Dzień Świętego Patryka. Historia i tradycje irlandzkiego święta 

Dzień Świętego Patryka
GettyImages-166784971
Źródło: Moment RF
Dzień świętego Patryka to narodowe święto Irlandii. Jego celebracja już dawno wykroczyła poza granice wyspy. Obecnie świętuje się je prawie na całym świecie, także w Polsce. 17 marca, w rocznicę śmierci świętego Patryka, cały świat stawia na kolor zielony. Poznaj historię tego święta i tradycje z nim związane.

Kiedy jest Dzień Świętego Patryka?

Dzień Świętego Patryka na całym świecie obchodzony jest 17 marca, w dniu śmierci patrona Irlandii. Na zielonej wyspie to święto narodowe, wolne od pracy. Święto św. Patryka to w Irlandii czas różnorodnych wydarzeń kulturalnych, a także szczególnej celebracji. Oprócz tradycyjnej szklaneczki whiskey i nielimitowanej ilości piwa, wspomina się samego świętego i jego dokonania, a jest ich niemało.

Różnice kulturowe

Źródło: Dzień Dobry TVN
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki

Św. Patryk – kim był?

Święty Patryk był Brytyjczykiem, który w wieku 16 lat został porwany i przez irlandzkich korsarzy przewieziony na zieloną wyspę. Jako niewolnik pracował przy wypasie owiec. Legenda podaje, że już wtedy został natchniony przez Boga. Uważa się, że z boską pomocą udało mu się uciec z wyspy do Francji. Miał wtedy 20 lat. Po ucieczce rozpoczął studia teologiczne. Bóg jednak nakazał mu wrócić do Irlandii. Znakiem tego życzenia miał być rozpaczliwy głos słyszany przez świętego. Patryk poddał się woli Boga i powrócił na wyspę, gdzie przez 40 lat prowadził działania misyjne.

Już jako biskup nawrócił wielu Irlandczyków, a w dniu jego śmierci pozostawił wyspę schrystianizowaną. Święty wprowadził zorganizowaną formę działalności kościelnej i ostatecznie doprowadził do chrystianizacji środkowej, zachodniej i północnej Irlandii. Pomogły mu w tym działaniu cuda, a także niebywała zdolność do prostego tłumaczenia podstawowych prawd wiary. Jednym z podstawowych symboli świętego Patryka jest słynna trójlistna koniczyna, za pomocą której tłumaczył on poganom i nowo nawróconym dogmat Trójcy Świętej.

Legenda o wypędzeniu węży z Irlandii

Ze świętym Patrykiem wiąże się również legenda związana z wypędzeniem z wyspy wszystkich węży. Święty zrobił to podobno za pomocą drewnianej laski. Ostatniego węża zaś przechytrzył w dyskusji i ostatecznie zamknął w drewnianej skrzyni, którą wyrzucił do morza. W Irlandii rzeczywiście nie spotkamy węży.

Święto Irlandczyków i jego obchody

Święto świętego Patryka Irlandczycy celebrują podczas licznych parad i marszów ulicznych. Króluje podczas nich kolor zielony, który jest symbolem Irlandii. Tradycja nakazuje również wypić w tym dniu szklaneczkę oryginalnej irlandzkiej whiskey. Zwyczaj wiąże się z konkretnym wydarzeniem z życia świętego - zwrócił on uwagę karczmarce, która oszczędzała na trunku dla gości. Wystraszona możliwością pojawienia się w jej karczmie potworów, kobieta już zawsze nalewała swoim gościom pełną szklankę alkoholu. Oprócz whiskey w dniu świętego Patryka pije się oczywiście – w niezmierzonych ilościach – oryginalne irlandzkie piwo Guinness. W przeciwieństwie do innych krajów – w Irlandii nie zabarwia się go na zielono. Obchody dnia świętego Patryka to w Dublinie to czas kilkudniowego święta muzyki i tańca.

Dzień Świętego Patryka w Polsce

W Polsce od lat również świętuje się Dzień świętego Patryka. Przed pandemią w Warszawie z tej okazji odbywał się w związku z tym świętem bal charytatywny. Polaków i Irlandczyków połączyła wspaniała idea - w 2019 roku Fundacja im. Św. Patryka zorganizowała bal, podczas którego zbierano pieniądze na cztery wybrane fundacje. Obecnie również organizowane są bale i wiele innych imprez.

Obchody w innych częściach świata

Dzień św. Patryka jest obecnie obchodzony na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych pierwsza historyczna parada odbyła się już w 1737 roku. W wielu krajach trwałym okazał się zwyczaj barwienia na zielono najważniejszych miejsc i budynków. Zielone 17 marca stają się na przykład Empire State Building w Nowym Jorku, Krzywa Wieża w Pizie, London Eye czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. W Nowym Jorku odbywa się imponująca parada, a rzeka przepływająca przez Chicago również zmienia swój kolor. W tym dniu mieszkańcy wielu miast przebierają się na zielono i, podobnie jak Irlandczycy, spędzają wieczór w pubach. Dzień świętego Patryka celebruje się także w Azji, Australii i Meksyku.

Ambasador Irlandii o Dniu Świętego Patryka

O tym wyjątkowym irlandzkim święcie opowiedziała nam Ambasador Irlandii w Polsce - Emer O'Connell:

Święty Patryk nie pochodził z Irlandii lecz z rzymskiej Brytanii. W V wieku przybył do Irlandii i wprowadził tam chrześcijaństwo. Mówi się też, że wygnał węże z Irlandii i dokonał wielu innych cudów! Dzień Świętego Patryka obchodzimy na całym świecie! Większość z nas kojarzy święto Patryka z kolorem zielonym, szklaneczką tradycyjnej irlandzkiej whiskey (nie mylić z whisky) i niezliczonymi kuflami piwa. Dla Irlandczyków to natomiast nie tylko ciekawa tradycja, a przede wszystkim ważny element historii kraju i jego patrona.

Jak wznieść toast po irlandzku?

Beannachtaí na Féile Pádraig duit! [ban ak ti na fajla podżrik ditcz] – szczęśliwego dnia świętego Patryka! Drugi to tradycyjne: Slainte! [sloncze] – na zdrowie!

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Dołączyła do redakcji DDTVN. Co wiemy o Edycie Zając?

Dołączyła do redakcji DDTVN. Co wiemy o Edycie Zając?

Katarzyna Warnke otwarcie o współpracy z Izabelą Kuną. "Nie przyjaźniłyśmy się"

Katarzyna Warnke otwarcie o współpracy z Izabelą Kuną. "Nie przyjaźniłyśmy się"

Ile kosztują jajka? Sprawdzamy, w których sklepach są najtańsze

Ile kosztują jajka? Sprawdzamy, w których sklepach są najtańsze

Straż miejsca odebrała mu samochód. Powód? Kierowca nie opłacił gigantycznej liczby mandatów

Straż miejsca odebrała mu samochód. Powód? Kierowca nie opłacił gigantycznej liczby mandatów

Znalazła sposób, by ludzie zawsze ustępowali jej miejsca w komunikacji miejskiej. "Nawet się nie orientują"

Znalazła sposób, by ludzie zawsze ustępowali jej miejsca w komunikacji miejskiej. "Nawet się nie orientują"

Konar przygniótł dzieci. Są pod opieką ratowników

Konar przygniótł dzieci. Są pod opieką ratowników

Wypchany prosiak i głowa dzika. Jak wyglądała Wielkanoc w dawnej Polsce?

Wypchany prosiak i głowa dzika. Jak wyglądała Wielkanoc w dawnej Polsce?

Przez lata nosiła w piersi 10-kilogramowy guz. Była "sparaliżowana strachem" przed operacją

Przez lata nosiła w piersi 10-kilogramowy guz. Była "sparaliżowana strachem" przed operacją

Sport pomógł jej w walce z depresją. Dziś wspiera innych. "W krytycznym momencie ważyłam 36 kg"

Sport pomógł jej w walce z depresją. Dziś wspiera innych. "W krytycznym momencie ważyłam 36 kg"

Błąkał się po ulicach, bo nie miał gdzie spać. "Chciałem zniknąć"

Błąkał się po ulicach, bo nie miał gdzie spać. "Chciałem zniknąć"