Źródło termalne to takie, którego temperatura przekracza 20℃ bądź jest o 5% wyższa od średniej temperatury rocznej w danym miejscu . Mimo, że wody termalne nie są tym samym co wody lecznicze, kąpiel w nich niesie szereg korzyści dla zdrowia. Przede wszystkim działa ona relaksująco, pomaga w walce ze stresem oraz w leczeniu różnorodnych kontuzji ciała. Gorące źródła (tzw. termy) wykorzystuje się w budowie basenów rekreacyjnych. Źródła termalne spotkać można m.in. w Polsce, na Słowacji i w Czechach .
Jak źródła termalne wpływają na zdrowie?Kąpiel w gorących wodach wpływa na ciało odprężająco, a to natomiast pomaga w walce ze stresem, eliminowaniu bólu stawów i mięśni czy zmniejszenia problemów z bezsennością . Co więcej, wydobywane z głębokich warstw ziemi, źródła termalne często bogate są w liczne minerały, m.in. krzem, potas, żelazo, chrom, magnez, wapń i selen. Zawartość tych składników w wodzie wpływa korzystnie na cały organizm człowieka: usprawniają one pracę serca, regulują gospodarkę hormonalną, przyśpieszają metabolizm, stabilizują system nerwowy. Dodatkowo wody mineralne pomagają w walce z różnorodnymi chorobami skóry oraz polepszają stan cery. Popularność źródeł termalnych nie jest jednak spowodowana jedynie przez korzyści zdrowotne, jakie niesie kąpiel w nich. Ich podstawową zaletą jest stanowienie alternatywy do zwykłych pływalni oraz możliwość pływania w basenie zewnętrznym nawet podczas minusowych temperatur.
Jeszcze w latach 90. XX wieku by skorzystać z kąpieli w gorących wodach Polacy musieli udać się za granicę. Moda na baseny termalne zawitała jednak bardzo szybko także do Polski, a kąpiel w gorących źródłach stała się nieodłącznym elementem wypoczynku w polskich górach. Jednym z popularniejszych basenów wyposażonych w sektor z gorącą wodą jest "Aqua Park Zakopane". Źródła termalne wykorzystane w zakopiańskiej pływalni geotermalnej osiągają temperaturę nawet do 33℃ . Największą atrakcją aquaparku jest możliwość kąpieli w zewnętrznym basenie z pięknym widokiem na Giewont i Tatry Zachodnie. Źródła termalne w Zakopanem są jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce . Innymi podhalańskimi miejscowościami z basenami wykorzystującymi źródła termalne są Białka Tatrzańska i Szaflary. Znajdujące w Białce "Termy Bania" wypełnione są wodą bogatą w potas, wapń i magnez, zaś "Termy Szaflary" zasila woda siarkowa. Wspaniałym ośrodkiem z wodami termalnymi poszczycić się mogą także – znajdujące się nieopodal Jeleniej Góry – Cieplice. Źródła termalne w cieplickiej pływalni zasłynęły jako jedne z najgorętszych w Europie . Ze względu na wysoką zawartość krzemionki osiągają one temperaturę nawet do 87℃. Te wykorzystane w "Termach Cieplickich" są jednak odpowiednio schłodzone i przefiltrowane. Choć z basenów wykorzystujących gorące wody podziemne słyną głównie Małopolska i Dolny Śląsk, to znaleźć je można w całej Polsce. Nowoczesne technologie pozwalają na budowanie kąpielisk termalnych w dużych odległościach od terenów górzystych, w których wybijają źródła termalne. Uniejów (miejscowość nieopodal Łodzi) poszczycić się może jednym z największych basenów termalnych w Polsce, Mszczonów (leżący pod Warszawą) małym, ale klimatycznym basenem termalnym, a Poznań bogatym w atrakcje aquaparkiem, zasilanym gorącymi źródłami.
Źródła termalne – Słowacja i CzechyŹródła termalne na Słowacji od lat cieszą się ogromną popularnością wśród polskich turystów . Słyną one przede wszystkim z ogromnych rozmiarów oraz sporej ilości atrakcji. Największym parkiem wodnym na Słowacji jest znajdujący się przy Liptowskim Mikulaszu aquapark "Tatralandia". Do dyspozycji gości znajduje się tam 8 basenów zewnętrznych i wewnętrznych, 27 zjeżdżalni oraz cała masa różnorodnych atrakcji dla dorosłych i dzieci. Źródła termalne Słowacji znajdujące się blisko granicy z Polską stanowią idealne miejsce na weekendowy wypad czy krótki urlop . Łatwo dostać się do nich np. z Krakowa czy z Zakopanego zarówno samochodem, jak i transportem międzykrajowym. Źródła termalne w Czechach są nieco mniej popularne niż te na Słowacji. Mimo to znaleźć tam można wiele ośrodków oferujących kąpiel w gorących wodach podziemnych. Najpopularniejszym jest ten znajdujący się w miejscowości uzdrowiskowej Teplice. Wydobywane w Teplicach wody mineralne osiągają temperaturę do 42℃ i są bogate w jony wodorowe, węglanowe i fluorkowe, które wykorzystuje się w lecznictwie. Jest to jedno z najstarszych kąpielisk termalnych w Europie.
Zobacz też:
Węgry - baseny termalne dla każdego. Jakie są właściwości lecznicze węgierskich gorących źródeł?
Nowe baseny i zjeżdżalnie w Termach Uniejów
Czy warto pojechać nad Balaton do Siofok?
Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Eric Svensson / EyeEm/Getty Images