezydenta Austrii oraz duże centrum kongresowe służące jako sala koncertowa.

Zamek cesarski Hofburg, pomimo swojej nazwy, powszechnie uznawany jest za pałac. Jednak z punktu widzenia historyka sztuki trudno określić go tym mianem, gdyż Hofburg nie pełni wyłącznie funkcji reprezentacyjnej. Można więc go uznać za zamek z dziedzińcem.

Zamek cesarski Hofburg to symbol Wiednia. Właśnie w tym miejscu odbywają się m.in. koncerty wiedeńskiego chóru chłopięcego Die Wiener Sängerknaben, którego członkowie ubrani są w klasyczne marynarskie stroje z XX wieku.

Zobacz także:

Marek Sekielski i Artur Nowak o walce z uzależnieniem. "Pierwsze epizody z alkoholem miałem w wieku 14 lat"

"A może publiczne ukamienowanie?!" Piotr Gąsowski w ostrych słowach o sprawie Beaty Kozidrak

Agnieszka ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" pochwaliła się nowym zdjęciem. "Pełnia szczęścia"

Zobacz wideo: Z miłości do folkloru

Z miłości do folkloru
Z miłości do folkloru
Dzień Dobry TVN

Autor:Martyna Trębacz

Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF

Pozostałe wiadomości