Irlandia - ciekawostki dotyczące kraju i miejsca warte zobaczenia

Dublin
maydays/Getty Images
Największym miastem i zarazem stolicą Irlandii jest Dublin. Leży nad Morzem Irlandzkim i jest zamieszkiwany przez ponad 520 tys. osób. To główny ośrodek kulturowy i turystyczny kraju, dlatego zwiedzanie Irlandii warto rozpocząć właśnie od Dublina.

Ok. 10 km od miasta znajduje się port lotniczy, który rocznie obsługuje ok. 20 milionów pasażerów. Brú na Bóinne to nie lada gratka dla fanów starożytności. Liczące około 5 tys. lat grobowce korytarzowe są jednymi z największych budowli tego typu na świecie. Oficjalna waluta Irlandii to euro.

W 2005 roku Cork, drugie po Dublinie największe miasto Irlandii, zostało uznane za europejską stolicę kultury. Znajduje się w nim Katedra Najświętszej Marii Panny i św. Anny Cork. W mieście funkcjonuje kilka uczelni wyższych. Irlandia to niewielki kraj, ponad trzykrotnie mniejszy od Polski. Lokalna kuchnia bazuje na ziemniakach i przetworach mlecznych. Tradycyjną irlandzką potrawą jest stew, czyli potrawka z mięsa jagnięcego z dodatkiem cebuli, marchewki oraz ziemniaków. Ciekawostką jest znaczenie flagi państwowej Irlandii. Składa się z trzech pasów - zielony symbolizuje chrześcijan, pomarańczowy protestantów, zaś biały nawiązuje do utrzymywania pokoju pomiędzy obiema grupami.

Irlandia i Dublin - co oferuje stolica kraju? Najciekawsze miejsca

W mieście znajduje się wiele cennych zabytków architektonicznych. Które z nich zasługują na uwagę?

  • Jednym z najbardziej znanych zabytków jest Zamek Królewski wybudowany na początku XIII w. Część budynku udostępniona jest zwiedzającym. Najbardziej interesującymi miejscami są sala tronowa i sala św. Patryka.
  • Kilmainham Gaol to dawne więzienie brytyjskie, które zostało oddane do użytku pod koniec XVIII w. Obecnie pełni funkcję muzeum. Na szczególną uwagę zasługuje wiktoriańskie skrzydło budynku.
  • Katedra Kościoła Chrystusowego w Dublinie, znana również jako Katedra Świętej Trójcy. To niewątpliwe jeden z najpiękniejszych budynków w mieście. Obecny wygląd zawdzięcza XIX-wiecznej rekonstrukcji, która była skutkiem zawalenia się jednej ze ścian kościoła.
  • Custom House to budynek m.in. Departamentu Środowiska. Jego charakterystyczny, neoklasycystyczny styl pięknie prezentuje się zwłaszcza nocą, gdy latarnie oświetlające budynek odbijają się od powierzchni rzeki Liffey, tworząc magiczny klimat.

Jakie jeszcze atrakcje oferuje stolica Irlandii? Dublińskie zoo jest jednym z najstarszych obiektów tego typu na świecie. Zajmuje powierzchnię prawie 30 hektarów. Najlepszy okres do odwiedzenia ogrodu botanicznego zaczyna się w czerwcu, a kończy w sierpniu. Wówczas średnie dzienne temperatury są najwyższe. W zoo można zobaczyć lwy, goryle, hipopotamy, tygrysy oraz wiele innych egzotycznych zwierząt.

Na zwiedzanie stolicy kraju warto poświęcić kilka dni, aby bez pośpiechu zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje. Dublin nie jest dużym miastem, niektórzy turyści decydują się poruszać po nim pieszo. W przypadku większych odległości warto przejechać się piętrowym autobusem.

Irlandia - największe atrakcje kraju

Burren to położony w Irlandii Zachodniej płaskowyż o powierzchni około 260 km². Jego charakterystyczny wygląd przyciąga wielu turystów. Miejsce jest praktycznie bezludne. Płaskowyż zbudowany jest z łupków wapienia, który nadaje mu księżycowy wygląd. Znajdują się tam liczne grobowce, których wiek datuje się na 2-3 tys. lat p.n.e. Turyści chętnie odwiedzają Pol an Ionian - jaskinię, która została odkryta na początku lat 60. XX wieku. Leży w zachodniej części płaskowyżu i jest znana przede wszystkim z jednego z największych stalaktytów w Europie, o długości ponad 7 m.

Niedaleko Burren znajdują się Klify Moheru, które mają około 8 km długości. Na szczycie stoi kamienna wieża, będąca jednocześnie punktem obserwacyjnym. W pogodne dni widoki zapierają dech w piersiach. Dla wszystkich miłośników natury to obowiązkowy punkt podróży.

Cashel to kolejne interesujące miejsce, które warto odwiedzić w Irlandii. Słynie przede wszystkim z Rock of Cashel, czyli pochodzącego z czasów średniowiecza zespołu budynków o charakterze sakralno-obronnym. Budowle znajdują się na stromym wzgórzu, a kaplica wchodząca w skład obiektu jest najstarszym kościołem w Irlandii. Jej powstanie datuje się na pierwszą połowę XII w.

Fani średniowiecznych budowli koniecznie muszą odwiedzić miejscowość o nazwie Blarney w hrabstwie Cork. Znajduje się tam zamek zbudowany w połowie XV w. Jego największą atrakcją jest Kamień z Blarney, który, jak głosi legenda, da moc przekonywania i elokwencję każdemu, kto go pocałuje. Wapienny głaz znajduje się około 3 m nad ziemią - żeby go pocałować, turysta musi wejść po schodach i zawisnąć głową w dół.

Na terenie zamku można podziwiać również piękny ogród skalny. Irlandia jest bardzo interesującym krajem, zarówno stolica jak i mniejsze miasta kryją w sobie szereg atrakcji i ciekawostek.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Dublin rozświetlony zielenią z okazji dnia św. Patryka

x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości