Podróże

Węgry - baseny termalne dla każdego. Jakie są właściwości lecznicze węgierskich gorących źródeł?

Podróże

Aktualizacja:
Węgry, baseny termalne

Baseny termalne na Węgrzech są jedną z najbardziej znanych atrakcji tego kraju. Każdego roku tysiące turystów decyduje się na skorzystanie z uroków węgierskich kąpielisk i aquaparków. Skąd bierze się ich popularność? Jakie termy na Węgrzech warto odwiedzić?

Wody termalne na Węgrzech stanowią jedną z wizytówek kraju. Ich obecność ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Kąpiel w węgierskich basenach to nie tylko relaks i przyjemność. Gorące źródła pozytywnie wpływają też na stan zdrowia i poprawiają ogólne samopoczucie. Ponadto aquaparki są często zlokalizowane w ciekawych miejscach, które cieszą oko swoją oryginalnością.

Węgry - baseny termalne i gorące źródła

Termy na Węgrzech znane są nie od dziś. Ich sława sięga czasów Imperium Rzymskiego, kiedy to Rzymianie aktywnie korzystali z wód termalnych podległej im wówczas prowincji Panonia. Choć od tamtego czasu minęło wiele wieków, baseny na Węgrzech wciąż cieszą się dużą popularnością. Dziś dostępnych jest już kilkaset obiektów rekreacyjno-leczniczych.

Jeśli chodzi o Węgry, aquaparki zlokalizowane na terenie kraju są niezwykle zróżnicowane. Kąpieliska tworzą najczęściej rozbudowane kompleksy, w których każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od lokalizacji, dostępne są m.in. baseny rekreacyjne, lecznicze czy dziecięce. Termy różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale również właściwościami leczniczymi wody.

Baseny na Węgrzech rozmieszczone są w różnych zakątkach kraju. Choć turyści bardzo często odwiedzają kąpieliska umiejscowione w Budapeszcie, warto również zwrócić uwagę na gorące źródła znajdujące się w innych miastach.

Węgry - baseny termalne w Hajdúszoboszló

Hajdúszoboszló na Węgrzech to niewielkie miasteczko uzdrowiskowe zlokalizowane około 200 km od Budapesztu. Swoją popularność zawdzięcza właśnie źródłom termalnym.

Baseny w Hajdúszoboszló na Węgrzech tworzą bardzo rozbudowany kompleks zajmujący powierzchnię aż 30 hektarów. Podzielony jest on na dwie części: leczniczą oraz rekreacyjną.

Źródła termalne w węgierskim Hajdúszoboszló mają różną temperaturę (najwyższa sięga aż 75℃). Ich woda wyróżnia się dużą zawartością chlorku sodu i chlorku amonu. Zawiera także takie pierwiastki, jak brom, jod, lit, żelazo i magnez oraz azotany i węglany. Pomagają one w leczeniu schorzeń reumatycznych i chorób kręgosłupa.

Rozrywkowa część kompleksu Hajdúszoboszló oferuje wiele dodatkowych atrakcji. Są to m.in. kąpieliska ze sztuczną falą i bąbelkami, brodziki czy park z łódkami i rowerami wodnymi. Ciekawym obiektem jest także specjalny basen zewnętrzny stylizowany na wybrzeże Morza Śródziemnego. Na jego brzegu znajduje się piaszczysta plaża z palmami, piracki statek oraz latarnia morska. Uwagę przykuwa też jeden z najbardziej interesujących węgierskich aquaparków wyposażony w rozmaite zjeżdżalnie. Oprócz tego w ramach kompleksu funkcjonuje centrum sportowe, gdzie znajdują się korty tenisowe oraz boisko do gry w siatkówkę plażową. Mnogość atrakcji sprawia, że wakacje na Węgrzech w Hajdúszoboszló to doskonała propozycja dla całej rodziny.

Węgierskie baseny termalne w Miszkolc

Kolejną interesującą propozycją są termy w jaskiniach na Węgrzech. Znajdują się 185 km od Budapesztu w mieście Miszkolc i zachwycają nie tylko właściwościami zdrowotnymi, ale również wspaniałym wyglądem i otoczeniem. Kompleks wód termalnych podzielony jest na dwie części: wewnętrzną (zlokalizowaną w skalnych grotach) oraz zewnętrzną (stanowiącą klasyczne baseny o przeznaczeniu rekreacyjnym).

Największą atrakcją w kompleksie Miszkolc są wewnętrzne źródła termalne. Jaskinie, w których się znajdują, zostały delikatnie podświetlone, co nadaje miejscu niesamowitego klimatu. Niektóre groty oferują także dodatkowe atrakcje, np. bicze wodne i naturalne wodospady. Między poszczególnymi basenami można przemieszczać się dzięki sieci skalnych korytarzy.

Baseny termalne na Węgrzech zlokalizowane w Miszkolcu mają przyjemną temperaturę w granicach 30-40℃. Woda gorących źródeł zawiera takie pierwiastki, jak wapń, potas, sód, brom, magnez czy potas. Dzięki temu pozytywnie wpływa na osoby zmagające się z chorobami układu oddechowego i krążenia, a także pomaga łagodzić nerwice.

Węgry - baseny w Eger

Węgierskie wody termalne znajdują się również w mieście Eger zlokalizowanym około 140 km od Budapesztu. Kompleks posiada wiele ciekawych atrakcji, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Wśród nich można wymienić m.in. basen termalny, pływacki i leczniczy, a także aquapark i bogatą ofertę wellness. Oprócz tego istnieje szansa na skorzystanie z dawnej tureckiej łaźni, która powstała w XVII wieku.

Woda w tych węgierskich termach zawiera przede wszystkim wapń, siarkę, magnez, wodorowęglan i radon. Pomaga w leczeniu m.in. chorób reumatycznych, bólów stawów i kości, zmian skórnych czy dolegliwości kobiecych.

Baseny termalne w Nyíregyháza

Termy na Węgrzech zlokalizowane są również w mieście Nyíregyháza położonym około 235 km od Budapesztu. Tamtejszy kompleks podzielony został na część leczniczą oraz rekreacyjną, w skład której wchodzi atrakcyjny aquapark. Wody termalne bogate są w brom, jod i chlorek sodu. Pomagają leczyć choroby stawów i mięśni, a także schorzenia reumatyczne i kobiece.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości